Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Сигнали з Брюсселя

Чи вдасться Тимошенко виконати обіцянку і забезпечити єдність демократичних сил
20 червня, 2008 - 00:00
ХАВ’ЄР СОЛАНА: МИ ХОТІЛИ Б БАЧИТИ СТАБІЛІЗАЦІЮ СИТУАЦІЇ, ЩОБ ПОЛІТИЧНЕ ЖИТТЯ ТАК САМО НАЛАГОДИЛОСЬ / ФОТО РЕЙТЕР

Схоже, в українській політиці стає традицією, коли одна зі сторін владного протистояння оголошує в Брюсселі своє бачення виходу із перманентної політичної кризи. Торік до такої практики у боротьбі за повноваження з президентом Віктором Ющенком вдавався тодішній прем’єр Віктор Янукович. Тепер так діє нинішній прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, яка вчора брала участь у саміті Європейської народної партії і зустрічалась у Брюсселі з генеральним секретарем Ради ЄС, високим представником з питань загальної зовнішньої політики і політики безпеки Хав’єром Соланою та віце-президентом Єврокомісії Гюнтером Ферхойгеном. Слід зазначити, що український президент також міг би взяти участь у саміті Європейської народної партії, щоб скористатися можливістю оголосити своє бачення ситуації в країні. «Наша Україна», почесним лідером якої є президент Віктор Ющенко, як і Партія «Батьківщина», що входить у Блок Юлії Тимошенко, мають статус спостерігача в цьому об’єднанні консервативних політичних сил. Однак, як повідомив Секретаріат президента, глава держави не зміг вилетіти до Брюсселя через «завантаженість роботою».

Європейські посадовці очікують почути від Тимошенко власну версію подій та шляхів виходу із затяжної кризи. Оскільки внутрішня політична ситуація в Україні надзвичайно складна і навіть нагадує громадянську війну між президентом і прем’єром, що дуже хвилює ЄС, оскільки послаблює позиції Києва на переговорному процесі із нової посиленої угоди. Про це відзначив напередодні візиту українського прем’єра до столиці об’єднаної Європи брюссельський оглядач з європейсько-українських питань Майкл Емерсон.

Дійсно, головним чином саме про стабілізацію йшла мова на переговорах Юлії Тимошенко з Хав’єром Соланою. Генеральний секретар Ради Європейського Союзу, зокрема, висловив сподівання, що в Україні політична ситуація стабілізується і політичне життя налагодиться. На його думку, таке рішення для української влади, хоча й буде непростим, але має принести позитивні результати. Солана оцінив зустріч з Тимошенко, як дуже важливу і таку, що має дати результати. «Що стосується економіки України, то рух дуже позитивний, інфляція під контролем, і в нас ще є певні завдання з нашого боку стосовно розвитку ситуації», — сказав він. За його словами, Україна і ЄС продовжують переговори, готуючись до саміту, який відбудеться у вересні.

Зі свого боку, український прем’єр-міністр висловила переконання, що співпраця між Україною і ЄС розвивається надзвичайно успішно. «Єдине, що потрібно — це єдність демократичної команди, президента і прем’єра, демократичної більшості у Верховній Раді, і я як прем’єр буду все для цього робити», — наголосила Тимошенко. Вона також повідомила, що вони із Соланою обговорили розвиток українського аграрного сектора, оскільки зростання цін на харчові продукти у світі ставить виклики перед Україною. Прем’єр зазначила, що Україна цього року очікує гарний урожай зернових і може взяти участь у забезпеченні продовольством країн ЄС. У розмові з Соланою Тимошенко висловила переконання, що для подолання інфляції окрім професійних кроків у монетарній і економічній політиці потрібен ще спокій і мовчання.

Наразі складно сказати, чи були переконливими для високопосадовців Європейського Союзу аргументи українського прем’єра щодо забезпечення єдності демократичних сил. Адже в той час, коли Тимошенко перебувала в Брюсселі, парламентська фракція БЮТ заблокувала трибуну у Верховній Раді. Коментуючи по завершенню зустрічі з президентом Єврокомісії Гюнтером Ферхойгеном питання щодо блокування БЮТ трибуни ВР і висунутими фракцією вимог, прем’єр сказала, що «наша політична сила буде все робити для того, щоб демократичну коаліцію зберегти, посилити і дати можливість працювати». За її словами, тільки політична стабільність, єдність демократичної коаліції і спільна робота всіх демократичних сил може дати надійну базу для економічного розвитку України.

Зі свого боку, віце-президент Єврокомісії також відзначив важливість політичної стабільності. За його словами, в ЄС дуже зацікавлені бачити в Україні уряд європейської спрямованості з дос татнім бажанням для імплементації необхідних реформ.

Втім питання щодо ефективності української влади і коаліції залишається відкритим. На сьогодні не зрозуміло, як коаліція демократичних сил, з якої вийшло два народних депутати, зможе забезпечити результативне голосування в парламенті.

Микола СІРУК, «День»
Газета: