Як би хто і що не казав про Грузію, ця країна все більше нагадує нормальну демократичну країну. Останнім прикладом цього є, як не парадоксально це звучить, скандал, викликаний поширенням шокуючих кадрів побиття і фізичних знущань з ув’язнених в одній з тбіліських в’язниць.
Слід звернути увагу, що перші кадри жорстокого поводження з ув’язненими в Глданській в’язниці №8 у Тбілісі були поширені у вівторок Міністерством внутрішніх справ Грузії. При цьому МВС попередило, що це ще не повна відео версія, оскільки «останнє неприпустимо для суспільного перегляду». Проте за декілька годин грузинські телеканали «Маестро» і «9-й канал» показали в ефірі ще більш шокуючі кадри побиття і зѓвалтувань.
Після оприлюднення цього відео тисячі людей вийшли на акції протесту в столиці Грузії та інших крупних містах — Кутаїсі, Зугдіді, Батумі. Масові виступи продовжилися вранці в середу.
І що ж роблять грузинські власті? Намагаються, як це часто буває в пострадянських республіках, зробити вигляд, що нічого не сталося, або починають переслідування тих, хто фіксує на відео порушення. Ні. В середу заяву про свою відставку зробила міністр з виконання покарань, пробації та питань юридичної допомоги Хатуна Калмахелідзе. Вона визнала, що «максимально спробувала і зробила для того, щоб права людини були захищені, і щоб система виконання покарань максимально відповідала європейським стандартам, але, як видно, цих зусиль було недостатньо, тому що мали місце такі факти, що дуже засмучує».
Тим часом президент Грузії Михайло Саакашвілі діє у притаманному для нього стилі. Він назвав збережене на відеокадрах нелюдяне поводження з ув’язненими «системною поразкою» і доручив колишньому голові МВС Грузії Вано Мерабішвілі особисто зайнятися реформуванням пенітенціарної системи в Грузії. Саакашвілі розпорядився вивести персонал з в’язниць і тимчасово замінити його на поліцейські патрулі, «особливо в проблемних в’язницях», а також ввести туди представників народного захисника (омбудсмена) Грузії. За його словами, має бути оголошена «нульова толерантність» до порушень прав людини. «Ми не можемо відкрити двері в’язниці, так, як це відбулося в 90-х роках, але ці двері мають бути прозорими. Ми будуємо цивілізовану, людську країну, а не просто якусь дисципліну, засновану на насильстві», — наголосив глава грузинської держави.
Прокуратура Грузії теж діє. Як наголошується в її заяві, на цьому етапі за підозрою в тортурах і принизливому та нелюдяному поводженні затримано 10 осіб, ведеться слідство для виявлення інших винних. Серед затриманих — співробітники тюремної адміністрації різного рангу, а також заступник голови департаменту з виконання покарань. Прокуратура заявляє, що колишньому черговому інспекторові в’язниці звинувачення висунуті заочно і він перебуває в розшуку.
МВС Грузії раніше заявило, що співробітники восьмої в’язниці отримали пропозицію від одного з ув’язнених організувати нелюдяне поводження, зняти це на відео і передати плівку замовникові за грошову винагороду.
Зі свого боку, голова законодавчого органу Давид Бакрадзе заявив, що першою ж ініціативою «Національного руху» в новому парламенті буде створення парламентської комісії з питань реформування відомства з виконання покарань. За його словами, комісія працюватиме разом з неурядовими організаціями й апаратом народного захисника. Як зазначив Бакрадзе, комісія працюватиме над тим, щоб ця система була прозорою, громадськості все було зрозуміло й у майбутньому раз і назавжди були виключені подібного роду злочини.
Тим часом, адвокат кандидата в депутати на парламентських виборах від опозиційного блоку «Грузинська мрія» Бідзіни Іванішвілі Шалви Шавгулідзе заявив, що йому було відомо про випадки тортур і принизливого поводження в грузинських в’язницях, проте зафіксовані у відеоматеріалах згвалтування й побиття в’язнів «переходять усі межі».
«Це не одноразовий факт, і це важливо. Ми побачили, що це мало системний характер. Це вказує не лише на те, що мають бути притягнені до кримінальної відповідальності ті, хто безпосередньо скоїв цей злочин і є його співучасником, а й має постати питання політичної відповідальності щодо вищих політичних посадових осіб», — цитує Шавгулідзе Бі-Бі-Сі.
А сам лідер коаліції «Грузинська мрія» Бідзіна Іванішвілі на зустрічі з місцевим населенням у Душеті зробив таку заяву: «Не кваптеся, вибори на порозі, не ідіть на насильство, у жодному разі не чиніть безладів на вулицях і неорганізованих виступів, у жодному випадку не давайте ходу емоціям».
Лідер Лейбористської партії Шалва Нателашвілі звинувачує в тортурах в’язнів Михаїла Саакашвілі й Бідзіну Іванішвілі. За його словами, тортури й убивства в’язнів у грузинських в’язницях відбуваються вже десятиліття, й у цієї системи два творці — Саакашвілі й Іванішвілі, які сьогодні намагаються за рахунок нещасть в’язнів записати на свій рахунок політичні очки.
«День» попросив тележурналіста каналу ПІК, одного з лідерів центральної коаліції «За європейську Грузію» Мішу ТАВХЕЛІДЗЕ дати оцінку дії влади після того, як стало відомо про тортури над в’язнями, й сказати, чи стався розголос матеріалів спеціально під вибори.
— Зараз немає достатніх даних щось стверджувати остаточно. Але в будь-якому разі дата появи цих відео трохи підозріла. Тим паче що зйомка була зроблена набагато раніше, ніж серпень 2012 року. У опозиційного каналу це відео було протягом року. Вони його притримали, щоб був скандал за два тижні до виборів.
Але, з другого боку, хоч би коли з’явилося це відео й хоч би якою була мотивація, його оприлюднення насправді дуже важливе. Виявилося, що Грузія сьогодні — це більш-менш нормальна держава, в якій подібна публікація викликає якісь зміни. Негайно протягом 12 годин відправлено у відставку міністра, а ті, підозрювані в нелюдяному поводженні, були негайно заарештовані. І це навіть не все. Але головне, що президент вимагає реформи всієї пенітенціарної системи. І для того, щоб такого більше не сталося, наступного дня всіх працівників цієї служби звільнили. Якщо ви чули про реформу грузинської поліції, то тепер йдеться про реформу номер два, але вже пенітенціарної системи.
Мені здається дуже важливим, що мала місце саме така реакція, тому що років десять тому публікація подібних відео тут викликала б, звісно, протести, але нічого б не змінила. Зараз це вже деяка подія. На мою думку, за останні 10 років Грузія стала кращою державою.
— Що ви скажете про роль опозиції в цьому скандалі?
— Зрозуміло, що опозиційна партія «Грузинська мрія» це використовуватиме за повною програмою. Не кажучи про те, що існує підозра, що саме ця партія стоїть за цим скандалом, є замовником цього відео.
— Чи вплине цей тюремний інцидент на результати парламентських виборів 1 жовтня?
— Прогнози важко робити. Важко оцінити ступінь впливу, який мала ця ситуація на електорат. Найімовірніше, тенденція не зміниться й серйозно розклад сил у результаті не зміниться. Наразі «Національний рух» лідирує, за ним йде «Грузинська мрія», а за ними — дрібні опозиційні партії. Мені здається, що показ цього відео на телебаченні не позначиться серйозно на цьому розкладі.
— Як у вас оцінюють зовнішню реакцію, зокрема США та Європи, на цей скандал і відсутність реакції Росії?
— Те, що Росія мовчить, не дивно, тому що там подібні відео публікуються практично щодня й нічого не змінюється. Тому приклад того, як у Грузії реагує громадськість, уряд на подібні викриття — Путіну, мені здається, зовсім не потрібен. Що стосується Європи й загалом Заходу, реакція, по-моєму, була абсолютно адекватною. Те, як уряд відреагував на цю ситуацію, навіть перевершило деякі очікування на Заході. Це була абсолютно нормальна реакція цілком західної демократичної держави. Що було, взагалі, відбито в заявах посольств США, ЄС.
— До яких сил належать люди, які протестують?
— Ці відео викликали дійсно шок. Їх дуже важко дивитися. Опозиційний канал їх показав без будь-якої цензури — відповідно, кілька днів тут люди були в шоці. У декого навіть сталася істерика. Протестували звичайні люди, здебільшого ті, хто не підтримує уряд. Але зараз немає підстав припускати, що це були лише опозиціонери.
— А чи не є перебільшенням слова Саакашвілі, який назвав зафіксоване на відеокадрах нелюдяне поводження з в’язнями «системною поразкою»?
— Можливо, й перебільшення. Я не думаю, що оприлюднення цих відеокадрів означає, що весь грузинський експеримент можна вважати провалом. Це не так. Його коментар свідчить про те, що він узяв це близько до серця й, відповідно, це його розсердило, що він і сказав. Загалом, це велика помилка уряду, бо останні кілька років весь час надходили повідомлення про те, що у в’язницях коїться щось недобре й що там насильство. Народний захисник про це в своїх доповідях писав, але нічого не мінялося. Ні у міністерстві, яке управляє пенітенціарною системою, й узагалі ніде. І цю помилку уряд учора визнав, сказавши, що не звертали уваги на це, що насильство неприйнятне, й висловив співчуття постраждалим. Уже добре, що уряд визнав і проявив таку реакцію, звернув увагу на те, що коїться у в’язницях. Слід сподіватися, що ситуація там виправиться радикально.