Свій песимізм МЦПД пояснює негативним впливом політичних чинників та очікуваним зниженням внутрішнього попиту населення на товари і послуги. Головний економіст Центру Тетяна Ситник вважає, що нездатність Верховної Ради створити більшість істотно загальмує проведення економічних реформ у найближчі два роки. Також експерти зазначають зменшення довіри громадян до влади, а отже, уряд не матиме політичного капіталу для впровадження непопулярних економічних рішень. У таких умовах збільшується ймовірність виникнення популістських законів, шкідливих для економіки.
Безпосередніми наслідками зростання політичних ризиків Міжнародний центр перспективних досліджень бачить зниження обсягу іноземних та внутрішніх інвестицій, а також погіршення споживчих очікувань населення. Для вивчення планів українських споживачів серед них провели опитування (1000 осіб у віці від 15 до 59 років), за результатами якого зафіксоване зростання інфляційних очікувань громадян, боязні безробіття, а також очікування погіршення свого матеріального становища. Економіст МЦПД Андрій Блінов упевнений, що побоювання громадян небезпідставні. Ризиками для фінансової стабільності у країні він назвав можливість фінансування держбюджету за рахунок прямих кредитів НБУ, застосування санкцій до України зі сторони FATF (організації з боротьби з відмиванням грошей), а також уповільнення темпів економічного зростання в світі під впливом міжнародного тероризму.
Водночас експерти Центру залишають надію на те, що намальований ними песимістичний сценарій не буде реалізовано. Це станеться, якщо Верховна Рада, Президент і Кабінет Міністрів зможуть об’єднатися для роботи над економічними законопроектами. У цьому випадку темпи зростання економіки будуть більш швидкими. «Підприємницька ініціатива в Україні сильна, отже досить лишень затвердження головних рішень, щоб українська економіка і надалі зростала темпами 2000—2001 років», — говориться в прогнозі МЦПД. Водночас Центр допускає і більш песимістичний сценарій, якщо реальністю стане міжнародна ізоляція України через підтвердження фактів порушення санкцій ООН до Іраку, постійне блокування роботи парламенту через протистояння опозиції і влади.
Картина, намальована незалежними експертами, вельми невтішна. Але при цьому чітко зазначені умови, за яких країна може продовжити впевнене економічне зростання. Головним гальмом подальшого розвитку України стала низька якість роботи українських політиків. Парламенту, обраному народом навесні цього року, вистачило лише півроку, щоб остаточно розчарувати не тільки виборців, але й бізнесменів. На жаль, виконавча влада також не змогла зіграти консолідуючу роль.
Хід подальшого політичного протистояння опозиції і влади, а також ситуацію в парламенті, прогнозувати важко. Це означає, що інвестори і підприємці ставитимуть на гірший варіант. Прогноз МЦПД повинен стати непоганою мотивацією для роздумів політикам усіх таборів. Якщо до кінця року ситуація залишиться без змін, жертвою політичної ситуації може стати економічне зростання. А від цього буде погано всім, незалежно від видів на портфелі.