НАТО завжди стверджувало, що веде війну проти Мілошевича, а не проти сербського народу. Вартість цієї війни для всього світу — політичну, моральну, психологічну — підрахують ще не скоро. Вартість фінансову — можна вже зараз.
Як стверджує тижневик «Шпігель», обсяги необхідних післявоєнних відшкодувань лежать в межах від 37 до 190 мільярдів марок. Економісти з університету бундесверу вважають, що війна та її безпосередні наслідки коштуватимуть до 2007 року 110 мільярдів марок, не враховуючи грошей на відбудову. Ось як виглядають сьогодні цифри, якими поділилися військові:
повітряна війна НАТО — 11 мільярдів марок;
прийом біженців та їхнє забезпечення — 2 мільярди марок;
воєнні втрати в Югославії (зруйновані заводи, фабрики, електростанції, мости, дороги) — 26 мільярдів марок (за даними з Белграда — 225 мільярдів марок);
воєнні витрати Югославії — 2 мільярди марок;
народногосподарські втрати для Югославії та сусідніх країн — 4 мільярди марок.
Стосовно сусідніх країн бундесвер, здається, помиляється. Албанія та Македонія втратили майже по мільярду, Хорватія — 860 мільйонів, Боснія і Герцеговина — 250, Румунія — 470, Болгарія — 650 мільйонів марок. Непораховано збитки Угорщини, Греції, Туреччини, Італії, Словенії, які постраждали через відсутність туристів, зменшення інвестицій у регіон, екологічну катастрофу на Дунаї і крах експорту в Югославію. «Шпігель» стверджує, що лише через перешкоди для судноплавства на Дунаї Україна втратила 410 мільйонів марок.
До всього цього додається ще утримання натовських солдатів у регіоні впродовж щонайменше п'яти років, кожен рік обійдеться у 8 мільярдів марок.
Не видно й підрахунків — скільки коштують убиті й покалічені, у що обійдуться платникам податків у країнах НАТО знівечені долі. А було б цікаво дізнатися...
США вже сказали, що оскільки Косово знаходиться в Європі (вони про це якось на хвилинку забули, коли починали бомбардувати), то основні витрати нестиме саме вона, тобто — Європейський Союз і Німеччина як найбільший платник до каси ЄС. Німецький уряд уже розробив пакет заходів для заощадження 30 мільярдів марок.
ДО РЕЧІ
Уряд Швейцарії оголосив про замороження банківських рахунків президента Югославії Слободана Мілошевича та ще чотирьох високопосадових осіб Сербії, проголошених Гаазьким трибуналом військовими злочинцями, повідомив Росбізнесконсалтинг. Трибунал вимагав від швейцарського уряду закриття банківських рахунків Мілошевича та його поплiчників. Однак це рішення носить суто формальний характер, оскільки досі немає інформації про існування таких рахунків.