Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Слабка ланка

Низький результат НУ — НС підштовхнув Президента до ризикованої заяви?
4 жовтня, 2007 - 00:00
ФОТО МАКСИМА ЛЕВІНА

Ще вранці нашоукраїнці готувалися вітати Тимошенко з прем'єрством. Такого повороту подій ніхто не чекав. Щоправда, звучали версії політологів, що спочатку буде прем'єр Тимошенко, а за рік Президент знайде причину її зняти, і буде «широка коаліція». Але щоб ось так. Відразу. Після всіх запевнень Віктора Андрійовича у тому, що буде демократична коаліція...

Але почнемо по порядку. Практично всю першу половину дня країна чекала виступу свого лідера Віктора Ющенка. Прес-службою Президента анонсувалося, що глава держави має зробити заяву, пов'язану з формуванням нової парламентської коаліції та нового складу Кабінету Міністрів.

Тричі переносився час виступу Президента. Нарешті Віктор Ющенко вийшов до преси. Заявив, що дострокові вибори в Україні пройшли, і пройшли демократично. А потім як грім серед ясного неба: «Сьогодні я доручаю ПР, БЮТ, НУ — НС разом з іншими переможцями парламентських виборів в Україні почати попередні політичні консультації щодо формування більшості в українському парламенті і формування уряду України».

Віктор Янукович, звісно ж, таку ідею підтримав. Реакція Тимошенко також була передбачуваною: «Ми чесні перед людьми як до виборів, так і після них, і саме тому сьогодні ще раз запевняємо, що у разі створення коаліції між «Нашою Україною» і Партією регіонів наша політична сила залишиться в опозиції».

Слід сказати, впливова газета «Файненшл таймс» у вівторок написала, що після виборів в Україні можливий альянс Партії регіонів і «Нашої України». «Ділові кола, близькі до Президента України Віктора Ющенка і прем'єр-міністра Віктора Януковича, ще влітку домовилися про створення після виборів коаліційного уряду без Юлії Тимошенко — у складі представників пропрезидентської партії «Наша Україна» і Партії регіонів.

Однак несподівано високі результати пані Тимошенко на виборах можуть ускладнити реалізацію цього плану, — коментує газета. — Ющенко повинен буде продемонструвати, що він серйозно налаштований на переговори з Тимошенко, оскільки швидка операція з Януковичем може розгнівати виборців його партії і підірвати його шанси на переобрання у 2009—2010 роках».

Видання наводить думку Ендрю Вілсона, експерта по Україні з Лондонського університетського коледжу, який вважає, що за обставин, що склалися, коаліцію «Нашої України» з Партією регіонів «найбільш вірогідним виходом». Як бачимо, прогноз англійського експерта виявився вельми близьким до істини.

Ми попросили наших експертів прокоментувати цю несподівану заяву Віктора Ющенка.

Ігор ЛОСЄВ, доцент кафедри культурології Національного університету «Києво-Могилянська академія»:

— Я гадаю, що найближчим часом Ющенко просто стане політичним трупом. Він уже затягував час рік тому, коли формувалася коаліція, і це скінчилося акцією Мороза. Тепер він продовжує робити те саме. Це означає, що він нічому не навчився. І ніяких висновків не зробив. Значить, він знову наступає на ті самі граблі.

Реакція БЮТ може бути тільки однією: «ширки не буде». Принаймні, БЮТ у цьому участі не братиме. Юля розуміє, що якщо вона піде в «ширку», то також стане політичним трупом.

Тепер питання: чи вдасться Ющенку здійснити тиск на «Нашу Україну»? Думаю, це просто призведе до розколу в НУ — НС, і Луценку доведеться приймати дуже серйозне рішення. Він теж не хоче стати політичним трупом так, як став, наприклад, Мороз. Адже він чудово знає, на чому він виїхав — на протиставленні себе чесного Морозу безпринципному. Багатьом іншим, у тому числі Кириленку, також доведеться робити для себе дуже серйозний вибір.

А закінчиться тим, що Ющенко сформує коаліцію з Януковичем, Литвином і комуністами. І фактично негласно буде асоціюватися у свідомості мільйонів людей з цією коаліцією. І вже ні про які президентські вибори не можна буде говорити. Він закінчить так само, як закінчив Мороз. А може, навіть гірше. Що стосується Тимошенко, то вона може зараз піти в опозицію і за два роки спокійно стати президентом.

Володимир ФЕСЕНКО, політолог:

— Ясна річ, є об’єктивна потреба подолати політичний розкол у країні. Але очевидно й інше: Ющенко не дуже хоче прем’єрства Тимошенко. Інакше інтерпретувати заклик до «широкої коаліції» неможливо.

На мій погляд, «широка коаліція» малоймовірна. Поки що йдеться про нові раунди переговорів, тобто Ющенко не каже ні «так», ні «ні» «помаранчевій» коаліції. Поки що це виглядає як затягування часу. І це досить ризикована стратегія. Зараз почнуться звинувачення на адресу Ющенка, що він не хоче прем’єрства Тимошенко, що він готовий до чергової зради тощо.

Наскільки відомо, у Ющенка були плани щодо технічного прем’єра. Багато людей з секретаріату Президента не приховували, що інтерес Президента — щоб прем’єром був не Янукович, не Тимошенко. Для цього йому і потрібна така «широка коаліція». Але, вочевидь, проти цього гратиме Тимошенко.

Якщо не відбудеться широка коаліція, то можливі два варіанти: або буде «помаранчева» на чолі з Тимошенко, або коаліції взагалі не буде, і тоді виконуючим обов’язки залишиться уряд Януковича. Але я все ж думаю, що прем’єром буде Тимошенко.

КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР

Член блоку «Наша Україна — Народна самооборона» Тарас Стецьків виключає створення широкої парламентської коаліції на основі Партії регіонів і НУ-НС, повідомляє unian.net. «Народна самооборона» при створенні блоку з «Нашою Україною» підписували угоду, в якій гарантували відмову від створення коаліції з Партією регіонів. Ми в широку коаліцію не підемо», — сказав Стецьків. При цьому він назвав заяву Ющенка «особистим поглядом Президента». «Але оскільки прозвучала така несподівана заява, необхідно, щоб зібралася політрада блоку «Наша Україна — Народна самооборона» і ухвалила рішення, підтримує блок таку думку Президента, чи ні», — вважає він.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: