Рада національної безпеки і оборони України учора одностайно ухвалила рішення про відправлення українських миротворців до Іраку для участі у стабілізаційних силах у польському секторі. Про це заявив на брифінгу після закінчення засідання секретар РНБОУ Євген Марчук. За його словами, попередньо до Іраку буде направлено бригаду у складі 1600— 1700 осіб, до складу якої входитимуть два механізованих батальйони. Конкретні завдання українському контингенту поставлять найближчим часом. Рішення, прийняте РНБОУ, має бути затверджене указом Президента та схвалене парламентом. Минулого четверга Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію №1483, яка легалізує перебування на території Іраку міжнародних стабілізаційних сил. «Ця резолюція, — заявив на засіданні РНБОУ Президент Леонід Кучма, — надала легітимність для коаліційних сил і забезпечила стабільність для безпеки Іраку, а також відзначила роль ООН у постконфліктному відновленні країни». Президент Кучма ще минулого тижня говорив про свою надію на те, що РНБОУ ухвалить рішення про відправлення українських військовослужбовців до Іраку. Секретар РНБОУ зазначив, що Рада розглядала це питання у зв’язку з офіційним зверненням уряду Польщі увійти до складу формованої нею дивізії.
Передбачається, що український контингент стане частиною міжнародної дивізії, яка діятиме в одній із частин «польського сектора відповідальності» між Басрою та Багдадом під керівництвом польського генерала Тишкевича. Не виключено, що українець буде його заступником.
До завдань дивізії, які поширюються і на українську бригаду, за словами Євгена Марчука, входять забезпечення територіальної цілісності Іраку, охорона місцевої влади, сприяння у створенні органів місцевого самоврядування, охорона великих промислових і нафтових об’єктів, а також об’єктів забезпечення життєдіяльності у країні. Крім того, до повноважень контингенту належать також «розведення конфліктуючих сторін» у разі виникнення якихось конфліктів. Є. Марчук зазначив, що термін перебування українських миротворців в Іраку регламентуватиме міждержавна угода або з тимчасовою адміністрацією, або з однією із країн, чи багатосторонній документ і становитиме «як мінімум, півроку».
За словами секретаря РНБОУ, рішення про відправлення українських миротворців Україна має прийняти не пізніше середини серпня. Очікується, що Верховна Рада голосуватиме з цього питання 5 червня. Є. Марчук припустив, що питання «при гострому і бурхливому обговоренні буде вирішено позитивно».
Представники як парламентської більшості й «Нашої України», так і КПУ говорили «Дню» у приватних розмовах, що, очевидно, рішення про відправлення українських військовослужбовців до Іраку зможе набрати необхідну більшість голосів при голосуванні.
Відповідно до українського законодавства, заявив Євген Марчук після закінчення засідання, всі витрати мають здійснюватися за рахунок держбюджету України. Однак, на його думку, не виключено, що витрати України на участь у миротворчій місії можуть бути компенсовані наполовину або на дві третини США та Великою Британією, яким надано мандат Ради Безпеки ООН на створення тимчасової адміністрації в Іраку. Витрати України, як вважає Євген Марчук, можуть бути набагато меншими, ніж те, що вона може «отримати в економічному плані» від участі у місії. Йдеться, за словами секретаря РНБОУ, зокрема про відновлення україно-іракського товарообігу в $300—350 млн., і сприянні українським компаніям у проектах з відновлення Іраку. «Усе це разом коштує мільярди», — підкреслив Є. Марчук.
Крім усього іншого, участь у легалізованій ООН іракській операції коштує ще більше, з огляду на можливість повернення України на світову сцену у якості суб’єкта міжнародної політики.