Росія стурбована ситуацією, що склалася з ВІЛ/СНІДом. Зі слів керівника російського центру профілактики і боротьби зі СНІДом Вадима Покровського, протягом 10 років від «чуми XX століття» може померти 1 мільйон чоловiк, і не виключено також, що у недалекому майбутньому масштаби захворюваності можуть сягнути африканського рівня, тобто торкнутися практично третини населення, — повідомляє Lenta.ru.
Очевидно, що такий песимістичний прогноз не може не відбитися й на Україні, якщо врахувати, що, за даними Держкомкордону, щорічно у середньому кордон із Росією перетинає майже 21 мільйон громадян. До речі, враховуючи одну з основних причин поширення вірусу — міграцію, США, наприклад, вжили кардинальних заходів і ввели заборону на в’їзд на їхню територію громадян, які не пройшли тест на наявність антитіл ВІЛ.
У нашій країні, за офіційними даними, близько 41 тис. осіб відноситься до групи ВІЛ-позитивних, але, зі слів PR-менеджера Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ, Лайми Гейдар, цей показник не можна назвати жахливим, оскільки Україна проблему вже усвідомила. У Росії, за її словами, політичні причини не дозволяють признатися у наявності епідемії, що істотно гальмує вирішення проблеми. Дійсно, на даний момент в Україні створено могутню законодавчу базу в цій області, і найголовніше — забезпечено доступ громадських організацій до вирішення питань, пов’язаних з ВІЛ/СНІД. Не залишають у скрутну хвилину і європейські громадські організації, які допомагають українцям боротися з вірусом. Крім цього, проведення спеціальної сесії Асамблеї ООН з питань СНІДу ініціювала саме Україна, а нинішній рік Президент оголосив роком боротьби з ВІЛ/СНІДом. Щоправда, телеграму з подякою Генерального секретаря ООН Кофі Аннана, в якій визнавалося, що Україна є кращою з 22 європейських країн у боротьбі зі СНІДом, громадські організації оцінюють скептично. Наявність законодавчої бази ще не забезпечує доступ ВІЛ-позитивних до лікарських засобів, а також не збільшує прибуток сімей, в яких є ВІЛ-позитивні, щоб вони могли забезпечити їх необхідним комплексом вітамінів і повноцінною білковою дієтою. Відкритим питанням залишається і соціальний догляд за вже приреченими людьми, а також профілактика: її основним дієвим механізмом є соціальна реклама, а на неї у державі грошей ще не знайшлось.