Крім зміцнення останнім часом тенденції зростання рейтингу Віктора Януковича як кандидата у президенти, кінець квітня став сприятливим і для ще одного ймовірного учасника виборчих перегонів — лідера «Нашої України» Віктора Ющенка. Уперше за останні місяці рейтинг Ющенка зрушив зі стандартної 22-23-відсоткової планки і досяг 26%. Про це свідчать дані опитування, проведеного з 23 по 30 квітня Фондом «Демократичні ініціативи» та Київським міжнародним інститутом соціології (опитали 2025 респондентів). Утім, на початку квітня кількість потенційних виборців В. Ющенка, якби вибори відбулися наступного тижня, становила 22% (за даними опитування «Демініціатив» і Центру «СОЦИС») та 24% (за даними Соціологічної служби Національного інституту стратегічних досліджень). З огляду на те, що стандартна соціологічна похибка подібних дослідженнях становить 2- 3%, особливо тріумфувати лідеру «Нашої України» поки що рано.
На думку президента КМІС Валерія Хмелька, єдиним поясненням збільшення рейтингу Ющенка можуть бути лише події в Мукачевому, які негативно вплинули на рейтинг Януковича. Цей кандидат є «уособленням влади» і, крім того, «жодним чином не проявив свою реакцію на ці події». Тут, проте, слід уточнити, що, кажучи про падіння рейтингу В. Януковича, соціолог мав на увазі шанси прем’єра як кандидата у другому турі виборів. Нагадаємо, що на початку квітня розрив між Ющенком і Януковичем у їхній, поки що соціологічній, боротьбі в другому турі становив усього 3% (36% виборців готові були віддати свої голоси лідеру «НУ», 33% — нинішньому прем’єр-міністру). А на кінець квітня розрив між кандидатами збільшився. І якби до другого туру президентських виборів на час проведення опитування вийшли Ющенко та Янукович, то перший, як і раніше, набрав би 36% голосів, а ось за другого проголосували б 26% респондентів.
Слід зауважити, що рейтингові показники політиків часто залежать від списків, які складають соціологи. Цього разу дослідники «не запропонували» респондентам голосувати за Юлію Тимошенко. Що, швидше за все, і призвело до незначного зростання рейтингу Ющенка. Задля справедливості треба сказати, що, крім Януковича, інших кандидатів від влади «не пропонували». А ось чи залишиться Янукович єдиним кандидатом від центристських сил — цього сьогодні прогнозувати не може ніхто. Загалом, на нинішньому етапі рейтингові перегони кандидатів слугують швидше «сирим матеріалом» для прогнозів і прийняття рішень про коаліції, свої та чужі.
Рейтинги решти кандидатів, запропонованих у «списку для голосування», з початку квітня практично не змінилися: лідер комуністів Петро Симоненко, як і раніше, на «третьому місці» (він користується підтримкою 10% респондентів), за ним ідуть Олександр Мороз (7%) та Наталія Вітренко (3%). Проти всіх проголосували б 10% виборців (у квітні кандидат «проти всіх» набирав усього 4%). Швидше за все, збільшення кількості цієї групи респондентів сталося за рахунок згаданого скорочення соціологічного «бюлетеня». Із цим, швидше за все, пов’язане зростання кількості респондентів, які відмовилися б від участі у виборах (9,5% наприкінці квітня проти 6% на початку місяця). «Золотий запас» кандидатів у президенти (тобто тих, хто не визначився) залишається неторканим і, як і раніше, становить 15%.
Соціологи також поставили респондентам низку запитань, пов’язаних із особистісними якостями кандидатів у президенти. Найважливішими якостями, які необхідно мати претенденту на роль глави держави, опитані назвали готовність керувати країною в інтересах народу; вміння вирішувати економічні проблеми; чесність, порядність, правдивість; совість, почуття обов’язку, відповідальність; повага до прав людини; високі розумові здібності. Найменш важливою виявилася «особиста привабливість, шарм».