Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Соцзамовлення на... сади

10 жовтня, 2003 - 00:00

Учора завершилася Всеукраїнська дитяча акція «Посади свій сад». П’ять років тому ідею Національного еколого-натуралістичного центру (НЕНЦ) підтримали школярі та гуртківці-ботаніки в усій країні (до речі, в акції взяло участь понад 800 шкіл). Пришкільні садові ділянки та ягідник набули нового вигляду — молодь за справу взялася завзято. Дехто навіть вирішив не зупинятися на простому висадженні вже випробуваної розсади й кущів, а почав експериментувати над сортами, провадити дослідну роботу. І вчора юні агрономи виставили те, чим справедливо можуть пишатися і вони самі, і їхні наставники.

Всупереч поширеній думці, що сучасній молоді нічого, окрім комп’ютера та веселої тусовки, не потрібно, підростаюче покоління продемонструвало якраз щось зовсім інше. «А що ви думаєте? — говорить завідувач науково-дослідною лабораторією садівництва НЕНЦ Петро Мазур. — Безперечно, що до цього є інтерес. Потреба в знаннях «як виростити», «що виростити» і «яке щеплення робити» — сьогодні існує в усіх. Іншими словами, є соцзамовлення на навчання садівництва, виноградарства, овочівництва. Лише в нас у відділі навчаються 96 хлопців і дівчат, а на всій Україні — десятки тисяч».

Сергій Бігун із Рівненської області розповідає, що садівництвом займається вже два роки. У ліцеї на своїй ділянці разом із однокласниками він схрещує сорти. Нещодавно, наприклад, «Симиренка» з «Джонатаном» з’єднав, виросли великі й смачні плоди.

«А в нашій школі теплиця працює вже п’ятий рік, — вступає в розмову Іра Тиж із Хмельницької області. У клубі садівників ми експерименти проводимо. І ось результат — цитрон. Це найбільший із цитрусів, довжиною до 40 сантиметрів, а діаметром до 25 сантиметрів. Окрім того в нас росте інжир. Попри те, що це південна рослина, у нас вона вже родить. Нехай плоди й невеликі, але в той же час гарні й смачні».

Дійсно, дивитися на витвори юних садівників — величезне задоволення. Розставлені кошики, композиції, випічка з власного зерна надихне не одного шанувальника натюрмортного жанру. Рум’яні яблука (осінніх і зимових сортів, оскільки, самі розумієте, літні вже відійшли), апетитні грона винограду, рівненькі цибульки (навіть скоріше — цибулини), кабачки, соковиті груші — до рота так і просяться. На базарі такої краси часто й не зустрінеш. Фахівці говорять, що привезені з усієї України фрукти-овочі відрізняються особливою цінністю — добре зберігаються (наприклад, виноград «Молдова» може лежати в холодильнику до початку лютого) і легко переносять транспортування.

До речі, виставкою вирощеної продукції заключний етап акції не обмежується. Окрім цього, ті, хто бажає, зможуть купити саджанці та насіння, які припали до вподоби (адже одна із цілей довготермінового заходу — не лише відродити садівничу культуру, але й районувати нові сорти). А сьогодні на 25 сотках в НЕНЦ буде закладено Симиренківський сад (пам’ятаєте слова великого вченого: «Хто дихає садом, той дихає здоров’ям, поезією, радістю життя довголіттям»!). Не лише яблуні, але й інші плодові дерева — їх привезли самі юнати, відібравши найкращі: ті, що рано спіють, високоврожайні й стійкі до хвороб.

Тетяна ОРЛОВА
Газета: