Національний заповідник «Софія Київська» і Києво-Печерська Лавра, на думку ЮНЕСКО, «належать всьому людству». На жаль, дивлячись на бурхливий розвиток будівництва в історичній частині Києва, ми не можемо бути впевнені в тому, що вони знаходяться в пріоритетних списках наших, рідних «можновладців».
Український філософ із світовим ім’ям, професор, доктор історичних наук Сергій Борисович Кримський багато років вивчає пам’ятники архітектури Києва, топоніміку міста і із задоволенням дав добро на серію лекцій для читачів газети «День». Важко пояснити словами той стан «зачарованості», в якому перебували під час імпровізованої лекції головний редактор «Дня» Лариса Івшина, читачка «Дня» і шанувальниця філософа Олена Коваль, ведучі сторінок «Історія і «Я» і «Україна Incognita» Сергій Махун ( на фото ), Ігор Сюндюков і фотокореспондент «Дня» Анатолій Медзик.
С.Б.Кримський в одній з минулих публікацій в нашій газеті зазначив, що ми пiсля блукань манiвцями зараз повертаємося в світову цивілізацію. Софія Київська і призначена для того, щоб давати нові знання, а не бути позначкою на картi для туристів. Не можна Софійський Собор, перлину архітектури початку ХI століття, віддавати i на відкуп конфесійним інтересам, вважає директор Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська. Лише люди, які професійно займаються охороною, реставрацією і пропагандою знань про пам’ятки минулого, можуть зберегти для нащадків національні святині.
У наступному п’ятничному номері «Дня» ми опублікуємо першу частину лекції С.Б.Кримського про Софію Київську, її історію і унікальне, неминуще значення цього пам’ятника ранньохристиянської доби на Київській Русі.