Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Сьогоднi — останнiй дзвоник

31 травня, 2005 - 00:00

Вiн продзвенить для півмільйона вчорашніх 11- класникiв та для деяких iз 600 тисяч дев’ятикласників. У останнiх є вибiр — продовжити навчання в рідних стінах, спробувати пройти конкурс до спеціалізованого ліцею чи гімназії, піти вчитися до ПТУ чи навчального закладу, що дає повну середню освіту та кваліфікацію молодшого фахівця. І хоча більшість з цих хлопців та дівчать ще діти (вони ще не мають 18 років), їм сьогодні доводиться приймати цілком дорослі рішення, відповідальність за які перекладати буде ні на кого.

Державне замовлення, яке забезпечує молоді безплатну освіту, ще поки не затверджене Кабміном, але вже достовірно відомо, що число місць перевищить торішню кількість. Це означає, що для тих, хто бачить себе у виробничій діяльності як молодшого фахівця, держзамовлення перевищить 86 тисяч. Для тих, хто хоче вивчитися не менш ніж на бакалавра, — буде замовлено понад 130 тисяч бюджетних місць. Зрозуміло, що не кожному пощастить зайняти безплатне місце, багато хто вчитиметься за плату — як у державних ВНЗ за контрактом, так і в приватних.

Більшість опитаних випускників звичайної київської школи №225 мають намір продовжувати освіту на платній основі, оскільки не відчувають у собі сил пробитися на бюджетні місця. У молоді, як і раніше, в моді економічні спеціальності, незважаючи на надлишок цих фахівців на ринку праці. Рома Шарапов розраховує після закінчення ВНЗ знайти для себе робоче місце за фахом «фінансист» завдяки якості отриманої освіти — вступатиме до ВНЗ зі статусом «національний». Євгенії Бессараб також хочеться отримати освіту фінансиста. Але це лише для початку. У дівчини великі життєві плани — відкрити власну фірму з дизайну. Для цього їй потрібно спочатку заробити кошти на початковий капітал і напрацювати зв’язки в бізнесі. Десь паралельно Євгенія планує зайнятися отриманням кваліфікації дизайнера. А ось Любові Гурській хочеться мати такий фах, щоб її роботою керували інші люди. Дівчина дуже любить мандрувати і має намір згодом складати і прокладати нові туристичні маршрути Україною. Вона вже успішно склала вступні іспити до Інституту туризму і батьки готові заплатити за її навчання.

Людмила РЯБОКОНЬ, «День»
Газета: