Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Спадщина» Бабиного Яру

27 вересня, 2002 - 00:00

Зустріч організаторів з журналістами вийшла імпульсивною, що не дивно. Меморіальний комплекс уже довго є яблуком розбрату і приводом до публічних звернень різних громадських і релігійних єврейських і не тільки діячів. Нагадаємо, що рік тому на місці запланованого зведення меморіалу було відкрито пам’ятний знак. На церемонії були присутні Леонід Кучма, багато громадсько-політичних діячів. Противники проекту як аргумент наводять той факт, що Центр будуватиметься буквально на кістках. Голова ради громадських організацій національних меншин України І. Левітас, навпаки, оперуючи даними археологічних досліджень (свердлили штуфи, проводили вивчення куренівського селевого потоку) заявив, що поховань на місці майбутнього комплексу немає. Втім, за словами ректора Соломонового Університету А. Розенфельда, якщо останки жертв Бабиного Яру буде при будівництві виявлено, то проект відразу «заморозять».

Музейно-меморіальний комплекс будуватиметься на гроші Американського єврейського розподільного комітету «Джойнт» і обіцяє бути справді унікальним. На території, приблизно рівній за величиною футбольному полю, знаходитимуться музей Бабиного Яру, музей Холокосту, просвітницько-освітній центр, де читатимуть лекції, православна церква і багато чого іншого. Крім Києва, такі центри планують створити в Москві та Санкт-Петербурзі. Свої проекти представили близько десяти ізраїльських і українських архітектурних колективів. Перемогли ізраїльтяни і тепер спільно з українськими колегами візьмуться за його реалізацію. Між іншим, у проекті було зайнято два психологи, котрі аналізували, як Комплекс буде сприйнято на емоційному рівні.

Прихильники проекту підкреслюють, що соромно не мати в Києві повноцінного музею пам’яті жертв Бабиного Яру. Такі є в багатьох країнах. Навіть, здавалося б, у далекій від сумних подій Японії. І сподіваються, що музей стане місцем паломництва всіх небайдужих до єврейської трагедії людей. А оскільки фашистська «машина смерті» не звертала увагу на національності, тією же мірою центр буде місцем пам’яті циганам і людям інших національностей. Рішення про це погоджено з Організацією національних меншин.

Газета: