Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Спецоперація

Українських моряків звільнено з піратського полону
10 липня, 2008 - 00:00

Схоже, Україна набирає досвіду у справі визволення своїх громадян з піратського полону. Підтвердженням цього стало звільнення чотирьох українських моряків — членів німецького судна «Леман Тімбер», захопленого 28 травня цього року в Аденській затоці сомалійськими піратами. Як стало відомо, 15 членів екіпажу, включаючи українських громадян, пірати відпустили 8 липня, отримавши викуп у 700 тис. доларів. Зараз судно знаходиться в нейтральних водах, і очікується, що в найближчі дні воно прибуде в порт Аден.

В українському зовнішньополітичному відомстві відзначили, що звільнення наших громадян стало можливим у результаті комплексу заходів взаємодії МЗС України з міжнародними урядовими та неурядовими організаціями, державами, а також антикризовим штабом зі звільнення заручників. Утім, значну роль у цьому зіграла Служба зовнішньої розвідки України (СЗР). Як повідомив «Дню» керівник прес-служби Олександр СКРИПНИК, з метою визволення чотирьох українських громадян була створена оперативна група, яка забезпечувала постійний збір і узагальнення інформації та координувала проведення спеціальних розвідувальних заходів. За його словами, СЗР надала необхідне сприяння антикризовому штабу, створеному у Гамбурзі компанією судновласника. У щоденному режимі вся інформація доповідалася Президентові України, керівництву Кабінету Міністрів, РНБО, МЗС та інших зацікавлених органів.

Олександр Скрипник сказав, що Служба зовнішньої розвідки України через свої закордонні зв’язки зібрала інформацію щодо обстановки у районі захоплення, про особливості діяльності піратів біля берегів Сомалі; залучено ряд представників східно-африканських країн для участі у процесі врегулювання, здійснювався пошук каналів виходу на ватажків племен і піратів, які могли приймати рішення. Зокрема, представники розвідки через авторитетних старійшин неконтрольованої офіційною владою Сомалі провінції Путленд здійснювали вплив на лідерів піратського угруповання щодо необхідності прийняття запропонованих антикризовим штабом умов визволення заручників та виключення з переговорного процесу інших злочинних груп, які намагалися втрутитися у процес врегулювання ситуації.

За словами керівника прес-служби, були активізовані контакти з представниками партнерських спецслужб США, Великої Британії та інших держав. Звернення СЗР України було сприйнято з розумінням і знайшло підтримку. У результаті операція із визволення заручників забезпечувалась військовими кораблями НАТО, які супроводжували й охороняли судно «Соланд» із необхідною для викупу сумою грошей, а також здійснили комплекс інших заходів у районі проведення спецоперації. «Паралельно зі здійсненням зазначених заходів Службою зовнішньої розвідки України відпрацьовувався механізм вирішення подібних надзвичайних подій у майбутньому з точки зору національних інтересів і норм міжнародного права», — наголосив Скрипник.

Микола СІРУК, «День»
Газета: