Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Спокійна місія» американського посла

23 червня, 2006 - 00:00
ВIЛЬЯМ ТЕЙЛОР

П’ятий посол США в Україні Джон Гербст закінчив свою дипломатичну місію. Перед від’їздом Президент Віктор Ющенко нагородив його орденом «За заслуги» третього ступеня.

Нового, шостого за рахунком, посла США чекали в Україні з інтересом. Було відомо, що він раніше працював у Іраку та Афганістані, координував процеси виходу Ізраїлю із Західного берега ріки Йордан та сектору Газа. З чим пов’язана відправка дипломата з такою «гарячою» кар’єрою до України?

Цими днями відбулася перша прес-конференція новопризначеного посла США в Україні. Вільям Тейлор зайшов до зали стрімко, впевнено, приязно усміхаючись. Кинулось в очі те, що він стрункий, підтягнутий, тобто відчувалась військова виправка, адже Тейлор закінчив Військову академію США у Вест-Пойнті, служив свого часу офіцером піхоти США у В’єтнамі й Німеччині. Але дипломат зовсім не виглядав небагатослівним воякою. Тейлор вибачився, що не встиг ще оволодіти українською, але пообіцяв це зробити.

Посол сказав, що США й надалі підтримуватимуть Україну та, як доказ, оголосив про виділення мільйонів на боротьбу з корупцією в нашій державі. Посол висловив упевненість у тому, що демократичні перетворення в Україні будуть продовжені, в тому числі й у ході утворення парламентської коаліції. Президент Буш планує приїхати в Україну цього року й активно співпрацювати з тим урядом України, який і сформує ця коаліція.

Чимало запитань лунало в зв’язку з недавніми подіями у Феодосії. Але Тейлор підкреслив, що нічого серйозного не сталося. На його погляд, просто населення виявилося недостатньо поінформованим як щодо змісту цих військових навчань, так і щодо цілей та діяльності блоку НАТО. Якраз тому посольство має намір спонсорувати роз’яснювально-інформаційну роботу, семінари, круглі столи. Адже феодосійські «протестанти» не знали того, що під ці зірвані військові навчання був запланований досить серйозний бюджет, в якому були й соціальні аспекти — планувалось створення нових робочих місць для кримчан та ремонт стадіону, наголосив посол.

Базування Чорноморського флоту Росії в Криму, на думку Тейлора, не завадить євроатлантичним прагненням України, оскільки Росія підтримує з НАТО активний діалог. Тейлор висловив також обережне застереження щодо непрозорих моментів україно-російської газової угоди й не зовсім зрозумілої ролі «Росукренерго». Від імені уряду США він висловив готовність сприяти вирішенню проблеми енергозбереження в Україні.

На запитання про те, чи не тому пан Тейлор приїхав до України, що вважається антикризовим менеджером, посол усміхнувся й сказав, що дійсно працював у «гарячих точках» і тепер радий приїхати в спокійну країну.

Віктор РИБАЧЕНКО. Фото автора
Газета: