Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Спостерігачі, до справи!

20 червня, 2009 - 00:00

Твердження, що економічна криза в Україні досягла «дна», цього тижня посилено спростовувалися. Свій внесок зробив у це навіть Міжнародний валютний фонд, що зазвичай дуже стримано бере участь у дискусіях. «Ми передбачаємо більше, ніж очікувалося, скорочення», — сказала в четвер у Вашингтоні директор департаменту зовнішніх відносин фонду Керолайн Аткінсон. Не залишився осторонь цього процесу й Секретаріат Президента. Перший заступник його глави — представник Президента в Кабміні Олександр Шлапак учора заявив: «Головним, хто фінансує сьогодні дефіцит бюджету, стає Нацбанк». За його словами, на початку року НБУ не володів облігаціями внутрішньої державної позики (ОВДП), але до середини червня його частка в структурі власників цих цінних паперів уже становила 60,3%, тоді як частка банків скоротилася з 61,3% до 29%, нерезидентів — з 22,7% до 0,4%. Шлапак звинуватив уряд у тому, що він продовжує маніпулювати даними про виконання держбюджету, щоб замаскувати падіння прибутків. «Ситуація погіршується щомісяця», — підкреслив він і додав, що уряд зволікає з початком формування проекту держбюджету-2010 через небажання називати реальні макропоказники на поточний і наступний рік.

Чимало негативних оцінок пролунало й на вчорашньому засіданні правління Української спілки промисловців і підприємців. Проте колишні «червоні директори» вже, напевно, зрозуміли, що на самій лише критиці влади й насамперед уряду далеко не заїдеш. Ця думка відбилася в прес-релізі засідання: «Констатуючи поглиблення економічної кризи й наполегливо вимагаючи від влади дієвих кроків для її подолання, Українська спілка промисловців сама активно протидіє кризі, не задовольняючись позицією стороннього спостерігача». Відповідно звучав і порядок денний цих зборів: «Невідкладні програмні дії для виходу з економічної кризи: пропозиції ділового співтовариства».

Викладав «програмні дії» перший віце-президент УСПП Сергій Прохоров. Він підкреслив, що будівництво в країні впало на 56%, тоді як по праву могло б стати в нинішніх кризових умовах локомотивом відродження й розвитку економіки. Прохоров нагадав, що 42% коштів, що виділялися Європі на післявоєнне оновлення згідно з Планом Маршалла, припадали на житлове будівництво. В Україні теж ухвалена на законодавчому рівні програма його розвитку й насамперед добудови незакінченого житла, але жодна гривня відповідно до неї в економіку ще не потрапила. І це в умовах, коли 2,5 мільйони українців стоять у черзі на житло, а ще 15 мільйонів хотіли б поліпшити свої житлові умови. Що ж конкретно пропонує УСПП? Промисловці впевнені, що підйом економіки в країні почнеться зі зміцнення й розвитку внутрішнього ринку. Тому УСПП береться сприяти своїм членам у реалізації товарів, робіт і послуг у традиційних і нових (інновації, енергозберігаючі технології, будівництво доступного та економного житла) видах діяльності, сприяючи цим розвитку малого й середнього бізнесу, збереженню й створенню нових робочих місць.

Схоже, все це не пустопорожні слова, що лунають зазвичай на всіх наших «засідайлівках». Виявляється, УСПП розробила й починає впроваджувати на території Київської області власний інфраструктурний проект «Індивідуальні житлові будинки — енергоефективність і доступність». Прохоров продемонстрував схеми цих осель, що практично не потребуватимуть сторонніх енергоносіїв. Енергоекономний будинок, розроблений низкою вітчизняних наукових і проектних інститутів, сам забезпечуватиме себе теплом і електрикою в будь-яку пору року. Віце-президент продемонстрував організаційну схему цього почину. На її вершині — УСПП і розробники проекту, але нижні рядки не заповнені. Там, за задумом організаторів, незабаром будуть зазначені назви приватних підприємств...

На співпраці бізнесу з місцевою владою будуватиметься й іще один інфраструктурний проект, ініційований УСПП. Днями в Чернігові буде підписано договір про впровадження перспективних технологій у сфері альтернативної енергетики. Він передбачає будівництво заводу для виробництва біодизелю з різних видів органіки — від торфу до тирси. У ньому братимуть участь, за підтримки облдержадміністрації, іноземний (німецький) інвестор і українська компанія «Технопарк». Чи не прогавили уряд і опозиція часу для таких проектів і чи не сприяли цьому переговори про створення нової парламентської коаліції, що закінчилося нічим? «Я поділяю ваші побоювання», — сказав, відповідаючи на запитання «Дня», народний депутат, президент УСПП Анатолій Кінах. На його думку, сьогодні всі політичні сили в парламенті мають об’єднувати свої зусилля насамперед для боротьби з кризою, все інше має бути на другому плані. Кінах вважає, що коаліцію тому і не вдалося створити, що почали з розподілу портфелів.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: