«Головне, не поспішайте ховати людину, як це було зроблено вчора», — закликав Л. Кучма. — Я не знаю, кому було вигідно влаштувати той шабаш, який був учора, — зазначив він. — Сказати про те, що знайдене тіло належало Гонгадзе, означає взяти на себе відповідальність». Однак, на його думку, таку відповідальність може взяти тільки судова експертиза.
Заступник Генерального прокурора Сергій Винокуров заявив, що за фактом видачі довідки про смерть українського журналіста Георгія Гонгадзе необхідно провести розслідування, оскільки «експерт (Таращанського району. — Ред. ) не має права видавати таку довідку, і нині з’ясовується, чому це сталося до отримання остаточних результатів судово-медичної експертизи».
У парламенті в п’ятницю було заслухано доповідь голови тимчасової слідчої комісії ВР у справі Гонгадзе Олександра Лавриновича. У ній прозвучало незадоволення відповідями, які були отримані комісією від правоохоронних органів. Під час обговорення доповіді депутати засудили дії правоохоронних органів щодо «таращанської справи» і підтримали положення звіту.
Отож і вчора ми так і не отримали відповіді на одне з головних запитань: чому правоохоронні органи, підтвердивши, що разом із трупом у Таращі було знайдено деякі металеві предмети, і не відкидаючи повідомлень, які з’явилися, про їхню можливу схожість з особистими прикрасами Георгія Гонгадзе, однак, не проводять процедури їх упізнавання родичами та близькими журналіста, який зник? Не кажучи вже про те, що компетентні органи також не повідомили, коли ж усе-таки було доставлено для експертизи в Київ знайдені в Таращі останки? Чи було це зроблено в терміни, визначені правовими актами? Така закритість правоохоронних структур, які із середи не дали жодних чітких пояснень своїм діям, зрозуміло, провокує недовір’я до їхньої, можливо, цілком професійної та вмотивованої діяльності. Більше за те, вона може провокувати і неадекватні дії колег журналіста, і дії, спрямовані на дискредитацію самих правоохоронних органів. Тож усе-таки, що це: звичайна наша розхлябаність чи щось інше?
КОМЕНТАРI
Мирослава ГОНГАДЗЕ, дружина Георгія Гонгадзе:
— Я можу сказати єдине: з кожним днем і з кожною годиною, хвилиною виникає дедалі більше і більше запитань. І це найбільше хвилює. Я написала заяву до Гепрокуратури і до міністра внутрішніх справ, у якій вимагаю надати мені для впізнання рештки та речі, які було знайдено під час виявлення цього тіла і під час його попередньої судово-медичної експертизи. І прошу незалежної судово-медичної експертизи. З цим проханням я звернулася до Генерального прокурора. І в четвер разом із народними депутатами Володимиром Філенком та Олександром Жиром я була на зустрічі з паном Потебеньком. Генеральний прокурор запевнив мене, що вони роблять усе можливе для того, щоб пришвидшити процес та зробити якнайефективніший аналіз цих особистих речей. Однак він не має права тиснути на слідчих. Рішення про надання мені можливості подивитися ці речі приймають слідчі.
Олександр ЛАВРИНОВИЧ, голова тимчасової слідчої депутатської комісії у справі зникнення Георгія Гонгадзе:
— Я теж хочу знати, чому прикраси не показують родині Гонгадзе. Я не можу уявити, які мотиви в слідчого, чому він це не робить, але, очевидно, в нього є певні мотиви так чинити. Для того, щоб відповісти на це запитання, треба володіти всією інформацією, яка є в слідчого. Я не можу ні довіряти, ні не довіряти тим людям, які ведуть слідство, бо я з ними взагалі не знайомий — з тими, хто працює безпосередньо. Я спілкуюся з керівництвом Генеральної прокуратури, МВС та Служби безпеки. Слідчий спілкується з тим, кого вважає за потрібне викликати на допити, на спілкування. Ми не можемо викликати слідчого. Чому тіло збиралися видати і виписали свідоцтво про смерть — це питання не перебуває в компетенції Генпрокуратури та МВС. Офіційної відповіді на нього ми не маємо. Це буде предметом розгляду нашої комісії, і ми шукатимемо варіанти отримання найточнішої інформації.
Наталя ЛIГАЧOВА, «День»