Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Справедливість по-турецькому

Правлячу партію не заборонили, але оштрафували
1 серпня, 2008 - 00:00
РЕДЖЕП ЕРДОГАН: ПСР БУДЕ Й НАДАЛІ ВІДДАНА СВІТСЬКОМУ ЛАДУ ТУРЕЧЧИНИ, А ТАКОЖ ЗМІЦНЮВАТИ СОЦІАЛЬНИЙ МИР У КРАЇНІ / ФОТО РЕЙТЕР

Конституційний суд Туреччини відмовився розпустити Партію справедливості й розвитку (ПСР). Щоб ухвалити рішення про заборону партії, за нього мали проголосувати не менш як сім із 11 суддів. Однак за нього висловилися лише шість за п’ятьох проти. У той же час, після трьох днів роздумів Конституційний суд, як повідомив журналістам його глава Хашим Килич, виніс правлячій партії попередження й фінансові санкції, що передбачає скорочення наполовину фінансування з державного бюджету. За повідомленням агентства Анатолія, ця сума становить на 25 млн. євро. Варто зауважити, що вперше в історії Туреччини було подано позов щодо заборони правлячої партії. І починаючи з моменту створення Конституційного суду 1962 року, в країні було заборонено 24 партії.

Таким чином у Туреччині закінчився процес щодо правлячої партії, який тривав із березня цього року. Ця країна уникнула великої політичної кризи й нового витка загострення відносин з Європейським Союзом. Не можна не зауважити, що побоювання закриття партії, яка перемогла на всенародних виборах до парламенту, негативно позначилися на фінансовому ринку країни. Учора фондові ринки в Туреччині відреагували на рішення суду підвищенням. Зокрема, на фондовій біржі в Стамбулі показники підвищилися на 4,51 відсотка.

Нагадаємо, що головний прокурор Вищого апеляційного суду Абдуррахман Ялчинкая, котрий подав позов, вимагав закрити партію й заборонити займатися політикою 71 її члену, зокрема й прем’єр-міністру країни Реджепу Ердогану й президенту Абдуллі Гюлю, який до обрання на президентську посаду був одним з керівників ПСР.

На думку прокурора, ініційований партією влади закон, що дозволяє носіння хіджабів у навчальних закладах, є грубим порушенням конституції, яка закріпляє світський характер держави. Й таким чином правляча партія веде Туреччину шляхом перетворення на ісламістську державу.

Сама Партія справедливості й розвитку, що перебуває при владі в Туреччині з листопада 2002 року, категорично відкидає обвинувачення в спробі встановити в країні шаріат й розцінює пред’явлені їй позови як нападки на демократію з боку старої еліти. На останніх парламентських виборах, що відбулися в липні минулого року, партія Ердогана набрала 46,6% голосів виборців, отримала 330 мандатів із 550 ти у меджлісі й сформувала однопартійний уряд.

«Відмова усунула обстановку невизначеності в країні. Завдяки прийнятому (КС) рішенню Туреччина позбулася великої несправедливості. Сподіваюся, що демократія й наша правова система стануть від цього тільки сильнішими», — сказав глава турецького уряду Реджеп Ердоган, виступаючи перед представниками очолюваної ним партії в Анкарі відразу після оголошення рішення в середу ввечері. Прем’єр заявив про прихильність його партії світському устрою Туреччини й намір захищати демократичні свободи.

«Ми не зупиняємося, а йдемо вперед, аби виконати свій обов’язок перед демократичною, світською й правовою державою — нашою Республікою. Це шлях сучасних перетворень і служіння нашому народові, який указав Ататюрк (фундатор сучасної Туреччини). Це шлях інтеграції повноправним членом в Європейський Союз, і з нього немає вороття», — сказав Ердоган.

У Європейському Союзі вітали рішення Конституційного суду Туреччини. «Доброю новиною» назвав рішення турецького Конституційного суду не забороняти ПСР Верховний представник Євросоюзу у загальній політиці й політиці у сфері зовнішньої безпеки Хав’єр Солана. Про це повідомила прес-секретар Солани Крістіна Галлах. За словами Галлах, в ЄС сподіваються, що цей вердикт сприятиме відновленню політичної стабільності в Туреччині.

Напевно, правлячій партії все-таки слід звернути увагу на слова глави Конституційного суду. Хашим Килич, зокрема, підкреслив: шість голосів з одинадцяти за заборону є серйозним попередженням партії, яку звинувачують у антисвітській діяльності».

Лідер опозиційної просвітської Республіканської народної партії (СНР), що входить до парламенту, Деніз Баїкал вважає результати голосування суддів підтвердженням обвинувачень на адресу правлячої партії. Лідер іншої опозиційної Партії націоналістичних дій (МНР) Чихан Паджачі закликав партію уряду затямити уроки вердикту Конституційного суду. «Країна поляризована на світських людей і мусульман. Але це неправильно. Тому уряду треба зняти напруження», — заявив цей політик в інтерв’ю телеканалу NTV.

Тим часом, начальник генерального штабу генерал Ясар Бююканіт заявив пресі, що «збройні сили ніколи не змінювали вірність світськості».

Учорашні газети, зокрема й проурядова Zaman, закликали партійців ПСР зайнятися самокритикою. З другого боку, політолог Нюрай Мерт вважає, що криза в Туреччині викликана не через присутність у ПСР ісламістів. «Проблема в тому, що ця партія є унікальною», підкреслив турецький політолог. Він закликав цю партію розділити політичні повноваження з іншими партіями.

ДОВIДКА «Дня»

Принципи сучасної Турецької Республіки, що утворилася на уламках Османської імперії, були закладені 1923 року Мустафою Кемалем Ататюрком. Туреччина була проголошена світською країною, й, починаючи з 1960 року, 20 партій, що представляють ісламістів і курдських сепаратистів, були заборонені судами як сили, що загрожують конституційному ладу й цілісності держави. Також у ролі гаранта непорушності курсу Ататюрка традиційно виступала турецька армія, яка в 1960, 1971, 1980 і 1997 роках захоплювала владу в свої руки.

Микола СІРУК, «День»
Газета: