Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Спрощені субсидії будуть

Але чи не зруйнується в країні система ЖКГ?
21 липня, 2010 - 00:00

Нинішній спекотний тиждень знову розпочався з газу, а конкретніше — з реакції на підвищення газових тарифів для населення та теплопостачальних підприємств. Мабуть, ніхто не сумнівається, що це непопулярне рішення українці зустріли без щонайменшого ентузіазму. А попереду вибори, й уряд розвиває бурхливу діяльність, аби довести суспільству: платити будуть лише багаті.

Міністр праці та соціальної політики Василь Надрага в понеділок проводив селекторну нараду й заявив: «У міністерстві вже розробили план спрощених заяв і декларацій, які будуть розіслані поштою дев’яти мільйонам пенсіонерів. У кожному конверті буде зразок і бланк заяви та зразок і бланк декларації про доходи, які пенсіонери зможуть заповнити, не виходячи з помешкання». Міністр не став скромничати: «За останні два дні міністерство провело роботу з дерегулювання, що назрівала роками. Заява на субсидію, яка раніше займала дві сторінки, тепер складається лише з чотирьох пунктів, що розміщуються на половині сторінки. Форма декларації про доходи з чотирьох сторінок скорочена до однієї, що містить мінімальну кількість інформації про автора. Одночасно голова соціального відомства попрацював і на урядовий рейтинг: «Сьогодні керівництво країни поставило перед нами завдання дійти до кожної квартири в місті, до кожного будинку в селі». Виконавці виявилися на висоті: «Ми разом із Міністерством ЖКГ запустили систему централізованого збору відомостей. Людям уже не треба буде самим збирати всі довідки. Ми максимально спростили цю систему».

На «селекторі» прозвучали дані про те, що житловими субсидіями в Україні в літній період користуються 241 тисяча сімей, а під час опалювального сезону — майже 1,4 мільйона. Міністр прогнозує, що кількість «субсидованих» у зв’язку із поліпшенням умов їх надання може подвоїтися. Надрага також нагадав, що, відповідно до урядової постанови, відшкодування різниці цін на комунальні послуги зростає на чверть для тих, хто працює, й на третину — для пенсіонерів та інвалідів. «Місцеві органи соцзахисту мусять просто сьогодні скласти списки громадян з обмеженими можливостями, скласти графіки й почати їх відпрацьовувати. Ви повинні прийти додому — це я звертаюся до регіонів — до кожного з цих людей і допомогти їм оформити субсидію, якщо вони її ще не отримують», — інструктував міністр свій персонал, а заразом, мабуть того не усвідомлюючи, і квартирних злодіїв, для яких настає час збирати «врожай».

Надрага знає, чого ще побоюються наші небагаті громадяни, й підкреслює, що ті, хто має заборгованість щодо квартплати, не повинні боятися звертатися по субсидію. Наявність боргу ніяк не впливає на її отримання, сказав він. Можуть не хвилюватися й ті, хто вже користується державною щедрістю. Їм, за його словами, не треба нікуди звертатися — субсидія буде перерахована автоматично. Але, мабуть, у міністерстві підозрюють, що «автоматика» спрацьовуватиме не завжди й про всяк випадок заснували цілодобову безкоштовну «гарячу лінію» 0 800 507 309 (зі стаціонарного телефону). «День» вирішив спробувати поговорити «по-гарячому». Дійсно, працює. От тільки на конкретні запитання не відповідає, а повідомляє загальні дані й відсилає... до відділу субсидій, вимагаючи перед цим реєструватися. А обіцяли кожному громадянинові «конкретну відповідь щодо свого конкретного випадку».

Тим часом у «базовій» для нашої влади Донецькій області вважають, що з підвищенням із 1 серпня ціни на газ близько 60% населення претендуватимуть на отримання від держави субсидій для оплати житлово-комунальних послуг. За словами Донецького губернатора Анатолія Близнюка, зараз в області 137 тисяч осіб отримують субсидії, у них уже є всі документи для отримання цієї допомоги від держави, тому їм «практично автоматично буде все перераховано на збільшення суми субсидій, і вони нічого не втратять, держава їм усі 100% компенсує». Проте чиновник зазначив, що тепер кількість претендентів на субсидії в області різко зросте й досягне півмільйона. Як упоратися з цим? Губернатор виглядає дещо розгубленим і сподівається на те, що «всі міністерства й відомства шукають варіанти, яким чином мінімізувати навантаження на людей» у зв’язку з підвищенням ціни на газ для населення та теплокомуненерго. Прогноз виходить неприємний. Лише в понеділок Держкомстат повідомив, що за січень — травень населення країни скоротилося майже на 100 тисяч людей, і тепер в Україні вже не 46, а 45,87 мільйона громадян. Скільки ще життів забере підвищення газових цін і «полегшене вибивання» субсидій?

Заступник голови Всеукраїнського громадського руху «Комунальний фронт» Дмитро Русін у коментарі сказав «Дню»: «На перший погляд, із субсидіями все гаразд: понизили поріг для звернень, спростили процедуру. Але головне питання не розкривають: де візьмуть гроші. За нашими підрахунками, для субсидій населенню за газ, що подорожчав, уряду знадобиться близько чотирьох мільярдів гривень на рік. А зважаючи ще й на те, що на 50% зросли тарифи на газ для теплокомуненерго, необхідна сума збільшується в 2,5 разу. Таким чином, усього для «доступних» субсидій знадобиться приблизно 10 мільярдів гривень. Джерело цих коштів у бюджеті не зазначене. Спрощувати й знижувати пороги можна скільки завгодно, але є ще й реалії, які свідчать, що крайньою в цій ситуації знову виявиться система ЖКГ, яка грошей за субсидії не отримає точнісінько так само, як і зараз не отримує за різницю в тарифах. А хотіли ж налагодити її роботу...»

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: