Партія регіонів, Блок Юлії Тимошенко і блок «Наша Україна — Народна самооборона» продовжили суперечку між собою за кордоном. Приводом до цього стала організована у Вашингтоні Атлантичною радою США дискусія на тему «Українська міжнародна політика після виборів». Представники трьох блоків, що перемогли на виборах, намагалися дати власне бачення того, як повинна далі розвиватися міжнародна політика України.
Екс-міністр закордонних справ Борис Тарасюк у своєму виступі наголосив, що у міжнародній політиці Україна повернеться до виконання плану, створеного після помаранчевої революції та обрання Президентом Віктора Ющенка. «Україна знову перетвориться з об’єкта на суб’єкт міжнародної політики, сповідуватиме послідовність у своїх діях. І ще одна річ: українська міжнародна політика знову буде озвучуватися одним голосом, а не багатьма голосами», — вважає представник блоку «Наша Україна — Народна самооборона». Зі свого боку екс-міністр Костянтин Грищенко, який є радником із закордонних питань уряду Віктора Януковича, закликав присутніх більш зважено роздавати обіцянки і в першу чергу обіцяти те, що можливо виконати в даний момент. Грищенко висловив упевненість, що зовнішня політика України може впроваджуватись ефективно, якщо і влада, і опозиція спільно працюватимуть над її формуванням. «У наступні два роки повинен бути знайдений компроміс між політичними силами в Україні. Якщо і уряд, і опозиція домовляться в цих питаннях, то ми матимемо серйозний прорив у відносинах з ЄС, зміцнимо наше стратегічне партнерство зі США, а також збережемо наші добрі відносини з Росією», — підкреслив він.
КОМЕНТАР
Які очікування покладаються в США на нову коаліцію? Чи існують у Вашингтоні погляди, які намагались поширити деякі американські експерти з пострадянського простору щодо необхідності створення в Україні широкої коаліції? Які є сподівання в США від нового уряду щодо євроатлантичної інтеграції України? Про це «Дню» розповів учасник дискусії у Вашингтоні заступник голови Блоку Ю.Тимошенко з міжнародних питань Григорій НЕМИРЯ.
— У США розуміють, що Україна сьогодні вийшла з політичної кризи. Оскільки політичну кризу подолано, то зараз завдання — якомога скоріше створити дієздатний уряд, який має, в першу чергу, вирішити вступ України до СОТ. Друге питання, не менш важливе, — це енергетична безпека. У цьому питанні може бути досить серйозна підтримка як з боку США, так і з боку Європейського Союзу.
Що стосується формування в Україні широкої коаліції, таких поглядів ніхто з американського боку не висловлював. Позиція адміністрації США під час виборів полягала в тому, що Вашингтон прийме будь-який уряд, який буде сформовано. З цього приводу британський аналітик Джеймс Шерр зазначив, що дуже важко сприйматиметься українська виконавча влада, якщо там буде представлена опозиція. Такої практики не існує у світі. Є опозиція, є влада, і тому всі паліативні речі дуже важко сприймаються, якщо не сказати по-іншому. Зі свого боку, під час виступу я сказав, що ці вибори показали, що країна не є розколотою на захід і схід. І тому будь-яка політична конструкція з місією сприяти подоланню цього розколу не відповідає дійсності. Той факт, що Партія регіонів трохи набрала на заході та центрі, але втратила на сході, де отримали ми більше, говорить про те, що «чорно-біле» протиставлення України вже не працює.
— Щодо євроатлантичної інтеграції нашої країни, можу сказати, що з боку США не очікують прямо зараз стрибків до Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ), розуміючи, що це могло бути у разi більшої більшості. Тобто тут немає ніяких очікувань щодо приєднання України до ПДЧ у Бухаресті на саміті НАТО в 2008 році. На цьому питанні не дуже акцентувалась увага під час конференції. Але, разом з тим, наголошувалось на важливості того, щоб реально були зміни, з точки зору проведення інформаційної кампанії, й більше коштів виділялося на це в бюджеті. Також дуже важливо, щоб координація стосувалася не лише Міністерства закордонних справ і Міністерства оборони, а й інших міністерств та відомств. Дуже важливо, щоб прем’єр-міністр також брав у цьому участь.
Було наголошено, що нарешті треба щось робити з РНБО, оскільки ці речі не можна залишати такими, якими вони є.
На конференції віталось те, що записано в коаліційній угоді. Слова радника нинішнього українського прем’єра, екс-міністра закордонних справ Костянтина Грищенко про те, що нічого ще не вирішено за результатами виборів, серйозно не сприймались. У нас була дуже добра зустріч- вечеря з колишнім держсекретарем США Збігневим Бжезинським, який був дуже оптимістичним щодо результатів виборів. Американський корифей дипломатії вважає, що цього разу Юлія Тимошенко буде успішною.