Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

США занепокоєні «ерозією демократії»

7 квітня, 2006 - 00:00

Державний депарламент США у спеціальній доповіді відзвітував про стан демократії і прав людини в світі. У документі, зокрема, відзначається «розчарованість» тенденціями, які мають місце в країнах колишнього СРСР. «Тенденцією, яка викликає розчарування в цьому році, стало продовження ерозії демократичних принципів і прав людини в низці регіонів Середньої Азії, а також в Білорусі та Росії», — йдеться в доповіді. Натомість у їхніх недалеких сусідів, вважають у Вашингтоні, були відзначені позитивні зрушення. «Незалежна преса, свобода слова і громадянське суспільство процвітали в інших регіонах, таких, як Балкани та Україна», — констатували в Держдепі.

Згідно з доповіддю ситуація з правами людини в Україні помітно покращилася після помаранчевої революції 2004 року. «Українській владі в значній мірі вдалося покласти край тиску на мас-медіа та втручанню в їхню діяльність, зняти обмеження на свободу об’єднань, підвищити довіру до міліції і покращити умови утримання в місцях позбавлення волі», — йдеться в документі. Крім того, із знаком «+» відзначається пожвавлення участі уряду в розслідуванні випадків торгівлі людьми і приведення частини Кримінального кодексу у відповідність до Палермської конвенції ООН проти транснаціональної організованої злочинності. Зниження ступеню втручання держави в релігійні питання також було позитивно сприйняте американськими дипломатами. Утім, йдеться в доповіді, проблеми в галузі демократії поки що не вдалося подолати повністю і найголовнішою з них залишається боротьба з корупцією в різних гілках влади.

Багато неприємних зауважень в укладачів доповіді було щодо Росії. «Тиск уряду продовжував послаблювати свободу слова та незалежність медіа, особливо великих національних телекомпаній, а також ще більше підривав ефективність неурядових організацій», — йдеться в документі. Такі тенденції, як корупція, селективне застосування законодавства і політичний тиск на судову систему призвели до «подальшої ерозії відповідальності уряду». Найбільш жалюгідною ситуація з правами людини в Росії, як вважають у Вашингтоні, залишається в Чечні і на Північному Кавказі.

Це вже четверта подібна доповідь американського Держдепу для Конгресу США. У ній детально описуються результати діяльності американської зовнішньої політики у 95 країнах світу, які потребують, на думку підлеглих Джорджа Буша, підтримки демократії та прав людини шляхом конкретних дій, у тому числі дипломатичного втручання, закордонної допомоги, контактів із громадськістю. У 2005 році на розвиток різноманітних програм у цій галузі у бюджеті Сполучених Штатів було передбачено 1,4 мільярда доларів.

Ольга КОРНІЙЧУК, «День»
Газета: