Схоже, що відносини між Великою Британією та Росією гіршатимуть. За відмову російської влади видати Андрія Лугового Лондон погрозив припинити співробітництво з Москвою. Як відомо, королівська прокуратура звинуватила Лугового в причетності до вбивства екс-офіцера ФСБ РФ Олександра Литвиненка, який жив у північній частині Лондона з дружиною та сином і помер у листопаді минулого року у віці 44 років через три тижні після отруєння радіоактивним полонієм- 210 в готелі «Мілленіум», що в районі Мейфер. Сам Луговий категорично відкидає висунені на його адресу обвинувачення, називаючи їх політично мотивованими.
Прем’єр-міністр Гордон Браун висловив своє розчарування діями Москви. Його представник заявив: «Відмова Росії екстрагувати Лугового викликає велике розчарування. Ми глибоко шкодуємо, що Росія не продемонструвала необхідної готовності до співробітництва». Представник британського прем’єра підтвердив, що Велика Британія розглядає можливість припинення співробітництва з Росією в кількох галузях. «Росія — важливий партнер для нас у багатьох питаннях, і ми як і раніше за конструктивні відносини. Однак Росія повинна нести відповідальність. Ми не віримо в те, що суд у Москві буде справедливим і неупередженим, і зараз обмiрковуємо свої кроки у відповідь», — заявив представник Даунінг- стріт. Передбачається, що наступного тижня британський парламент розгляне пропозиції МЗС Великої Британії з перегляду відносин із Росією в галузі торгівлі, освіти й боротьби з тероризмом.
Колишній посол Великої Британії в Росії Ендрю Вуд вважає, що найвірогіднішим варіантом розвитку подій стане похолодання в міжурядових відносинах. Виконавчий директор Російсько-британської торгової палати Стівен Дієл вважає, що останні заяви Великої Британії навряд чи відчутно вплинуть на ділові відносини двох країн. На думку директора зі стратегії Інституту Адама Сміта, Тома Кулерті, перегляд економічних і культурних відносин із Росією буде помилкою з боку Великої Британії. «Це не в інтересах Великої Британії. Вірно було б виражати невдоволення через політичні й дипломатичні канали. Не вважаю, що потрібно змішувати економічні й соціальні відносини з Росією з політичними, які очевидно постраждали від всієї справи Литвиненка», — заявив Кулерті.
Аналітики вважають, що один із цих варіантів — повернення до тактики холодної війни, а саме — висилці дипломатів. Також може розглядатися можливість заборони на видачу в’їзних віз деяким співробітникам російських правоохоронних органів або припинення співробітництва в таких галузях, як освіта, суспільні питання або обмін інформацією щодо боротьби з тероризмом.
Однак британській владі необхідно все серйозно зважити: у розв’язанні таких питань, як ядерна програма Ірану й майбутнє провінції Косово, що відкололася від Сербії, співробітництво з Росією для Великої Британії дуже істотне. І Москва напевно так само жорстко відповість на будь-які дії Лондона. Тим часом, за словами деяких західних чиновників, остаточно план дій ще не визначений, але в ньому присутні «досить серйозні заходи».
КОМЕНТАР
Федір ЛУК’ЯНОВ, головний редактор журналу «Росія в глобальній політиці»:
— Поки це війна нервів, бо всі повідомлення, що надходять, — неофіційні і є свого роду витоками. Це наче пробні кулі. Я вважаю, що обіцяна висилка дипломатів цілком можлива, що природно спричинить негайно аналогiчний захід у відповідь. Певною мірою можливе згортання співробітництва з державної лінії: у політичній і гуманітарній сферах. Хоч, звичайно, тут питання, наскільки це вигідно Великій Британії. Звичайно, можна чекати різні демарші. Але навряд чи це прямо торкнеться бізнесу. Однак загальна атмосфера, безумовно, гіршатиме. Я гадаю, що відбудеться в черговий раз період несприятливих відносин із Великою Британією.
Лугового Росія не видасть. У конституції Росії існує пряма заборона на видачу. Але питання не в тому, видасть чи ні, а в загальній атмосфері взаємовідносин і в тому, що Росія та Велика Британія просто принципово по-різному дивляться на цю справу. Якби Росія заявила: видавати ми не можемо й не будемо, бо це суперечить нашій конституції, але ми готові спільно це все розслідувати й судити Лугового тут, так що, якщо провина буде доведена, то його буде покарано. Це одна справа. Але Росія загалом дає зрозуміти, що вбачає в цьому інциденті абсолютно іншу причину й механізми. Крім того, у Великій Британії існує глибока недовіра до російської системи правосуддя. Можна сказати, саме така британська реакція не стільки на відмову видати Лугового, скільки на ставлення Росії до цієї справи. У той час як для Великої Британії — це питання непересічне, якщо згустити фарби, це акт радіоактивного тероризму на британській території, в якому підозрюється росіянин, який причетний до спецслужб.
За досвідом такого роду речей, напруженість — стадія повного заморожування — у відносинах між Великою Британією та Росією може тривати півроку або рік. Тому починається спочатку формальне, на суто дипломатичному рівні, розмороження. Я гадаю, що пана Путіна ще чекає знайомство з новим прем’єр-міністром Великої Британії. І від цього багато залежатиме. Але, звичайно, у цій ситуації зустріч навряд чи може відбутися. Навіщо? До виборів у Росії, не думаю, що щось зміниться.