Учора Міністерство економіки оголосило про погіршення прогнозу розвитку української економіки в 2002 році. Тепер в уряді чекають, що внутрішній валовий продукт до кінця року виросте на 4,5—4,8%. Попередній прогноз обіцяв країні зростання до 5%. Причини корекції прогнозу Міністерство економіки коментувати відмовилося, в останній момент відмінивши заплановану прес- конференцію.
Зазначимо, що два місяці тому Міністерство економіки вже коректувало свій прогноз на 2002 рік, і також на гірше. Тоді показник очікуваного зростання ВВП з 6% було знижено до 5%. У вересні міністр економіки Олександр Шлапак пояснив зростання песимістичних очікувань зменшенням прибутків експортерів. Так званий консервативний варіант розвитку економіки, передбачений урядом, залишається в силі — 4% зростання.
Раніше Президент Леонід Кучма доручив уряду забезпечити зростання внутрішнього валового продукту країни не менше ніж на 6%. На його погляд, тільки такий показник може забезпечити стабільне збільшення прибутків громадян. Але, судячи з усього, виконання цього доручення чекати вже не варто. У 2001 році ВВП в Україні виріс на рекордні 9,1%. Цього показника багато в чому досягли за рахунок виходу значної частини економіки з тіні. Після провалу обіцяної парламентом податкової реформи і зростання політичної нестабільності в країні економіка, схоже, знову почала йти у тінь.
Учора ж Міністерство економіки підкоректувало і прогнозований до кінця року курс гривні. Тепер валютний орієнтир становить 5,33 грн/$ замість запланованих раніше 5,6 грн/$. На жаль, ризик помилитися у Міністерства цього разу знову високий. На валютному ринку протягом усього жовтня та в перших числах листопада спостерігається переважання попиту на іноземну валюту над її пропозицією. Виявилося, що українські експортери зерна, які сумарно заробили цього сезону кілька сотень мільйонів доларів, не поспішають повертати з-за кордону валютну виручку. Не виключено, що ці гроші вже осіли в офшорах. Тим часом імпортери енергоресурсів почали закуповувати валюту на початок опалювального сезону, що й призвело до розбалансованості ринку. Нині НБУ, тільки продаючи з валютних резервів до десяти мільйонів доларів на день, вдається зберігати на ринку стабільну ситуацію. Водночас Нацбанк навряд чи протистоятиме окресленій тенденції до плавного здешевлення гривні.
Також Міністерство економіки переглянуло свої погляди і на очікуваний за підсумками рівень інфляції. Якщо раніше уряд чекав, що ціни в країні у середньому виростуть на 9,8%, потім кілька разів коректував цей показник до 6,5%, 3,5%, 2,5%, то тепер він зупинився на нульовій позначці. Як не дивно, вчені-економісти сприймають цю тенденцію також без особливого ентузіазму. Директор Інституту прогнозування економіки НАН України Олександр Геєць ще два місяці тому заявив, що намічений застій цін загрожує стагнацією. І нині його прогноз починає справджуватися — зростання економіки впевнено сповільнюється. Проте судити про вплив інфляції на подальший економічний розвиток країни сьогодні досить важко, оскільки загадковість цього показника у Держкомстату України є загальновідомою.
А загалом поки можна констатувати поразку уряду в боротьбі за стійке економічне зростання. Досі Кабінет Міністрів не розробив системи стимулів, які б схиляли підприємства до агресивного освоєння нових ринків, створення робочих місць і залучення інвестицій. З цього погляду дії Кабміну можна оцінити, як ту ж стагнацію. Парламент продовжує здійснювати відкритий злочин перед виборцями, не приймаючи потрібних для економіки законів. Керівництво фракцій, схоже, втрачає відчуття реальності, вважаючи актуальною тільки боротьбу за посади. Виконавча влада, будучи найбільш впливовим гравцем, поки безуспішно намагається скоординувати інтереси різних лобістських груп. Збереження цієї ситуації надалі обіцяє припинення економічного зростання в Україні вже на початку наступного року.
ДО РЕЧІ
Прогноз зростання ВВП України в 2003 році:
Міністерство економіки та євроінтеграції 4-6%
Бюджетний комітет Верховної Ради 5%
Міжнародний центр перспективних досліджень 3,5%