Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Стандарт оздоровлення: підсумки дитячого літа

1 жовтня, 2002 - 00:00

Сьогодні можна вже з цілковитою впевненістю стверджувати, що оздоровчий сезон для дітей закінчився. І на вчорашній колегії у Держкомітеті у справах сім’ї та молоді, яка, до речі, вперше після відповідного розпорядження Кабміну пройшла у розширеному складі (за участю представників профільних комітетів Верховної Ради), оприлюднили вельми невтішні результати «дитячого літа». В одному з таборів Луганської області 54 дитини захворіло на сальмонельоз, керівництву 1785 оздоровчих установ довелося виплачувати штрафи, 407 таборів і будинків відпочинку було закрито, а на 12 з них заведено кримінальні справи. Крім того, «розсіювання» в різних структурах коштів на те, щоб у літній час діти поправили своє здоров’я і подихали незагазованим повітрям, призвело до нераціонального їх використання.

Щоправда, у Комітеті налаштовані оптимістично з приводу показників. Якщо минулого року з літнім відпочинком за бюджетні гроші повезло 1 мільйону 50 тисячам дітей, то нинішнього — вже двом мільйонам. Як і раніше, на першому місці за кількістю відпочилих — вихованці інтернатів і діти з соціально незахищених сімей, і лише 10% «чорнобильців» відпочивали за бюджетні гроші. Але якщо врахувати, що все дитяче населення країни становить 10,7 мільйона, з яких 1,5 млн. мають чорнобильський статус, 100293 — сироти і понад 1,8 млн. — з соціально незахищених сімей, то навіть загальний показник оздоровлення не перевищує 30% від необхідного.

Комітет знаходить тому цілком логічне пояснення: про дитячі оздоровчі заходи у бюджеті-2002 не було ні слова. І тому цілком зрозуміло, чому в результаті вдалося оздоровити на 600 тисяч дітей менше, ніж ту кількість дітей, які одержують безкоштовні гарячі обіди у навчальний час. Щоб згодом уникнути таких «проколів», Держкомітетом було розроблено проект цільової програми оздоровлення дітей і молоді, що навчається, до 2008 року, «творче обдумування» якого повинно завершитися у листопаді цього року. Текст документа поки ще позбавлено кількісних еквівалентів кожного пункту, але, судячи з презентації на колегії, його можна віднести до розряду конкретних. Перше досягнення програми, на думку заступника голови комітету у справах сім’ї та молоді Зінаїди Кияниці, — це те, що у ній нарешті визначається понятійний апарат даної сфери. Зараз, наприклад, його відсутність провокує чималу плутанину як зі статистичним обліком відпочилих дітей, так і з якістю проведення ними літнього часу. Дитячі установи праці і відпочинку плутають з трудовими загонами, у яких дітей і молодь не забезпечують харчуванням, а оздоровчою зміною вважають відпочинок навіть протягом 7 днів, у той час як, за правилами, строк перебування у таборах і санаторіях не може бути менше 2 тижнів.

В основній же частині проекту програми передбачається покласти відповідальність за оздоровлення дітей аж на 23 відомства, допомагати яким покликані громадські організації. Матеріальна підтримка документа ляже на плечі Державного і місцевих бюджетів, а також, крім добровільних пожертвувань фізичних і юридичних осіб, на Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Щоправда, це, згідно з проектом, набере чинності лише з 2004 року, а наступного року гроші на оздоровлення дітей виділятимуть міністерства і відомства залежно від покладених на них зобов’язань. Останніх же у кожної з 23 державних структур у цій сфері як мінімум по п’ять. Наприклад, Держкомітет у справах сім’ї та молоді спільно з Мінфіном і Мінекономіки, щоб знизити собівартість путівок і поліпшити якість послуг, що надаються, займуться розробкою механізмів надання пільг оздоровчим установам при оплаті комунальних послуг, а також повним звільненням їх від сплати податку на землю і користування водою. З цією ж метою планується провести й інвентаризацію всіх санаторіїв, будинків відпочинку і таборів, які приймають у себе дітей, а до того ж — щорічно організовувати ярмарок послуг у галузі оздоровлення. Для того, щоб літній відпочинок дітей за бюджетні гроші по праву можна було назвати оздоровленням, спільно з Міністерством охорони здоров’я було вирішено в обов’язковому порядку включити у раціон харчування дітей біологічно активні добавки, речовини радіопротекторної дії і йодованої солі.

У Зінаїди Кияниці також виникла ідея створити спеціалізацію дитячих оздоровчих установ для того, щоб у батьків дітей- чорнобильців був вибір, куди ж відправити своє чадо на літо. Це, на її думку, посилить пізнавальний компонент в оздоровленні і збільшить зайнятість дітей під час відпочинку.

Оксана ОМЕЛЬЧЕНКО, «День»
Газета: