Тимошенко і БЮТ вибрали найбезпечніше зі зла для своєї президентської кампанії. Біло-серцеві не дали голосів за законопроект Партії регіонів, що розглядався у другому читанні про внесення змін до державного бюджету на 2009 рік (про підвищення розміру прожиткового мінімуму та розміру мінімальної заробітної плати). У результаті за нові соціальні стандарти висловилося лише 200 народних депутатів, переважно регіонали й комуністи.
БЮТ, безумовно, ризикує. У знехтуваному законопроекті пропонувалося заднім числом, з 1 липня, затвердити прожитковий мінімум до 808, а з 1 жовтня — до 848 гривень, і підвищити мінімальну заробітну плату з 1 липня до 825, а з 1 жовтня і 1 грудня — до 864 і 900 гривень. Для мільйонів українців навіть ця невелика добавка до сімейного бюджету (раніше регіонали пропонували підняти відповідні стандарти ще вище) в умовах кризи, істотної інфляції та падіння національної валюти є зовсім не зайвою.
Тож «чорна куля», кинута в машину для голосування головною урядовою партією, виглядає не лише ризикованим, але й мужнім кроком. БЮТ, здавалося б, зовсім уже притиснутий до канатів політичного рингу, знайшов можливість вивернутися, і в результаті знову знайшов стратегічну перспективу. Єдине, про що можна жалкувати, то це про те, що тримається ця перспектива в основному на «сміливій» борговій політиці. Протягом січня-липня 2009 року сума державного і гарантованого державою боргу України збільшилася у гривневому еквіваленті на 66,6 мільярда гривень (35,18%), повідомляє Мінфін. Причому сталося це перш за все за рахунок отримання другого і третього траншів кредитної лінії Міжнародного валютного фонду. Чи може уряд рубати цю надійну гілку, на якій тримається сьогодні вітчизняна економіка? Тим більше, що буквально напередодні описуваного голосування в Раді у ЗМІ з’явилося застереження МВФ. Постійний представник Фонду в Україні Макс Альєр, погрозив: «...Ми припинимо співпрацю... Не маємо наміру брати участь у політиці, яка призведе до поглиблення економічної кризи». За словами резидента МВФ, таке рішення може бути прийняте, якщо влада провокуватиме інфляцію та підриватиме стабільність банківської системи. «Наслідки можуть бути непрогнозованими і негативними, зокрема — стрибок обмінного курсу і неконтрольована інфляція», — пояснив фінансист.
І БЮТ, який напередодні подав надію регіоналам (за словами Олександра Єфремова, «вчора такі домовленості були, а сьогодні, я гадаю, результату не буде») вирішив не міняти курсу. Не налякав його й намір регіоналів заблокувати роботу Ради.
Непрацюючий парламент може вплинути на перебіг передвиборчої кампанії. Таку думку висловив заступник директора Агенції моделювання ситуацій Олексій Голобуцький. «Литвин абсолютно правильно турбується про перспективи роботи Верховної Ради перед виборами. Конструктив, консенсус, результативність ми навряд чи побачимо. А це безпосередньо позначиться на президентських рейтингах спікера парламенту і, можливо, лідерів опозиції. При цьому заблокований парламент надто вигідно відтінятиме надзвичайну активність уряду, а відповідно, і підніматиме рейтинг його голови», — упевнений експерт. На його думку, «політтехнологи Ющенка, Януковича та Яценюка відверто «проѓавили» початок візуально-змістовної кампанії Тимошенко». Голобуцький також прогнозує, що чим більше Партія регіонів блокуватиме парламент, тим більше зростатиме рейтинг прем’єра.
Однак політтехнологи нерідко дуже багато уваги приділяють своїм іграм, тоді як виборця зараз найбільше непокоїть не те, хто переможе на виборах, а те, як йому прогодувати сім’ю. І цю особливість не можуть не враховувати не граючі, а так би мовити, практикуючі політики. У розмові з кореспондентом «Дня» Оленою Яхно бютівець Андрій Кожемякін, висміявши політичних противників («вони заблокували свого ж Лавриновича, і мені навіть їх трохи по-людськи шкода»), все ж погодився з тим, що БЮТ доведеться йти на якісь поступки. «Знаходитимемо спільну мову, домовлятимемося, шукатимемо компроміси. Тут не буде ультимативних вимог. Один із виходів — це спільна робота над бюджетом, у якому й будуть ураховані деякі їхні вимоги. Ми вже запрошували регіоналів до Кабміну і просили подивитися, як працює уряд над підготовкою цього документа. До речі, дуже багато хто хоче потрапити в цю групу, попрацювати».
Чи поспішить опозиція стати під гасло «Вона працює»? Це питання здається цілковито риторичним. Як повідомив учора лідер регіоналів Віктор Янукович, його партія збирається ініціювати створення національного антикризового центра, і, мабуть, працюватиме виключно там. Зокрема, народний депутат, заступник голови Партії регіонів Андрій КЛЮЄВ, вважає, що вітчизняна енергетика знаходиться у глибокій кризі, зовсім не готова до зими і тоне в боргах.