Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ставку зроблено на вибори?

Віктор НЕБОЖЕНКО: Це дуже легко — в кабінетах проголосити коаліцію. Набагато важче її реалізувати
25 вересня, 2008 - 00:00

Бути коаліції чи виборам? Нині шалька терезів повільно, але вірно схиляється до виборів. Якщо на початку тижня шанси були 50 на 50, то зараз — десь 60 на 40 на користь виборів. Хоч ситуація ще може сто разів змінитися, і завтра шалька терезів може схилитися в інший бік.

Інформація від політиків йде найсуперечливіша. Микола Азаров учора повідомив журналістам, що переговори Партії регіонів та БЮТ про коаліції ведуться, але не досягли конкретного результату. «Існують серйозні розбіжності, передусім, в ідеологічному плані», — заявив депутат.

Буквально через кілька годин Юлія Тимошенко повідомляє, що жодних переговорів з Андрієм Клюєвим узагалі не було.

— Я не знаю, звідки беруться ці інформаційні хвилі. Гадаю, що з Секретаріату Президента. По-друге, Володимир Литвин провів брифінг і сказав, що готовий до створення посиленого варіанта коаліції утрьох, — повідомила на брифінгу Тимошенко.

Примітно, що сам Володимир Литвин у розмові з «Днем» припустив, що все йде до дострокових виборів.

— Я вважаю, вирішальним буде 2 жовтня, коли закінчується термін створення коаліції. Мені здається, що здійснюються відволікаючі маневри, а ставка зроблена на вибори. Дебати ведуться щодо того, який це повинен бути день. Чи то 21 грудня, чи то 28. Звичайно, думатимуть про 28, бо люди готуватимуть олів’є, вінегрет, купуватимуть подарунки й на вибори не підуть, а бюлетені будуть покладені куди потрібно. Зрозуміло, що той, хто ініціюватиме дострокові вибори, програє в очах людей. Бо люди скажуть: «Ви не можете домовитися».

Політолог Віктор Небоженко також вважає, що виборів не уникнути. Питання лише в тому, відбудуться вони до або після Нового року.

— Усі мирні варіанти пов’язані з виборами. Навіть якщо зараз вони про все домовляться, все одно, коли почнеться розділ політичної та економічної спадщини Ющенка, вони відразу ж перелаються і голосуватимуть по-різному.

Це дуже легко — в кабінетах проголосити коаліцію. Набагато важче її реалізувати. У них повинен бути якщо не спільний електорат, то хоча б спільні цілі. Але важко собі уявити спільні цілі між Януковичем та Тимошенко.

— Адже вибори проблему не вирішують — Партія регіонів і БЮТ наберуть більшість голосів і знову виникне питання коаліції.

— Так, знову виникне питання: або ПР та БЮТ роблять коаліцію (вже напевно), або — демократична коаліція, але вже з новими особами. Бо важко собі уявити, як після виборів як нібито нічого не трапилося, виходить Кириленко й каже: «Ми створюємо демократичну коаліцію». Це вже стоятиме регіт до самої Шотландії.

— Багато соціологів прогнозують, що до нової Ради пройдуть міноритарії.

— Так, частина електорату, яка незадоволена союзом Партії регіонів та БЮТ і разом із тим не вірить у перспективи «Нашої України», спокійненько проголосує за якісь випадкові дрібні партії. Три партії-тривідсотковики можуть пройти. Пройдуть комуністи та «Наша Україна». Є люди, які за них проголосують, — це вічний електорат якйсь, — розповів Небоженко «Дню».

І все-таки Тимошенко вчора припустила, що БЮТ піде «на вимушені союзи», щоб уникнути виборів. Янукович також не втомлюється повторювати, що вибори — це найгірший варіант. Складається враження, що цими мантрами вони готують грунт для свого союзу. Адже жити в «громадянському шлюбі» довго не можна — це порушення Конституції. Так що, як не крути, потрібно буде або офіційно розписуватися, або розходитися.

Очевидно, що найбільше зло на сьогодні — це невизначеність. Чим довше продовжуватиметься ця в’ялопротікаюча шизофренія, тим гірше для країни. І будь-яка визначеність краща нинішнього підвішеного стану.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: