Місяць тому міську громадськість занепокоїв намір зацікавлених осіб побудувати в Маріуполі четвертий металургійний завод. Попри те, що існують екологічні норми, які забороняють будівництво екологічно небезпечних об’єктів у населених пунктах з наявним підвищеним об’ємом викидів, влада міста, що стабільно займає друге місце в Україні за обсягами атмосферного забруднення, демонструє повне сприяння проекту. Вже в середині липня з позиції деяких лояльних до мерії ЗМІ стало зрозуміло, що здоров’я городян — річ не суттєва для властей. Все частіше стали помітні відсилання до громадської думки, для якої нібито на першому місці — нові робочі місця. Чи варто говорити про те, якою інтригою була справжня громадська думка городян?
Тим часом результати опитування 500 городян, проведеного компанією «Український соціологічний стандарт» на початку серпня, показали, що 64,7% маріупольців негативно ставляться до планів компанії «Секонд ЛТД», очолюваної Сергієм Голубченком (родичем заступника голови Київської міської державної адміністрації — Анатолія Голубченка), побудувати в місті ще один меткомбінат. Позитивно висловилося лише 20,4% респондентів, 14,9% опитаним важко було визначитись з відповіддю.
Пояснюючи причини свого ставлення до даного факту, майже 50% від загальної кількості опитаних (або 76% громадян, які негативно ставляться до цієї ідеї) пояснили свою думку таким чином, що екологічний стан міста і без того катастрофічний. Відповідно 14,4% (або 22,4% від числа негативно налаштованих) звернули увагу на економічний чинник — місто вже встигло постраждати від надмірної металургійної залежності під час кризи.
Майже 62% маріупольців упевнені, що екологія однозначно погіршиться, і лише менше третини (24,7%) вважають, що якщо екологія і погіршиться, то неістотно. При цьому в абсолютну нешкідливість підприємства для довкілля майже ніхто не вірить (лише 6,5% вважають, що екологія не погіршиться). Порівняно невелика кількість опитаних, що вагалися з відповіддю (7,2%), показує, що питання екології в місті дуже нагальне і хвилює більшість населення.
На сьогоднішній день під завод із робочою назвою «Електросталеплавильно-трубоелектрозварювальний комплекс» вже передбачена ділянка землі площею 20,1 га в районі залізничної станції «Маріуполь-сортувальний». Інвестиції в проект оцінюються у розмірі 300 млн. євро. Проектована річна виробнича потужність — не нижче ніж один млн. т сталі. Чисельність виробничого персоналу має скласти близько 540 чоловік. У свою чергу, мерія вже дала зелене світло у вигляді громадських слухань, демократичності яких позаздрив би навіть в.о. міського голови Харкова Геннадій Кернес. На них присутні майже одноголосно висловили підтримку будівництву заводу.
У той же час у Маріуполі посилюються протестні настрої. Громадськістю був проведений мітинг проти будівництва підприємства, активно триває збір підписів за скасування рішень міської влади, пов’язаних зі створенням цього підприємства, готується заява до прокуратури. Стало зрозуміло, що позиція харків’ян, небайдужих до долі свого парку, не єдина світла пляма в суспільній свідомості громадян України. Вони не так вже й плювацьки ставляться до питань екології, як про це вигідно думати владі. Навпаки, громадськості давно зрозуміло, що здоров’я наших дітей — у наших власних руках. І вона не бажає миритися з тим, що «шкурний» інтерес деяких ділків від влади реалізовуватиметься за рахунок генофонду країни.