Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Стратегія поведінки в епоху катастроф

Про адреналін і львівську трагедію
31 липня, 2002 - 00:00

Не знаю, якому неуку першому спало на думку «ганяти адреналін», але послідовників у нього виявилося безліч. У столиці навіть вивісили рекламні щити, що закликають до цього, а на радіо та телебаченні не тільки звучать заклики, але й розроблені технології такої гонки.

Адреналін — гормон. Грецькою гормон означає «надаю руху», «спонукаю», а адреналін спонукає до витрати енергії: прискорює обмін речовин в організмі, збільшує вміст цукру в крові, підвищує кров’яний тиск, учащає подих, серцебиття та ін. Зв’язок гонки адреналіну із зростанням серцево-судинних захворювань і діабету напрошується сам по собі.

Ганс Сельє — основоположник вчення про стрес (англійською — «напруга») — головним у ньому вважав уявлення про генералізований адаптаційний синдром (грецькою — «стікання»), який є картиною змін розмірів надниркових залоз, що виробляють адреналін. Ця картина постала наступною. У нормі надниркова залоза містить певну кількість адреналіну. Цей запас Сельє назвав «адаптаційною енергією», котра покликана забезпечити захист організму від неблаготворного впливу стресора (чинника, що викликає напругу в організмі). Якщо таке відбулося, то надниркова залоза віддає адреналін у кров, і розміри її зменшуються. Цю стадію синдрому Сельє назвав станом тривоги. Пояснюється це тим, що швидке скидання адреналіну в кров одразу викликає заціпеніння, зумовлене звуженням судин і скороченням кровопостачання м’язів і внутрішніх органів. Тому людина, яка раптово побачила, що на неї несеться автомобіль, не в змозі вискочити з-під його коліс. Те ж відбувалося і на літному полі у Львові: люди, як кролики на удава, дивилися на падаючий на них літак.

Отже, запам’ятаємо: раптовий вплив стресора і викид адреналіну порушує не тільки рухові функції, але й поведінку, бо тимчасово погіршується кровопостачання мозку.

Далі синдром виявляє себе так. Якщо вплив стресора не знімається, то відбувається перехід до стадії адаптації, яка полягає в тому, що збільшуються надниркові залози і вироблення більшої кількості адреналіну. У такий спосіб організм прагне зняти напруженість. Але довго вона тривати не може, і за нею настає виснаження надниркової залози, що призводить до розв’язки.

Виснаження надниркової залози насамперед відкриває дорогу звичайним факторам смертності, сприяє поширенню традиційних захворювань. Це ніби виводить з поля зору проблему адреналіну, і починають говорити про імунодефіцит, епідемії, генетичні та соціальні проблеми. Але з виснаженням надниркової залози просто зменшується захисний бар’єр, а разом з ним зростає і смертність, що призводить до скорочення середньої тривалості життя та зниження якості здоров’я населення. Ця ситуація позначає себе таким чином, що відзначається ріст нещасливих випадків, душевних захворювань, екстремальних форм поведінки, самогубств.

В усій цій проблемі особливе місце посідає техніка. Не випадково у всіх голлівудських фільмах для гонки адреналіну використовується в якості головного «героя» технічні досягнення. Ще сімдесят років назад Микола Бердяєв про цю проблему писав так: «...механізація життя справляє враження кінця духовності у світі... Техніка завжди безжалісна до всього живого та існуючого. І жалість до живого та існуючого повинна обмежити владу техніки в житті». Додам від себе, що вона зрівняла з «землею» давно знищені моральні перепони у виді «не нашкодь», «не убий», «не вкради», «не перелюбствуй», «не створюй кумира» та ін.; вона зруйнувала любов до ближнього і самого себе, зруйнувала не тільки людину, але й природу. Виходить, техніка сама по собі може ганяти в людини адреналін і викликати ті наслідки, про які йшлося вище. Це найчастіше стає причиною того, що людина, яка озброїлася технікою, не вписується в повороти, а їхня природа створює безліч.

Але не тільки людська дурість, міри якої не існує, здатна відкачувати адреналін, нерідко це робить і природа, вихлюпуючи зі своїх берегів. Приміром, могутні «спалахи» на Сонцi, що породжують сильні магнітні бурi на Землі, викликають викиди адреналіну, які приводять до звуження просвіту судин, підвищення артеріального тиску і виникнення не тільки хворобливих явищ, але й смертей від інсульту та інфаркту міокарда.

Шоу у Львові супроводжували потужні вибухи на Сонцi. Вони не могли не датися взнаки для землян, про що і свідчить висока щільність катастроф, відзначена цими днями. Не тільки великих, але й малих, наприклад, таких, як зникнення звуку і картинки ввечері в суботу і неділю на деяких каналах кабельного телебачення. І спостереження за літаком на екрані телевізора переконало мене, що він почав падати ще на досить великій висоті (втратив на якийсь час керованість), а біля землі ніби схаменувся, але було вже пізно, і до того ж зачепився за дерева. Таку поведінку мiг спричинити короткочасний збій людини чи техніки. У когось «викинуло адреналін».

На закінчення скажу про стратегію поведінки під час катастроф. З цією метою наведу висловлення відомого російського кліматолога Кіма Лосєва. Аналізуючи ціну клімату, він написав: «Це вже не перша винятково холодна зима в Сполучених Штатах в останнє десятиліття. Можна, наприклад, згадати зиму 1975—1976 рр., коли в результаті тривалих і сильних морозів, а також снігопадів, господарство країни зазнало мільярдних збитків. Такі холодні зими, за стандартними мірками кліматичного ряду 1930—1960 рр., мабуть, здалися б м’якими порівняно зі звичайною зимою 1776 р. — року війни Північноамериканських колоній за незалежність, коли по льоду замерзлої гавані Нью- Йорка, що зараз перебуває у списку незамерзаючих, солдати перевозили гармати. У той час подібна зима практично не приносила жодних втрат, але не тільки через пристосованість всієї господарської системи до таких суворих умов, а також і внаслідок простоти цієї господарської системи».

Простота означає, насамперед, неприпустимість звалювати в купу все чи перетворювати одне в інше. Кожному своє. Армія не повинна перетворюватися на клоунів. У неї особливі завдання. Довіра до неї створиться не за рахунок того, що вона може створювати розваги, а за рахунок її СЛУЖІННЯ своєму народу. До того ж усяке скупчення людей або техніки породжує серйозну небезпеку, яка може призвести до чергової «ходинки». Для всіх цих процесів потрібне державне керування, що спирається на його закони.

Віталій МЕЖЖЕРІН, кандидат біологічних наук
Газета: