Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Структура парламенту: «розв’язка»

16 грудня, 2004 - 00:00
ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА / «День»

Кожен сам по собі. Схоже, саме в такому стані перебуває зараз НДП. Після відходу «демплатформи» партія надала членам своєї організації право на самостійне визначення позиції під час голосування 26 грудня. Таке рішення прийняв політвиконком НДП, повідомляє Інтерфакс-Україна. «Ситуація про підтримку того чи іншого кандидата на виборах уже склалася в суспільстві. Вона відображена й серед членів НДП. Її можна оцінювати як 50 на 50, тому й прийняли рішення про вільний вибір», — сказав голова НДП Валерій Пустовойтенко (на фото). Лідера НДП непокоїть, щоб «у майбутньому не виникало жодних переслідувань або приниження тих, хто голосував не за кандидата-переможця, щоб і в цьому Україна залишалася єдиною». Крім того, на політвиконкомі вирішили виключити з лав партії керівника Харківської обласної організації НДП Євгена Кушнарьова згідно з поданою ним заявою. Учора скандально відомий своїми сепаратистськими заявами губернатор подав у вiдставку.

Виходи народних обранців із фракцій, які свого часу складали парламентську більшість, набули стрімкості снігової лавини. Позавчора навіть уже не на грані, а за гранню розпаду опинилася фракція «Трудова Україна», в якій після виходу одразу чотирьох парламентаріїв лишилося 12 членів — при «критичному» мінімумі 14 депутатів. Учора така ж доля спіткала фракцію Народно-демократичної партії та Партії промисловців та підприємців: на ранковому засіданні голова Верховної Ради Володимир Литвин оголосив про вихід із неї Олега Зарубінського, Володимира Кафарського, Віталія Олуйка та Сергія Шевчука. Саме ці політики нещодавно створили у НДП «демплатформу», а трохи згодом уклали угоду про співпрацю з кандидатом у президенти Віктором Ющенком. Спікер також звернувся до керівництва фракції із проханням упродовж 14 днів вирішити питання щодо подальшого існування фракції.

Коментуючи масовий вихід депутатів із фракцій парламентсько-урядової коаліції, член фракції «Трудова Україна» Юлій Йоффе припустив, що це «чистої води кон’юнктура — політична й економічна». Співголова фракції НДП-ПППУ Микола Оніщук у свою чергу повідомив, що ресурси для збереження фракції її керівництво шукатиме в середовищі позафракційних депутатів.

Чим викликаний цей крок «ендепістської» демплатформи? Чи слід очікувати формування нової більшості в парламенті і якої саме? З цими запитаннями «День» звернувся до Олега ЗАРУБІНСЬКОГО:

— Мені здається, що це навіть не крок. Це логічний наслідок нашого бачення суспільно- політичних процесів в Україні, оцінки того, що відбувається у політичній і соціальній сфері тощо. Бачення того, якщо хочете, якою має бути українська влада. Ми достатньо давно й оперативно реагували на все, що відбувалося в країні, в тому числі на заяви провладного кандидата щодо питань внутрішньої та зовнішньої політики. Склалася ситуація, як у літературному творі: була зав’язка, кульмінація, тепер — розв’язка. Різниця в поглядах, точніше, протилежність наших поглядів і поглядів іншої частини керівництва Народно-демократичної партії вилилася у те, що ми опинилися по різні боки, я не хочу казати — «барикад», але у будь-якому випадку, по різні сторони.

Що ж стосується майбутньої парламентської більшості, то у нас немає апріорної позиції — обов’язково увійти у більшість і бути там. Якщо вона буде створюватися на засадах демократичності, добровільності, ідейної спорідненості, безумовно, ми будемо суб’єктами цієї більшості. Мені здається, процес створення нової більшості йде достатньо активно. Мій прогноз, який я з півроку тому робив для «Дня», щодо того, що напередодні виборів, а особливо, після виборів, цей процес прискориться, як бачимо, справдився. За обставин, у яких проходять вибори, чимало депутатів схилилися до необхідності змінювати якісний склад того, що може називатися парламентською більшістю. Думаю, обриси нової коаліції у Верховній Раді ми побачимо вже незабаром.

Чи збираємося ми з колегами вступати до фракції «Наша Україна»? На сьогоднішній день ми це питання не розглядаємо, ми зараз позиціонуємося як позафракційні депутати. Але, очевидно, довго позафракційними не залишимося. Проте я зараз не готовий і не уповноважений говорити, в якому форматі ми увійдемо до складу парламентської коаліції. Визначимо в процесі переговорів.

Володимир СОНЮК, «День»
Газета: