Щоб розвинути економічний потенціал України, треба домогтися того, щоб у країні успішно розвивався сектор малого та середнього бізнесу. А в цьому напрямку одним із найбільш важливих кроків є залучення до розвитку підприємництва молодих людей, яким потрібно створити всі умови для розвитку власного бізнесу.
Такі основні цілі керівників програми «Молодіжний бізнес України», яка днями стартувала у Донецьку під егідою Його Королівської Величності принца Уельського Чарльза та Посольства Великої Британії в Україні. Цей проект є частиною всесвітньої мережі Програм «Міжнародний молодіжний бізнес», заснованої однією з найвпливовіших у світі організацій у сфері соціально відповідальної поведінки бізнесу «Міжнародний форум бізнес-лідерів». Президентом цього Форуму є сам Принц Чарльз, який ініціював спеціальний проект для молодих людей із різних країн світу, яким нерідко дуже складно відкрити власну справу в зв’язку з браком досвіду, стартового капіталу та підтримки з боку крупних бізнесменів.
«Інколи для того, щоб створити бізнес, потрібно дуже багато часу, але якщо у вас є можливість отримати кредит на свою майбутню діяльність, можна це зробити набагато швидше. Наша програма надає таку можливість. Крім того, ми націлені на місцеве бізнес-співтовариство, представників великого бізнесу, яких просимо допомагати нам просувати молодіжний бізнес у Донецькому регіоні», — розповів «Дню» Надзвичайний і Повноважний Посол Великої Британії в Україні Тім Берроу.
Подібний проект є дуже актуальним для нашої країни, в якій половину всіх безробітних (46,3%) складає саме молодь, що, проте, характерно чи не для більшості держав світу.
Як пояснив директор програми в Україні Майкл Чамберс, який у минулому сам брав участь у подібних молодіжних ініціативах у Великій Британії, відмінною рисою цього проекту є допомога молодим людям у віці від 18 до 35 років. Схема допомоги дуже проста: молоді надаються невеликі кредити за рахунок місцевого бізнесу на відкриття власної справи. Потім новоспечені бізнесмени отримують підтримку у вигляді настанов із боку представників місцевого бізнес-співтовариства, допомогу у складанні бізнес-плану та необхідні консультації в ході реалізації всього проекту. Кредит надається на період від 1 до 3 років, відсоткова ставка становить 12% річних. При цьому, якщо молода людина внаслідок якихось причин не може відразу повернути кредит, їй пропонують відстрочити виплату на три місяці без жодних штрафів і відсотків.
При цьому фахівці не бояться так званого неповернення кредиту — випадків, коли отримані гроші банально привласнюються та не повертаються: «Рішення про надання кредиту ухвалюється експертним комітетом на тій території, де живе та працює потенційний молодий бізнесмен. Ця комісія збирає всі відомості та дані про підприємця, й ця ж комісія потім стежить за його роботою. Тому й немає «неповернення». Немає жодного випадку, коли були б затримки з виплати тіла кредитів або відсотків. Ми інколи дуже поспішаємо давати негативну оцінку молодим людям, у нас дуже хороші, чесні люди, у Донбасі, особливо», — заявила депутат Донецької обласної ради, один із координаторів Програми в Донецькій області Марина Черенкова.
Наразі допомогу від британських фахівців на загальну суму 700 тис. грн. уже отримали 45 молодих бізнесменів України. При цьому, специфіка бізнесу, в основному, націлена на виробництво або соціальні проекти.
Наприклад, Юлія з м. Сєверодонецька сьогодні успішно реалізовує проект зі створення дозвілля для дітей: вона сама організувала та обладнала ляльковий театр, в якому безпосередню участь беруть діти з більшості навчальних закладів міста. Сьогодні цей театр їздить з благодійними концертами всією Луганською областю, навідуючись до віддалених сіл і районів, у майбутньому плануються також гастролі у Донецьку. Ще один сєверодонецький приклад — проект зі створення магазину, в якому продаються всі необхідні новинки для домівки — від антен супутникового телебачення до пластикових вікон. Наразі цей проект уже настільки «розкрутився», що його керівники навіть мають намір розширювати свою діяльність і створюють кілька нових робочих місць.
Загалом, за словами британських фахівців, вони задоволені розвитком програми в нашій країні, й навіть мають намір домогтися того, щоб українська модель була найбільш успішною та ефективною підприємницькою програмою у світі. До речі, сьогодні ця програма вже досить чудово працює в 40 країнах світу.
Вибір саме Донбасу пілотним регіоном був невипадковим: «Наша програма націлена саме на Донбас. Вона зародилася в рамках проекту міжнародної технічної допомоги, який здійснювався на території Донбасу за підтримки Міністерства Великої Британії з питань міжнародного розвитку. Крім того, саме в Луганській і Донецькій області ми знайшли сторону, яка розуміє нас, в особі обласних рад. Це дуже важливо, щоб у партнерстві дві людини знайшли спільну мову. У Луганську та Донецьку наші партнери говорять із нами однією мовою», — зазначив Т. Берроу. За його словами, у найближчі чотири—п’ять років «Молодіжний бізнес України» повинен охопити 50% території нашої країни.
За словами ж самого ініціатора програми, принца Чарльза, молодіжний бізнес України вже став повноправним членом міжнародної мережі програм «Міжнародний молодіжний бізнес». Його Величність зазначає, що найголовнішим результатом цього проекту повинно стати розв’язання проблем працевлаштування молоді по всьому світі, і в Україні, зокрема. При цьому фахівці наголошують, що вони не збираються просто нав’язувати нашій країні британський досвід: усі кроки та етапи програми ґрунтуватимуться на досвіді та знаннях, передусім, українських експертів, які повинні використати всі можливості заради покращення ситуації у сфері молодіжного безробіття.