С творення сильної і незалежної судової системи як на Заході, так і у нас у країні вже традиційно вважається одним iз головних чинників європеїзації України. Проте нинішні проблеми судiв часто пов’язано не стільки з відсутністю політичної волі або потрібного рівня правової культури, скільки з набагато більш прозаїчними і від цього ще більш прикрими для суспільства і держави речами. Йдеться про прiоритети — не на словах, а на ділі.
У місті Нікополі, що на півдні Дніпропетровщини, розпорядженням санепідемстанції заборонено роботу в будiвлi місцевого суду — в його приміщеннях панує лютий холод, не працюють системи опалення і каналізації, а з вологої стелі та стін на голови суддівських працівників падає штукатурка. Ситуація в суді, розташованому в колишньому дитячому садку, погіршувалася протягом останніх п’яти років, поки під час останніх морозів температура всередині будівлі не опустилася до 1,5 градуса за Цельсєм. З цієї причини санітарна служба міста визнала умови роботи такими, що не відповідають жодним нормам, і з 20 січня нікопольська Феміда припинила чинити правосуддя. Самі судді кажуть, що щомісяця до 10 співробітників суду вимушені брати у зв’язку з хворобою «лікарняні» і лікувати не тільки простудні захворювання дихальних органів, але й запалення суглобів. Від вологості у приміщенні суду страждають навіть архівні документи — старі справи засуджених, які належить зберігати впродовж багатьох років.
Та найгірше те, що припинення роботи місцевого суду фактично паралізувало діяльність інших правоохоронних органів. За даними міської прокуратури, на 25 подань про проведення обшуків при розслідуванні кримінальних справ поки не отримали жодного дозволу. Застопорилася в суді і видача санкцій на арешт підозрюваних, оскільки цей запобіжний захід тепер також знаходиться в компетенції суддів.
Голова Нікопольського міського суду Валентина Зуєва у розмові з кореспондентом «Дня» пояснила дану ситуацію дуже поганим фінансуванням. «Грошей на ремонт будівлі, у якій руйнуються навіть кутки, — сказала вона, — просто немає. Про цю проблему восени минулого року ми говорили навіть із трибуни з’їзду суддів у Києві. Проте все залишилося без змін. Крім того, дитячий садок зовсім не пристосований для чинення правосуддя. Для цього, як відомо, повинні будувати спеціальні будівлі». За словами судді В. Зуєвої, нині влада Нікополя терміново намагається вирішити проблему з переїздом суду. «І хоч, — зауважила вона, — нам знову пропонують колишній дитячий садок, але й за це ми вдячні... принаймні приміщення там у кращому стані».
— Виконання судових рішень в Україні може бути повністю паралізоване, якщо не буде вирішене питання їх фінансування, — заявив днями міністр юстиції України Олександр Лавринович, передає агентство Інтерфакс-Україна. За його словами, це питання порушувалося на його зустрічі з Прем’єр-міністром України Віктором Януковичем. О. Лавринович пояснив, що раніше фінансування виконання судових рішень забезпечувалося за рахунок коштів, що надходили від виконавчого збору у фонд виконавчого виробництва. Однак після ухвалення закону про держбюджет-2003 цей збір був зарахований у загальну частину бюджету, внаслідок чого в Мін’юсті не виявилося законних джерел фінансування для виконання функції щодо виконання службових рішень. Олександр Лавринович також повідомив журналістам, що на зустрічі з главою уряду обговорював проблему фонду зарплати працівників системи юстиції, який забезпечено лише на 77%. «Це неприпустимо, коли державні службовці, які виконують функції держави, можуть виявитися наприкінці року без зарплати», — вважає О. Лавринович.