Днями у Сумах, на засіданні обласного прес-клубу, було презентовано місцеве представництво Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда». Як зазначила консультант організації Владислава Прокоф’єва (Київ), Сумщина, як і ряд інших прикордонних та приморських областей, є своєрідною «територією ризику»: тут існують особливі умови для розвитку нелегального бізнесу, що полягає у торгівлі людьми. На цей гачок, на жаль, продовжують потрапляти українські жінки, які прагнуть працевлаштуватися за кордоном. «Наші жінки дуже довірливі, — вважає Владислава Прокоф’єва. — Через це і страждають». Тим часом існує безліч фірм, котрі просто видурюють гроші, не маючи ні ліцензії на відповідну діяльність, ні бажання вас працевлаштовувати. Відсутність же документів у чужій країні та незнання мови робить шлях повернення додому дуже важким.
Сказати точно, скільки сумчанок потерпає за кордоном, опинившись у сумнівній ситуації, фактично неможливо. Результати проведеного правоохоронцями моніторингу засвідчують, що понад тисячу. Але це тільки приблизна цифра, зауважив перший заступник начальника УМВС України в Сумській області, начальник управління боротьби з організованою злочинністю Петро Дяченко. За його словами, зараз в області розглядаються три кримінальні справи, які безпосередньо стосуються торгівлі людьми. Є вже в активі і справи, розглянуті судом. Але їх дуже мало, бо юридично довести факт сексуальної експлуатації надзвичайно важко. Та й далеко не кожна жінка з потерпілих може, переборовши психологічний бар’єр, наважитися і звернутися до суду.
Минулого року у Сумах було проведено перевірку місцевих фірм, котрі займаються працевлаштуванням за кордоном. Вона виявила ряд порушень, зокрема й щодо нелегального вивозу людей за кордон. Порушено кілька кримінальних справ за виявленими фактами. Куди важче перевірити шлюбні агентства, які обіцяють іноземних женихів українським дівчатам. Хоча доволі часто шлях у сексуальне рабство починається саме з них.