Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Світло СОТ в українському тунелі

8 липня, 2005 - 00:00
«СПИСОЧНИЙ» КОЗИР ОПОЗИЦІЇ / ФОТО УНIАН

У середу Верховна Рада України, попри безладдя в її стінах, які часами переходили в рукопашні битви, усе ж примудрилася (яке вдале слово для характеристики цієї події!) прийняти кілька законів, що роблять можливим вступ нашої країни до Світової організації торгівлі. Нагадаємо, якщо Україна вступить до СОТ, інші члени цієї організації не зможуть вводити проти неї нетарифні торгові обмеження та починати антидемпінгові розслідування. Це може покращити доступ наших експортерів на світові ринки. Нині членами СОТ є 148 країн, на які припадають 97% світового товарообігу, зокрема понад 95% світової торгівлі продовольчими товарами.

Першим парламент прийняв документ, широко відомий як закон про захист інтелектуальної власності. Він встановлює кримінальну відповідальність за незаконний обіг дисків і матриць для лазерних систем зчитування, обладнання та сировини для їхнього виробництва, вводить ліцензування не лише експорту-імпорту дисків, а й матриць, а також основних вузлів для спеціалізованого обладнання та сировини для виробництва дисків і матриць. Ліцензії терміном на три роки видаватиме Мінекономіки за наявності зовнішньоекономічного контракту або договору. Установлюється порядок вилучення дисків, матриць, обладнання та сировини для їхнього виробництва, які вироблені з порушеннями законодавства. Органу ліцензування надається право опечатувати або вилучати диски, матриці, зроблені з порушенням вимоги закону.

Одночасно Рада схвалила в першому читанні законопроект, що пропонує скасувати заборону на експорт брухту кольорових металів і ввести на них вивізне експортне мито. Її ставки становитимуть 50% від митної вартості відповідних товарів, на відходи та брухт цинку й олова — 30%, але не менше, ніж певна грошова сума в євро за 1 кг для кожного виду металу.

Були прийняті також у першому читання зміни до закону про ставки вивізного експортного мита на насіння деяких олійних культур. Насіння льону (дроблене або недроблене), насіння соняшника (подрібнені або неподрібнені) та насіння рижію матимуть ставку вивізного експортного мита в розмірі 16% (зараз — 17%) від їхньої митної вартості. Починаючи з 1 січня 2007 року, ставка вивізного експортного мита на насіння цих культур щорічно зменшуватиметься на 1 відсотковий пункт до значення 10%.

Як відомо, через опір кількох політичних сил парламенту не вдалося прийняти весь пакет законів, що полегшує Україні вступ до СОТ. Разом із тим, як вважають експерти, зроблене все ж дозволить розглядати питання про членство України у СОТ на робочій групі. Якщо на її засіданні ухвалять позитивне рішення, то на черговій конференції СОТ у Гонконгу остаточне рішення щодо Україні приймуть. Віце-прем’єр із питань європейської інтеграції Олег Рибачук також висловлює оптимізм щодо вступу України до СОТ до кінця нинішнього року. «Не потрібне прийняття всіх законів, щоб була перспектива вступу. Навіть один плюс чотири — на понад 50% покращило наші шанси, щоб питання вступу України до СОТ стояло вже восени. Ми пройшли рубікон, і це очевидне», — зазначив головний європеєць країни. Він вважає, що визначальним законом, що вирішив для України проблему вступу до СОТ, став законопроект про інтелектуальну власність.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: