Одинадцять міністрів країн — членів Організації експортерів нафти (ОПЕК) зібралися у Відні, щоб вирішити, як запобігти дальшому падінню цін на сиру нафту на світовому ринку.
Порівняно з початком минулого року світові ціни на «чорне золото» зменшилися майже на 40 відсотків, і тенденція до їхнього падіння зберігається, повідомляє АП. Експерти вбачають кілька основних причин цього. Перш за все високі технології, які нині широко впроваджуються в розвинених країнах, ведуть до зменшення питомої ваги енергоносіїв у вартості кінцевого продукту. Відтак економічне зростання забезпечується без збільшення або навіть за умов скорочення споживання нафти. Окрім того, світова фінансова криза призвела до абсолютного зменшення попиту на нафтопродукти в деяких регіонах світу, а перш за все в Азії. Нарешті приріст розвіданих запасів нафти у світі випереджає її видобуток. На світовий ринок вийшли або от-от вийдуть нові великі виробники, зокрема Азербайджан та Казахстан. Досі ОПЕК намагалася регулювати світові ціни на нафту, обмежуючи видобуток. Але впродовж останнього часу цей важіль виявився неефективним. Адже ОПЕК контролює лише дві п’ятих світового видобутку, а з експортерами, які не є членами ОПЕК, домовитися про узгоджену політику не вдається. Мексика, наприклад, навідріз відмовилася скорочувати експорт нафти, а Росія, яка, як повітря, потребує валюти з огляду на свою надважку економічну ситуацію, останнім часом пропозицію нафти на світових ринках навіть збільшила. Не можуть дійти згоди і самі члени ОПЕК. Найбільший виробник нафти з їхнього числа — Саудівська Аравія — категорично відмовляється брати на себе жорсткі зобов’язання в той час, коли «деякі члени ОПЕК перевищують узгоджені квоти». Йдеться перш за все про Венесуелу та Іран. А як немає згоди — ціна і далі падатиме.
Україні, як одному з найбільших у світі імпортерів енергоносіїв, це все, безумовно, вигідно. Потенційно ми можемо знайти на світовому ринку нафту за ціною нижчою, аніж її тепер вимагають монополісти — росіяни. Але для цього бракує «дрібнички» — технічної спроможності її одержувати. Зокрема, врешті-решт має бути добудовано нафтотермінал під Одесою. А поки що ціни на бензин в Україні і далі зростають. Адже Москві дуже потрібні додаткові кошти для виходу з фінансової кризи...
№228 27.11.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»