Головний меседж рекомендацій Світового банку (СБ) — термінове проведення комплексу «швидких, розумних та рішучих економічних реформ». Ці реформи мають забезпечити суттєве скорочення бюджетних витрат та бюджетного дефіциту. На думку експертів Світового банку, державні фінанси України перебувають у кризовому стані, зникли джерела докризового зростання, економіка лише пристосовується до ринкової ціни на російський газ. «Тільки стійкий сигнал про проведення реформ поверне увагу інвесторів до України та створить надійну основу для постійної міжнародної підтримки», — говоритися в рекомендаціях.
На думку директора Світового банку в справах України, Білорусі та Молдови Мартіна Райзера, якщо новий уряд не втілить у життя ці реформи, то ризики від такої бездіяльності будуть дуже значними й призведуть до надто повільного повернення української економіки на докризовий рівень.
Серед першочергових заходів основна роль належить фіскальній реформі, зазначає Райзер. Зокрема, потрібно швидко затвердити бюджет на 2010 рік, спираючись на реалістичні макроекономічні параметри та виходячи з реальних доходів бюджету. «Розуміння того, що уряд може собі дозволити, потрібно змінювати... Неможливо далі збільшувати квазіфіскальний дефіцит», — вважає Мартін Райзер. Влада повинна усвідомити, що без скорочення державних витрат не варто очікувати покращання економічної ситуації в країні, додає він.
Світовий банк також пропонує уряду підвищувати вартість тарифів на енергоносії. Відповідаючи на уточнююче запитання «Дня» про те, на скільки відсотків уряду рекомендуватимуть підвищити тарифи, Райзер відповів: «Україні доцільно збільшити внутрішні тарифи на газ у 2010 році вдвічі». Однак, за його словами, підвищення тарифів має стосуватися не тільки населення, але й підприємств. При цьому Райзер нагадав, що з 2010 року Україна купує блакитне паливо у Росії без 20% знижки, як було 2009 року.
Знизити дефіцит бюджету допоможе й проведення пенсійної реформи, вважають у банку. Зокрема, в своїх рекомендаціях Світовий банк вже з 2010 року пропонує збільшувати пенсійний вік тільки для жінок з 55 до 60 років (додаючи кожного року по шість місяців). Тобто реформа триватиме десять років, підсумовує Райзер.
Щоб економіка одужувала швидше, владі потрібно подати позитивний сигнал інвесторам, додає Мартін Райзер. Зокрема, необхідно прийняти новий Податковий кодекс, на 30% зменшити види діяльності, які підлягають ліцензуванню, ліквідувати застарілі технічні регламенти та почати адаптацію до правил ЄС. Для поліпшення ж експортного потенціалу країни Світовий банк пропонує вирішити проблему з затримкою відшкодування ПДВ. Нагадаємо, що за даними Державної податкової адміністрації України, обсяги невідшкодованого ПДВ на початок березня становили понад 20 мільярдів гривень.