Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Свобода в обмін на «порядок»

14 грудня, 2002 - 00:00

Загальне незадоволення. Такими словами оцінили настрій українського суспільства у 2002 році дослідники Міжнародної Фундації Виборчих Систем (IFES), виходячи з даних всеукраїнськог о опитування, проведеного організацією у середині вересня (опитано 1200 осіб). За результатами дослідження, більшість українців незадоволені поточною ситуацією у країні (84%), у тому числі й економічною (86%), вважають, що Україна не є демократичною країною (53%), стурбовані серйозною корупцією у державі і песимістично налаштовані стосовно перспектив її подолання (85%), не вірять у здатність правової системи виправдати несп раведливо обвинувачену людину (55%), вважають, що суди місцевого рівня зазнають сильного зовнішнього тиску (73%), не вірять у можливість власного впливу на прийняття рішень на виборах (66%), не підтримують жодну з існуючих політичних партій (65%).

Однак, як свідчить звіт про проведене дослідження, не все так однозначно в настрої наших співвітчизників. Наприклад, незважаючи на невіру у свою здатність щось змінити у країні шляхом голосування на виборах, 81% респондентів, однак, заявили, що взяли участь у голосуванні навесні цього року. А 89% українців мають намір відвідати виборчі дільниці під час президентських виборів 2004 року. При цьому 44% не вірять у те, що ці вибори будуть чесними, а 27% у цьому сумніваються.

Не менш парадоксальними виглядають і оцінки опитаними ситуації із захистом прав і свобод в Україні. Так, переважна більшість респондентів вважає дуже важливим захист основних прав людини, однак при цьому 46% погоджується з тим, що набагато важливіше підтримувати порядок у країні, ніж захищати права і свободи (26% опитаних). Підтримка порядку здається більш важливою навіть для тих респондентів, які вважають, що демократичні зміни у країні здійснюються дуже повільно або не відбуваються взагалі.

Серед інших тенденцій, зафіксованих дослідниками IFES, — зниження рівня довіри до органів центральної влади і високих посадових осіб. Рівень довіри до Президента і Верховної Ради порівняно з аналогічним опитуванням 2001 року знизився на 8% і становить відповідно 22% і 23%. Свій постійний протягом 11 років високий рівень довіри населення втратили Збройні сили (з 70% 2001 року до 48% цього).

«Не можна сказати, що цього року загальний настрій українського суспільства погіршився, — прокоментував «Дню» дані IFES керівник відділу соціально- політичних досліджень фірми СОЦИС Олександр Стегній. — Висновок про загальне незадоволення ситуацією в країні універсальний для останніх п’яти років. Хоч, можливо, тенденція до погіршення матиме місце у майбутньому. Позначаться, передусім, проблеми опалювального сезону, віялове відключення електроенергії, низьке матеріальне забезпечення, соціальна нерівність, високий рівень злочинності, плачевний стан системи охорони здоров’я, яка дедалі більше стає платною».

ДО РЕЧІ

Державний департамент США має намір провести конкурс на отримання грантів загальною сумою $300 тис. для проведення моніторингу дотримання прав людини і свободи преси в Україні. Про це, як передає Інтерфакс-Україна, заявив прес- секретар Держдепа Річард Баучер. З його слів, офіційний Київ поки не дав згоди на проведення такого моніторингу.

Наталія ТРОФІМОВА, «День»
Газета: