Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Святині не горять!

На території Києво-Печерської лаври відкрилася виставка раритетів, що вціліли під час війни
7 грудня, 2006 - 00:00
ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

Виставку в Успенському соборі присвятили 80-річчю Національного Києво-Печерського історико культурного заповідника,та 955 річчю Свято-УспенськоїКиєво-Печерської лаври. На ній представлені раритети, які дивом уціліли під час війни. Адже в перший же день окупації Києва 1941 року на територію Лаври увірвалися фашисти, й на Великій дзвіниці, на той час найвищій будівлі міста, вивісили прапор зі свастикою. А вже наступного дня було чутно перший вибух — підірвали оглядовий майданчик. Так за роки війни частково чи повністю в Києво-Печерській лаврі зруйнували тридцять два корпуси. Не обійшла ця доля й Успенського собору. «Після вибуху уламки храму валялися вперемішку з унікальними музейними експонатами», — розповідають історики. Науковим співробітникам Лаври знадобилося немало часу, щоб розкопати ці завали й дістати звідти практично знищені раритети. Зараз же, коли над ними попрацювали реставратори, вони, фактично, отримали друге життя.

«Насправді на виставці представлено дуже мало предметів. Я мрію про те, що одного дня ми організуємо повну експозицію», — розповідає про свої плани на майбутнє виконавчий директор Всеукраїнської асоціації музеїв Сергій Гальченко. Усі 80 експонатів представлені, так би мовити, поетапно. «Мета цієї виставки — показати якої шкоди завдала Лаврі війна. Тому експозиція представлена схематично», — розповідає завідувач історичного відділу Києво-Печерської лаври Роман Качан. Так, одна частина виставки демонструє початок війни, евакуацію музейних експонатів. А також фотографії, на яких відображені останні хвилини життя собору. До речі, їх зробив невідомий німецький офіцер із моста через Дніпро.

Друга частина виставки експонує розкопки руїн храму. Як це відбувалося, можна побачити на фотографіях, прочитати в щоденниках і копіях історичних документів. Але, природно, найважливіші експонати виставки — це раритети, які вдалося врятувати і відреставрувати після війни. Серед них — ікони й полотна, вишиті золотими нитками. Над їхньою реставрацією працювала команда провідного наукового співробітника Києво- Печерської лаври Валентини Щербакової. Жінка вже не один рік працює над збереженням унікальних полотен. «Коли подумаю, що 90% раритетів у сховищах знаходяться в незадовільному стані, та більшість із них взагалі вважаються аварійними, мені стає погано...», — зітхає Валентина.

Окремо представлені зразки приладдя для богослужінь. Але найголовніший експонат, який власне і надихнув організувати виставку — це ікона XIX століття «Мати Божа Одігітрія». За часів окупації її верхня частина сильно обгоріла. До речі, звідси й назва виставки — «Святиня, обпалена війною». Але ікону відреставрували та виставили безпосередньо посеред залу Успенського собору. «Вона неначе втілює як трагедію того важкого часу, так і вічно живі духовні цінності, які неможливо знищити», — розповідають організатори виставки.

Тетяна КОЛЕСНИЧЕНКО, «День»
Газета: