У наш не надто оптимістичний час усе ж відбуваються події, котрі принаймні сповнюють надією на торжество закону. Саме така подія сталася вчора: колектив книгарні «Сяйво» спробував повернутися до приміщення, загарбаного рейдерами.
І «День», й інші видання багато писали про справу «Сяйва». Такого поєднання цинізму влади, кричущого беззаконня, зневажливого ставлення чиновників до міської громади в Києві не було вже давно. У лютому минулого року, спираючись на сумнівні, а то й просто на сфальсифіковані документи, рейдери серед білого дня вдерлися до книгарні, викинули всіх на вулицю, заварили вікна, забарикадували двері, а потім ще й вивезли в невідомому напрямку — тобто вкрали — книжки й майно колективу «Сяйва».
Боротьба тривала півтора роки, і ось нарешті в травні Господарський суд Києва повернув в комунальну власність столиці приміщення книгарні. А наприкінці червня прокуратура Києва порушила кримінальну справу за фактом незаконного відчуження книгарні «Сяйво» в Києві. Про це на прес-брифінгу повідомив прокурор столиці Анатолій Мельник. Він сказав, що за його дорученням прокуратура провела перевірку, під час якої було встановлено, що посадовими особами Шевченківської районної ради Києва було відчужено приміщення книгарні «Сяйво». Прокуратура порушила справу за статтею 367 Кримінального кодексу України — «службова недбалість». Загалом, сума збитків, завданих громаді Києва внаслідок незаконного відчуження приміщення книгарні, становить близько дев’яти мільйонів гривень.
У вівторок зранку державний виконавець ДВС Шевченківського районного управління юстиції (РУЮ) в м. Києві мав виконати ухвалу Господарського суду м. Києва від 24.03.2010 року № 5078 про накладення арешту на все майно, яке перебуває в нежилих приміщеннях на вул. Червоноармійській (Великій Васильківській), 6, м. Київ, власником якого є ТОВ «Книгарня «Сяйво». Він намагався ввійти в заблоковане металевими щитами й гратами приміщення «Сяйва», щоб оцінити збитки, завдані загарбниками. Його супроводжували представники колективу, діячі культури, а також активісти громадських організацій — Молодіжний Рух Києва, Форум порятунку Києва, ГО «Київський культурний трибунал».
Охоронці, найняті рейдерами, перешкодили здійсненню законних дій. Тоді перед приміщенням книгарні було проведено акцію зі знищення «Корупційного бар’єру». Сам бар’єр побудували з картонних ящиків і зруйнували молотом та битками з написами «громада Києва». Громадський захисник «Сяйва» Костянтин Клімашенко зірвав напнуту рейдерами декоративну завісу на загратованому вікні, що викликало нервову реакцію двох присутніх міліціонерів. А втім, на питання, чому вони захищають інтереси рейдерів, а не громадян Києва, правоохоронці відповісти не змогли. Клімашенко також зауважив, звернувшись до журналістів:
— Розпорядження про зміну фасаду «Сяйва» підписав безпосередньо Леонід Черновецький. Цей будинок є пам’яткою архітектури. За руйнування пам’ятки архітектури за Кримінальним кодексом — до п’яти років позбавлення волі. Ви бачите зруйнований фасад (арматура для грат забита просто в стіни. — ДД.). Наша прокуратура каже, що немає жодної справи, за якою можна притягнути пана Черновецького до кримінальної відповідальності. Але ж ось вам справа! Якщо ви це покажете, то Генеральний прокурор має відреагувати. 5 років позбавлення волі. Мені видається, що кияни будуть дуже задоволені.
Пан Клімашенко також розказав кореспондентові «Дня» про наступні дії колективу «Сяйва»:
— За законом право на добровільне виконання рішення суду надається двічі. Тож будемо чекати дій судового виконавця, який удруге має спробувати ввійти в приміщення, бо він сьогодні не зміг туди потрапити. Якщо він не ввійде вдруге, буде ухвалене рішення про примусове входження і тоді ми стовідсотково туди потрапимо: пилятимемо двері, і міліція не зможе нам перешкоджати.
Наразі звернення з проханням сприяти діям судового виконавця, підписане більш ніж 100 учасниками акції, відправлено до столичної прокуратури.
«День» надалі уважно стежитиме за ситуацією довкола «Сяйва».