Сьогодні гостем рубрики «Наша країна очима іноземців» є директор міжнародних програм Паризького інституту міжнародних і стратегічних досліджень Сюзанн Нієс, яка давно досліджує Європейський Союз, трансатлантичні відносини, країни Центральної та Східної Європи, Співдружність незалежних держав, а також балтійські країни. Ми запропонували їй, як і всім послам іноземних держав, представлених в Україні, іноземним політикам і експертам дати відповідь на такі два запитання:
1.Якою ви побачили чи відкрили для себе Україну? Що з побаченого вразило вас найбільше?
2. Назвіть, будь ласка, три причини (умовно), щоб полюбити Україну?
1. Мені подобається різноманітність вашої країни, починаючи від Одеси до Львова та Києва. Це величезна країна, яка повинна примирити різноманітні досвіди та історії — російську, польську, українську, кримсько-татарську та інші. І досі вам це дуже добре вдавалося! Це країна з величезним потенціалом і багатообіцяючим майбутнім, але вам потрібно про це дбати. Для своїх дітей, наступного покоління ви маєте зберегти чудову освіту, яку запровадила радянська система. Я завжди вражена від зустрічей з досить «простими» українцями у Франції та Німеччині, кожен з яких знає Толстого, Марію Кюрі, Булгакова, геть усе. Це чудово, і нове покоління не повинно бути лише добрими менеджерами, вміти заробляти гроші чи бути емігрантами, але й турбуватися про нематеріальну спадщину. І те, що я побачила — відкритий європейський народ (європейський — означає культуру, демократію, свободу) — недостатньо рівності в даний момент, що є великою проблемою і, можливо, не достатньо братерства, навіть якщо його є багато за кордоном серед української діаспори. Коли я розмовляю з моїми російськими друзями, наприклад з Меморіалу, вони просто кажуть, що Україна сьогодні є країною з цікавою пресою, свободою і можливостями висловитися.
2. Ось три причини полюбити Україну. Я люблю європейську ідею, а не якусь конкретну країну й для мене Україна є частиною європейського бачення, мрії. У даний момент ваша країна потерпає від складної геополітичної ситуації, яка насправді є можливістю і найкращим чином відображає вашу роль між Сходом і Заходом, яку ви маєте виконати і повністю реалізувати. Вам слід розробляти план замість виживання (великий план, а не виживання і адаптація) і ви повинні підтримувати сильний зв'язок між величезною діаспорою за кордоном. Відтак давайте їм місце для форуму у вашій пресі і зробіть так, щоб вони одного дня повернулися в країну зі своїм досвідом. Я люблю Україну через освічених українців, компетентних майстрів, і також як країну, яка не є націоналістичною, а європейською країною… з багатообіцяючою сумішшю культур — російської, польської, єврейської й української...
Ернест Ренан сказав: нація — це бажання жити разом…