Історія фотографії легендарного Кобзаря, яка знаходиться у фондах Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника, почалась ще у далекому 1859 році, за два роки до смерті поета. Знімок унікальний, оскільки справжніх прижиттєвих фото Тараса Шевченка, збережених до сьогодні, налічується всього близько десяти. Історики до сьогодні не можуть навести конкретної цифри достовірних пам’яток із зображенням поета. Достеменна кількість світлин Тараса Григоровича — невідома, і факт, далеко не до кінця досліджений. Так само покрита великою таємничістю історія фото, яке знаходиться в мальовничому Кам’янці-Подільському...
Знімок, як припускають дослідники, було зроблено при Київському імператорському університеті Святого Володимира розміром 10 на 13,5 см. Згодом він опинився у колекції українського митця В’ячеслава Костянтиновича Розвадовського, який довгий час жив та працював у Кам’янці. Саме у цьому подільському губернському граді він заснував у 1905 році мистецьку школу з українською мовою навчання та інтернатом для селянських дітей при ній. Проте В’ячеслав Розвадовський, який був палким шанувальником творчості Тараса Шевченка (автор картин «Тарасова могила», «Кобзар»), через жандармські переслідування у 1912 році був змушений виїхати до Туркестану. Після смерті художника його дружина передала деякі його твори до фондів музею, разом із ними було передано і цю світлину. На жаль, невідомо, яким чином фотознімок такої давнини потрапив до рук українського культурного діяча та ким був зроблений. Хоча фотографія є дуже схожою на роботу фотомайстра І. Гудовського, де Тарас Шевченко так само сидить на стільці із палицею в руках у білому полотняному костюмі, але дещо у дальшому ракурсі. У столиці багато хто вважає, що із фотографій, зроблених у 1859 році, збереглось лише 3. Проте, припускають кам’янчани, це далеко не так. Щасливим володарем четвертого рідкісного експонату, ймовірно, є саме їхній музей.
Віктор ТРАВІНСЬКИЙ, директор Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника:
— Нам дуже приємно, що такий рідкісний експонат є в нашій колекції. Тарас Григорович є беззаперечною легендою української літератури. І таких фотографій, які б зображували цю легендарну постать справжньою, при житті, є дуже мало. Якщо художник може передати образ людини дещо по-іншому, то фотографія показує нам такого Шевченка, яким він був насправді. Це фото нещодавно представили на огляд під час виставки унікальних експонатів. Наразі воно знаходиться у фондах, оскільки зараз проходить зовсім інший тематичний показ. Цим фото ми дуже дорожимо, тому виставляти на постійний огляд поки що не поспішаємо. Ми плануємо зробити репродукцію фотокартки, адже саме фото необхідно зберігати в особливих умовах, інакше воно псується. На даний момент планується зробити виставкову залу, де будуть виставлені експонати з ХІІ до початку ХХ століття. От саме там, швидше за все, і знайде своє особливе місце ця фотокартка.