Ніхто не знає, чим закінчаться переговори між Партією регіонів та БЮТ. Одна річ створити коаліцію в тиші кабінету, інша — реалізувати її. Дуже важко собі уявити, як під керівництвом Тимошенко працюватиме, скажімо, Азаров, який нещадно критикував економічну політику її уряду. Як у передвиборний 2009 рік в одній коаліції існуватимуть антагоністи Янукович і Тимошенко? Але якщо дві мегафракції таки об’єднаються, то зможуть зробити якщо не все, то дуже багато. 300 голосів — це як атомна енергія. Її можна використати і в мирних цілях, і для знищення країн і міст. З одного боку, дві фракції зможуть зробити парламент легітимним, розблокувати прийняття чергових антикризових законів, збалансувати владу в країні. З іншого — існує ризик згортання демократії та створення двопартійної системи на двох. І, нарешті, головне питання — що вони робитимуть з Конституцією? Розмови й розмірковування щодо цього не припиняються. Але поки що жодних офіційних заяв немає. Все на рівні чуток. Президент, який весь останній рік вів переговори з Регіонами про повалення Тимошенко, тепер занервував. Почав говорити про «загрози демократії». Цікаво, а на що розраховував Віктор Андрійович, коли руками всіляких ЄЦів системно розвалював демократичну коаліцію? Коли знищував Кабмін, «ламав» губернаторів і звинувачував прем’єра в державній зраді? А потім вимагав зберегти коаліцію. Президент так і не налагодив систему влади в країні, не провів реформи. Замість цього опустився до дріб’язкового розбирання з політичними опонентами. Віктор Ющенко сам загнав себе в цю пастку. Його не шкода. Але буде дуже прикро, якщо внаслідок діяльності коаліції ПР та БЮТ «надія нації» знову піде рятувати країну.
КОМЕНТАРI
Коаліція БЮТ та ПР — це вихід чи глухий кут? Які існують ризики та можливості? Розмірковують регіональні кореспонденти «Дня»
Віктор РАДЧУК, політолог і політтехнолог, м. Житомир:
— Таке питання давно ставиться політиками, але обидва названі фігуранти ніяк не могли прийти до його реалізації. Тому що у кожної із зазначених сил є власні ризики, і не тільки практичні, але й стратегічні. Насамперед, з огляду на передвиборну ситуацію як у нинішній період, так і у майбутньому. І в БЮТі, і в Партії регіонів розуміють, що такий союз буде своєрідною «чорною міткою» для тієї частини їхнього електорату, який може бути визначальним. Особливо для Юлії Тимошенко. Регіоналів це менше стосується, то що у них більш фанатичний виборець, який здатний «прощати» своїм політичним кумирам якісь прорахунки і відступи на зразок спілки з БЮТом. У масштабах держави це буде лише тактичним кроком, який дасть змогу з’явитися у парламенті спікеру, а парламенту запрацювати. Але в даному разі важливою може бути позиція політичних сил, які знаходяться поза названою парою. З іншого боку, це вельми ризикований крок. У нинішній складний час у парламенті може утворитися коаліція, яка матиме конституційну більшість. У зв’язку з цим вимальовується прогноз вельми негативного забарвлення і стосується він головним чином ризику втрати Україною багатьох позицій на міжнародній арені (не хочеться говорити про загрозу незалежності країни). Загалом передбачити, якими будуть стосунки у парі БЮТ-ПР, складно — то може бути і бійкою не на життя, а на смерть. Тоді ця коаліція має шанс проіснувати лише кілька місяців і за цей час завести країну в тупик. Я не вважаю правильним поділ політики на різні види: гуманітарну, соціальну і економічну. Думаю, що нині вихід із кризи лежить не стільки в економічній площині, скільки в моральних рішеннях нинішньої влади. Я нещодавно спеціально переглядав сторінки історії деяких розвинених країн Європи в кризові періоди. І, наприклад, в Німеччині і Франції таких союзів не було. Але, судячи із останніх висловлювань деяких представників регіоналів, певні заяви Ю.Тимошенко їх насторожують. Тобто, як кажуть, «можливі варіанти».
Микола ТЕРЕЩЕНКО, політолог, заступник керівника Аналітичного центру «СМС-моніторинг», м. Миколаїв:
— У ситуації, яка сьогодні склалася на владному Олімпі України, будь-яке рішення, будь-яка коаліція не є панацеєю. Але вихід все-таки шукати треба. Сьогодні вже всім, включаючи Президента В.А. Ющенка та його оточення, зрозуміло, що й дострокові парламентські вибори нічого хорошого Україні не обіцяють. А що дасть коаліція Партії регіонів і БЮТ? Я гадаю, що в перспективі вона щось позитивне дасть. На найближчі місяці така коаліція створить певні передумови для стабілізації ситуації у країні. Що я маю на увазі? По-перше, як би ми не критикували Кабінет Міністрів Юлії Тимошенко, він сьогодні намагається працювати. А якщо цей Кабмін ще посилити професіоналами, які є в Партії регіонів, то уряд працюватиме ефективніше. Щоправда, для цього доведеться передати кілька міністерських портфелів «біло-блакитним». Але, посиливши уряд Тимошенко, ми зменшимо ризики наростання політичної та економічної нестабільності у країні. Крім того, як у Партії регіонів, так і в БЮТ є чимало представників великого бізнесу, яких об’єднують спільні бізнес-інтереси. Вони, звісно, намагатимуться створювати для свого бізнесу комфортніші умови. А це буде певною мірою стабілізувати ситуацію, як в економіці, так і в країні у цілому. Крім того, трохи знизиться соціальне напруження, з’являться нові робочі місця, збільшиться наповнення бюджетів всіх рівнів. Від цього виграють усі.
Й у Партії регіонів, і в БЮТ розуміють, що наростання політичної та соціально-економічної кризи в Україні може призвести до важких наслідків для всіх. А бізнесменам і від Партії регіонів, і від БЮТ зовсім не потрібні соціальні потрясіння.
Якщо коаліція ПР і БЮТ все ж буде створена, вона зможе проіснувати кілька місяців. Наскільки довго — залежить передусім від гнучкості Юлії Тимошенко. Вона має всі шанси зберегти прем’єрський пост, якщо поділиться міністерськими портфелями з регіоналами. Якщо цього не станеться, вона може втратити все.
Віктор Янукович має розуміти, що коаліція з БЮТ для Партії регіонів більш прийнятна, ніж із «Нашою Україною». Адже ідеологія ПР дуже відрізняється від ідеології «Нашої України» — більше, ніж від ідеології БЮТ. Створивши коаліцію з «НУ» Партія регіонів втратить значно більше електорату, ніж увійшовши в коаліцію з БЮТ. У Миколаївській області, як показують останні опитування громадської думки, що проводяться «СМС-моніторингом», в останні місяці рейтинг БЮТ стабільно росте, а ось рейтинг Партії регіонів стабільно падає. Якщо на виборах 2007 року Партія регіонів мала більш, ніж двократну перевагу над БЮТ, то сьогодні й за БЮТ, і за ПР готова проголосувати приблизно однакова кількість виборців. Тому дострокові парламентські вибори не дуже вигідні «біло-блакитним» — вони можуть втратити більше, ніж мають зараз. Це очевидно. На мою думку, створення коаліції Партії регіонів і БЮТ — це найкращий варіант з усіх можливих на сьогодні. Те, що це не глухий кут, — однозначно.