Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Тарасюк «претендує» на активи СРСР

16 червня, 2007 - 00:00

Олекса ПІДЛУЦЬКИЙ, «День»

Міністр закордонних справ України Борис Тарасюк заявив «Інфобанку», що наполягатиме на розподілі активів і пасивів колишнього СРСР.

Питання про отримання Україною частки майна колишнього СРСР за кордоном (обумовлено було навіть конкретну цифру — 16,37% активів і боргів Союзу) видавалося остаточно закритим. Росія, яка в односторонньому порядку «взяла в управління» все це майно ще на початку 1992 року, наполягала й наполягає на «нульовому варіанті» — відмові всіх екс-союзних республік, і зокрема України, від своєї частки майна взамін на звільнення від відповідальності на борги Союзу. Сума їх — відома, а ось величину привласнених активів Москва тримає у таємниці. Втім цілком зрозуміло, що вона набагато перевищує борги, до того ж реструктуризовані.


Москві вдалося підписати з Києвом угоду про нульовий варіант, і хоча Верховна Рада її так і не ратифікувала як невигідну Україні, Москва явно не збирається ділитися з Києвом.


Постає питання, для чого ж новий голова зовнішньополітичного відомства знову наголошує: нульовий варіант — «не найсправедливіше рішення»? Мабуть, Борис Іванович і сам не сподівається, що українці отримають хоча б частину «прекрасних добротних споруд», яких у деяких європейських столицях колишній СРСР мав двадцять-тридцять.


Але резон у заяві Тарасюка, безумовно, є. Росія досі не розрахувалася за тактичну ядерну зброю, вивезену з України, нічого не платить (і незрозуміло скільки платитиме) за оренду української землі російський Чорноморський флот. Водночас вимоги вчасно розраховуватися з боргами за енергоносії лунають дедалі наполегливіше, Росія претендує на володіння приблизно 300 об’єктами, розташованими на території України. Отож, видається незайвим нагадати росіянам, що Москва теж дещо заборгувала Україні.

Газета: