Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Тарасюка змінить «неконфліктний міністр»

6 лютого, 2007 - 00:00

Схоже, що сьогодні в Україні з'явиться новий міністр закордонних справ. І ним стане нинішній виконувач обов'язків міністра закордонних справ Володимир Огризко. Майже все говорить на користь саме такого призначення. Вчора Президент Віктор Ющенко вніс до Верховної Ради подання про призначення Володимира Огризка міністром закордонних справ. З іншого боку, як відомо, парламент на рівні більшості і прем'єр-міністр Віктор Янукович говорили про те, що підтримають будь-яку пропозицію Президента. Слід також врахувати й те, що Огризка фактично сприймають як «свого» у Кабінеті Міністрів. Минулого тижня «антикризовики» узаконили його на посаді виконувача обов'язків міністра. Це сталося одразу по тому, як подав у відставку Борис Тарасюк, якого антикризова коаліція звільнила 1 грудня минулого року.

До речі, в одному з інтерв'ю Тарасюк визнав, що Огризко є одним із претендентів на посаду міністра. Крім Огризка називалася кандидатура заступника голови Секретаріату Президента, колишнього першого заступника міністра закордонних справ Олександра Чалого і екс-міністра закордонних справ Костянтина Грищенка, який зараз є радником прем'єр-міністра.

Тарас ЧОРНОВІЛ три рази наголосив в інтерв'ю «Дню», що Огризко є неконфліктною людиною і тому, на його думку, існує дуже висока ймовірність того, що Партія регіонів проголосує за кандидатуру Огризка. За словами Чорновола, Огризко відповідає поставленим Партією регіонів вимогам: професійний і дипломатичний досвід, робота безпосередньо в міністерстві і неконфліктність. (Щоправда, ще доведеться з'ясувати для себе, що в антикризовій коаліції означає поняття неконфліктності, чи не означає воно повну аморфність.) Враховуючи терміновість із поданням цієї кандидатури, голосування може спокійно відбутися сьогодні в першій половині дня, наголосив народний депутат. На його думку, Огризко повинен виконувати курс, визначений законом України, яким керує, згідно з Конституцією, Президент.

Слід зазначити, що екс-міністр закордонних справ України Анатолій ЗЛЕНКО вважає Огризка прийнятною кандидатурою на посаду керівника зовнішньополітичного відомства. «За своєю професіональною підготовкою, досвідом роботи, він може розглядатися як одна із кандидатур на посаду міністра закордонних справ. Чи проголосує за нього парламент, залежить від подання і розуміння своєї функції як міністра закордонних справ, від кваліфікованих відповідей на можливі запитання. І звичайно, від бачення перспектив розвитку зовнішньої політики нашої держави, яка мала б відзеркалювати суспільну думку і наші внутрішньополітичні реалії», — сказав «Дню» метр української дипломатії.

Голова комітету у закордонних справах Віталій ШИБКО , посилаючись на партійну дисципліну, поки що ухилився дати відповідь на запитання, чи буде він особисто та Cоціалістична партія підтримувати кандидатуру Огризка. Голова профільного комітету Верховної Ради лише зазначив, що Огризко є фаховим дипломатом.

КОМЕНТАРI

Валерій ЧАЛИЙ, директор міжнародних програм Центру Разумкова:

— Це була прогнозована пропозиція. Внесення кандидатури Володимира Огризка свідчить про спрямованість Президента на продовження як стратегії, так і тактики зовнішньої політики після відставки Бориса Тарасюка. Чи зможе Огризко займати принципову позицію і сказати — ні? Я скажу, що це людина принципова, можливо, не така публічна і не є політиком чи лідером політичної партії, але в тих його питаннях, де його компетенція і професіоналізм є визначальними, а він є професіоналом, він займає дуже послідовну і досить жорстку позицію. Тому, я думаю, що це людина, яка готова сказати — ні, якщо це будуть рішення, що йдуть у розріз із національними інтересами України.

Григорій НЕМИРЯ, директор Центру європейських та міжнародних досліджень:

— Зміна одного прізвища міністра закордонних справ на інше створює лише ілюзію компромісу. Основна проблема залишається: Президент і антикризова коаліція на чолі з прем'єр-міністром сповідують стратегічно відмінні зовнішньополітичні пріоритети і керуються різними «дорожніми картами». Це означає, що Україна і надалі не буде говорити на міжнародній арені одним голосом, а координація зовнішньої політики залишиться слабким місцем системи державного управління. Саме тому БЮТ вважає, що лише дострокові вибори і справжня конституційна реформа можуть створити можливості для послідовної реалізації зовнішньої політики, що відповідає національним інтересам України.

Микола СІРУК, «День»
Газета: