Новий рік — свято особливе, він змушує замислитися про час у глобальному масштабі. Астрологи самовпевнено вважають, що вони єдині вивчають час, і їм притаманно його передбачувати та ним керувати. У цьому вони претендують на рівноправність із ворожками: дати установку, а потім святкувати свою перемогу — парафія і тих, й інших. Виняток лише у тому, що до ворожок наважуються йти далеко не всі, а астрологічні прогнози читає переважна більшість. Психологи кажуть, що у принципі це й непогано — звісно, якщо прогноз хороший. Він налаштовує людину на успіх, а, як відомо, чинник переконання в багатьох випадках основоположний.
ІСТОРИКО- АСТРОЛОГІЧНИЙ АЛЬЯНС
За результатами соціологічних опитувань, проведених центром «Демократичні ініціативи», українці цього року почали довіряти зоряно-пророчій науці на 0,7% більше і на 3,5% більше вірити у Бога. Можливо, певною мірою це викликане тим, що ми (зрозуміло, якщо виходити із астрологічних теорій) пережили особливий рік — паліндромний. Мало того, унікальні ми ще й тому, що рідкісні дзеркальні роки пережили практично поспіль — у 1991-му році та 2002-му, що минає. До цього паліндром відзначали в 1881 році, а наступний — аж через 110 років.
Історія фіксує, що в дзеркальні роки в суспільстві відбувалися кардинальні зміни — або позитивні, або негативні. Ще зберігся в пам’яті 1991 рік із його державним переворотом, панахидою за СРСР, а заодно й КПРС, смертю «героїв часу» — Фредді Меркьюрі та Ігоря Талькова. 1881-й і зовсім назвали «роком терору» — Гриневицький убиває Олександра Другого, страчено Перовську, Кибальчича і Желябова. Щоправда, цього ж року народилися Анна Павлова, Пабло Пікассо і творець пеніциліну — Олександр Флеммінг. Спустившись ще на 110 років, бачимо чуму в Москві, відкриття явища фотосинтезу і народження Вальтера Скотта. У 1661-му — смерть кардин ала Мазаріні, кінець війни зі Швецією, окупація династією Мін Тайваню. У 1551-му році в Росії відкривається перша школа і перша аптека, а росіяни вже знають, що «без бороди не можна потрапити до царства небесного». У 1441-му народився Алішер Навої, Діонісій, корейці винайшли прилад для вимірювання опа дів, зруйнувалося місто індіанців Майя — Майяпан. У 1331-му люди вперше дізнаються, що таке гармати, а в Чехії з’являються перші бруківки. У 1221-му Сербія приймає православ’я, засновано Нижній Новгород, а монголо-татари завойовують Середню Азію. І нарешті, в 1111-му в літописі вперше згадуються небесні аномалії: програвши росіянам, половці сказали, що хтось допомагав їхнiм ворогам у небі зі світлою та страшною зброєю.
Спираючись на все вищезазначене, астрологи наприкінці 2001-го запевняли, що наступного року в світі станеться ЩОСЬ. Вони ж постановили, що управителем 2002 року буде Марс — планета енергії, що сприяє висуненню нових героїв і пробудженню сил. Але водночас робить свiй внесок і Меркурій — планета розуму або безумства, нервової діяльності та збудливості. На їхню думку, ситуацію посилювало ще й дзеркальне 20 лютого (20.02). Тут же пригадалося, що 10 січня 1001 всі смиренно чекали негараздів та різноманітних катаклізмів. Деякі цього дня навіть готувалися до кінця світу. І, відповідно, все те, що відбувалося, сприймали тільки як передвісника апокаліпсиса. Комета — перст Божий, а землетрус — вихід сатани з безодні.
ЩО РIК МИНУЛИЙ НАМ ГОТУВАВ
Добре, що про кінець світу в прогнозах на 2002 рік ніхто не згадував. Навпаки, всі гороскопи провіщали гармонізацію і стабілізацію, оскільки людство втомилося від воєн, перебудов і потрясінь. Цього року слід було дати почин хорошим справам. А також приділити багато уваги проблемам охорони здоров’я, захисту прав людини, боротьбі з бідністю. У процесі глобалізації акценти повинні були зміститися зі сфери економіки на життєві проблеми. А крім цього, на нас чекало примирення тенденцій універсалізації: об’єднання — з одного боку і прагнення зберегти самобутність країн, мов та укладу життя — з іншого.
Словом, установку дали всім. І наприкінці минулого року бюджет України на 2002 рік оголосили соціальним і визначили також низку соціальних прі оритетів на рік грядущий. Серед яких — пенсійна реформа, введення загальнообов’язкового медичного страхування, зниження рівня бідності та підняття пл анки прожиткового мінімуму.
ПРО БІГ МІНІСТРА ТА ДIТЕЙ У ПАРЛАМЕНТІ
Вже очевидно, що експертні прогнози у більшості своїй не здійснилися. Хоч зміни все ж сталися, почин хорошому дали. Соціологи зафіксували, що ми стали багатшими. Якщо минулого року на дуже низький прибуток скаржилися 34% опитаних, то в 2002 році їх стало 27,4%. А крім цього, українців із прибутком вище середнього стало на 0,3% більше, а з середнім — на 2%. Ще одна хороша новина: ми стали на 3,2% більше задоволені життям, на 0,8%. здоровішими і на 0,4% більш пристосованими до нових суспільних умов. Серед поганих новин: ми втратили впевненість у собі та в своїй правовій захищеності (на 0,4% і 2,7% відповідно). Нас більше лякає економічна криза, але менше — зростання цін. І нарешті, ми стали більше патріотами на 0,9%.
Чи була причина — питання риторичне. Серед пам’ятних яскравих, але на жаль, гірких подій року, що минає, — Скнилів, смерті шахтарів і зникнення журналістів, — зовсім загубилися в пам’яті менш яскраві, але безумовно, значущі. Ті, які за гороскопом, обнадіюють і примушують дивитися в наступний рік з оптимізмом.
Почнемо зі зворушливого, а саме з того, що в «партері» Верховної Ради з’явилися діти. Безпосередні та наївні вихованці 21-го інтернату в своїх виступах говорили про те, «як важливо для майбутнього України, щоб вони добре вчилися». Діти одноголосно «приймали закони» про захист своїх прав і соціальний захист і не боялися ставити будь-які запитання колишньому віце-спікеру Степану Гавришу. Через півроку «омолоджування влади» стало ще більш помітним. На молодіжному Самміті «Мета тисячоліття», ініційованому представництвом ООН в Україні, школярі і студенти молодших курсів уже самі пояснювали дорослим парламентаріям, чого ж не вистачає к раїні, і головне — що треба робити. Попрацювавши у комітетах, юні політики підготували документи, які оприлюднили на заключному засіданні в присутності народних депутатів. Останні пообіцяли, що зауваження і рекомендації врахують, а, крім цього, почнуть залучати талановиту молодь до законотворчої діяльності.
У 2002-му грунтовніше підійшли і до боротьби з ВІЛ/СНІД. В оголошеному Президентом у країні роцi боротьби з «чумою XX століття» в Україні відкрилося представництво Глобального фонду, і з центру наша країна отримала 92 мільйони доларів на 5 років. Крім цього, — що особливо примітне, — досвід піар-кампаній перебазувався і на соціально-корисне поле дiяльностi. Цієї осені кияни могли спостерігати міністра охорони здоров’я (вже колишнього), який біг «заради життя» разом із доброю половиною акредитованих в Україні послів. Щоправда, говорити про очевидні результати, схоже, поки зарано. За цей рік, за офіційними даними, кількість ВІЛ-інфікованих в Україні збільшилася на 5 тисяч чоловiк.
ПРО ГАРМОНІЮ
Але повернемося до прогнозу, який свідчив про підвищену увагу до медицини й екології. Справді, заговорили про глобальну екологічну кризу більш предметно. До чого підштовхнула насамперед вода, що захлеснула майже всю Європу. Люди вже вкотре замислилися над взаємовідносинами з природою — зокрема, про те, чи можна ще «задобрити». Переміг фаталізм. Варіант гармонійного (пригадаємо астрологів) співжиття екології з економічним і технічним прогресом більшість експертів назвали утопічним. Хіба що крім тих, які брали участь у Саммітi в ПАР. Водночас в Україні більш активно заговорили про екологію, і навіть населення на 8,5% менше почало думати, що живе у часи погіршення екологічної ситуації. Паралельно з тим були розмови про початок чорних днів для українських заповідників. Конфлікт, що розпочався з будівництвом глибоководного судноплавного каналу по гирлу Бистрого — в серці Дунайського біосферного заповідника, — підійшов до свого апогею. Конфліктуючі сторони заявили про свою готовність до рішучих дій, розуміючи, що ще трохи — і Україна вплутається у ще один міжнародний скандал, цього разу із захисником заповідника — ЮНЕСКО.
Неоднозначна і зовсім непередбачена астрологами ситуація виникла в медицині. Введення загальнообов’язкового медичного страхування відклали на потім, але заварили нову кашу з платними і безплатними списками. У поліклініках і лікарнях — паніка. Поки одні лікарі скандують про підвищення зарплати під стінами Верховної Ради, друга половина робить в усній формі поправки до постанови Кабміну безпосередньо пацієнтам — пояснює по-своєму, за що треба платити. МОЗ у черговий раз попередив про всю небезпеку ігор з вогнем і порушив проти доброї частини медичних чиновників кримінальні справи за фактом закупівлі прострочених вакцин проти грипу.
Радує, що паралельно з цим відбуваються відкриття (це вже астрологи вгадали). І не десь там, а в Україні, коли тут уже давно забули, що вітчизняні вчені можуть щось зробити фактично, а не потенційно. Українським лікарям вдалося подолати найбільшу трудність при трансплантації — відторгнення чужих тканин. Радченко-Кухарчук-Сирман довели, що введення в організм певної дози ембріональних стовбурних клітин приводить до того, що існуюча система імунного захисту перебудовується, а отже, і не спостерiгається процес вiдторгнення.
До ще одного вітчизняного досягнення, без сумніву, можна зарахувати перший швидкісний поїзд. Цього року українці дізналися, що означає пересуватися зі швидкістю 200 кілометрів на годину, і як це відбувається, коли не відчуваєш, що провідниця «робить послугу», супроводжуючи з одного пункту до іншого. Безсумнівно, патріотизму додав і перший повністю український трамвай, який — поки в єдиному екземплярі — вже з’явився на київських вулицях.
І все добре, якби бажання створювати щось нове часом не було настільки гіперболізоване. Свідомим і не позбавленим естетичного смаку киянам, без сумніву, можна зарахувати переможне очко в битві за «Софію» і «Лавру». Але, на жаль, поразка з центральною площею була більш відчутною. Незважаючи на те, що оновлений Майдан цього року відсвяткував річницю, нарікати на його екстер’єр не перестають. Та й, напевно, навряд чи перестануть, — коли щось рідне вмирає, завжди боляче. Зате киянам не довелося констатувати чергову малоприємну метаморфозу — підвищення цін на проїзд у транспорті. Цілодобове чергування протестуючих під будівлею Міськадміністрації принесло свої плоди і ще раз довело, що причина більшої частини негативного в нашому житті — небажання йому протистояти.
Словом, здійснилося чи не здійснилося, судити можна хіба що по мірі своєї довіри чи недовіри гороскопам. Або, швидше, бажання чи небажання їм вірити у майбутньому. Всім відомо, що один і той самий факт має стільки інтерпретацій, скільки існує людей. Якщо йдеться про те, щоб отримати додаткову підтримку, якої не вистачає в реальному світі, — цілком прийнятно. Але хіба що з часткою нормального скептицизму й іронії. Зрештою, навіть зірки іноді можуть розташуватися на небі зовсім не так, як від них цього чекали.
ЯК ЕПІЛОГ
Астролог Сергій Курапов говорить, що 2003 рік справді може виявитися більш мирним, ніж кілька минулих років. Менше протягом року жорстких, напружених, конфліктних планетарних конфігурацій. Водночас діє низка гармонійних, стабілізуючих астрологічних чинників. Їх велика частина припадає на другу половину року. У 2003 році три колективні планети — Юпітер, Сатурн і Уран — міняють знаки Зодіаку. А це означає, що можуть статися помітні зміни спрямованості суспільних інтересів, тенденцій колективного життя. Якщо колективні планети міняють знаки, суспільство часто міняє моду. Виходять із моди одні символи, входять у моду інші, зменшується інтерес до одних сфер і стилів життя, збільшується до інших. Із заходом Юпітера до знака Лева, всі соціальні планети виявилися в яньських, активних чоловічих знаках. Надлишок яньської енергетики може підвищувати і без того високий градус агресивності в суспільстві та природі. Це може стосуватися і політики, й економіки, і найрізноманітніших процесів у суспільстві. Це може призводити й до проривів компенсаторного порядку, як це було з повінню в Європі, яка розпочалася, коли майже всі планети знаходилися в яньських знаках, у тому числі й найсильніший осередок руйнівних ситуацій Марс. Марс разом із Сонцем у Леві протистояв Нептуну в Водолії, і канал водної стихії, яка під вогненним натиском Марса стала руйнівною, було відкрито. З кінця серпня 2003 року Юпітер йтиме знаком Діви. На перший план, імовірно, вийдуть практичні реалії повсякденного життя. Більше шаблонів, більше обов’язків. І якщо цього немає, і немає достатнього запасу міцності, то можливий спад в економіці, зниження активності в бізнесі, у міжнародних відносинах. Може підвищуватися активність у сфері медицини, оздоровлення, соцзабезпечення та соціального захисту, в обслуговуючих галузях промисловості, в сфері освіти, охорони здоров’я, профспілкової діяльності. Можна також чекати на певну активізацію мас трудящих, тобто, все ще трудящого, не дивлячись ні на що, народу.
У червні 2003 року Сатурн переходить у знак Рака, де і буде знаходитися наступні два з половиною роки. Сатурн часто нібито перевіряє на міцність стан речей в областях і сферах життя, які належать до символіки зодіакального знака, в якому він знаходиться. Там часто виявляються консервативні тенденції, доводиться стикатися з труднощами, там можливий найбільш жорсткий контроль із боку структур, зацікавлених у збереженні чинного порядку речей. У цих сферах намагатимуться навести порядок, організувати і структурувати. До сфер, пов’язаних із символікою Рака, в ці два з половиною роки може бути найбільше і навіть занадто серйозне тривожне ставлення в суспільстві.