Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Тест на «делікатність»

Уряд і Президент змагаються за вироблення позиції щодо розміщення ПРО в Європі
23 лютого, 2007 - 00:00
ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Схоже, що прем’єр-міністр Віктор Янукович все більше перехоплює ініціативу у Президента Віктора Ющенко у сфері зовнішньої політики. Причому це стосується не лише кадрових питань — антикризова коаліція відправила у відставку міністра закордонних справ Бориса Тарасюка, а вчора не дала згоди на призначення головою зовнішньополітичного відомства Володимира Огризка. Український прем’єр перехоплює ініціативу і в питаннях керівництва зовнішньою політикою, що є прерогативою Президента. Яскравим прикладом цього стала заява українського прем’єра щодо планів розміщення елементів американської ПРО під час відвідування ним навчального центру Сухопутних військ Збройних сил України в Десні. «Ми зараз, безумовно, знаходимося в складній ситуації, і вивчаємо, наскільки це несе Україні загрозу, я б сказав, незручності різного плану», — цитує Інтерфакс слова Януковича. При цьому прем’єр додав, що найближчим часом це питання буде вивчене, і після цього буде ухвалено остаточне рішення і оголошена позиція української держави.

Лише наступного дня була оголошена позиція Президента, який за Конституцією є главою держави і підписує міжнародні договори. Зазвичай позицію Ющенка з міжнародних питань озвучує заступник голови Секретаріату Президента Олександр Чалий. Він пояснив на брифінгу, що Президент дав доручення уряду і РНБО комплексно вивчити питання розміщення елементів американської ПРО в Європі і на найближчому засіданні РНБО розглянути його. Чалий також повідомив, що це питання знаходиться під постійною увагою Президента і є для України «дуже делікатним». Він пояснив це тим, що Україна була стороною договору по ПРО. «Основне протиріччя складається по лінії Вашингтон—Москва, а вони є гарантом нашої безпеки і нашої територіальної цілісності у зв’язку з тим, що Україна відмовилася від ядерної зброї», — сказав Чалий.

До речі, ще не початку тижня Євген Марчук, який обіймав посади СБУ, міністерства оборони, секретаря РНБО і прем’єр-міністра, сказав в інтерв’ю УТ-1, що позиція України в цьому питанні має бути нейтральною. Оскільки Київ не може вплинути ні на одну сторону і взагалі брати участь у вирішенні цього питання, — зазначив він. На думку Марчука, нахил Києва в сторону Москви погіршить перспективи інтеграції України в євроатлантичну спільноту, а нахил в iншу сторону — створить додаткові труднощі у російсько-українських відносинах. Усе правильно. Потрібно вчитися стриманості, якщо з активністю спізнилися.

КОМЕНТАР

Володимир ФЕСЕНКО, голова правління Центру прикладних політичних досліджень ПЕНТА:

— Я думаю, коли Янукович казав про делікатність, то він спирався не лише на свої оцінки, а також на позицію своїх зовнішньополітичних радників — екс-міністрів Костянтина Грищенко і Анатолія Зленко. В даному випадку спільність їх оцінок щодо делікатності позиції України щодо американської ПРО якраз виходить на розуміння нашими дипломатами, незважаючи на те, в якому вони політичному таборі. об’єктивної суперечливої ситуації України. Про це чітко сказав Олександр Чалий. Я в принципі погоджуюся з цією позицією. Україна є учасницею угод щодо ПРО, і ми в даному випадку є заручниками, м’яко кажучи, не співпадіння позицій США і Росії щодо розгортання американських систем ПРО в Чехії і Польщі, а фактично нового конфлікту між цими двома країнами. Я думаю, що в прихованому, закритому режимі наші дипломати намагатимуться згладити цю суперечливість. А там ми будемо шукати якісь компромісні варіанти, які дозволять нам уникнути чергового втягнення в конфлікт між цими двома країнами.

Чому Президент першим особисто не висловив свою позицію з цього питання? Я думаю, що це пов’язано з делікатним розподілом ролей між Президентом і його речниками. Відомо, що Віктор Андрійович займає у порівнянні з тим же Януковичем і багатьма іншими українськими політиками, наприклад з Юлією Тимошенко, більш відверту і послідовну прозахідну і пронатівську позицію. Я думаю, що в даному випадку він уникає будь-якої відповіді для того, щоб не втратити цю послідовність, адже питання дійсно дуже делікатне: не втратити прозахідний імідж і в той же час не сказати щось таке, що буде критично або неадекватно оцінене російською стороною. І тому висловити позицію глави держави було доручено Олексадру Чалому.

Яка може прозвучати заява з боку України по проблематиці американської ПРО? Я думаю, що ця заява буде делікатною, обережною і за змістом достатньо компромісною. Тому що українська сторона буде уникати якогось конфліктного позиціонування в цій темі. Можливо наша сторона буде чекати розвитку подій в Чехії і Польщі, остаточного офіційного рішення цих країн з цього питання. Київ також буде чекати реакції керівництва Європейського Союзу. Я не виключаю, що українська сторона може висловити своє розуміння рішення керівництва Польщі і Чехії, зокрема, що Україна ставиться до цього з розумінням і повагою. Але в той же час ми проявимо своє нейтральне ставлення до цієї теми.

Що стосується коментарю Євгена Марчука, то я вважаю, що він — досвідчений політик, один з найкращих фахівців з питань національної безпеки в Україні. Тому він дуже добре розуміє делікатність цієї проблеми, і має підстави саме так сформулювати свою точку зору.

Микола СІРУК, «День»
Газета: