Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Тест на пристойнiсть

2 серпня, 2000 - 00:00

Перед вильотом Ю.Єхануров повідомив, що метою візиту української делегації є підтвердження зацікавленості Києва в поновленні програми EFF, а також демонстрація аргументів, згідно з якими, в цей час не існує «вагомих причин» для блокування програми EFF. Напередодні візиту уряд заявив, що виконав зобов’язання за одинадцятьма попередніми заходами, необхідними для поновлення кредитування.

У Вашингтоні заплановані зустрічі нашої делегації з директором-розпорядником МВФ Герстом Келером, президентом Всесвітнього банку Джеймсом Вульфенсоном, міністром фінансів США Ловренсом Самерсом, а також зустріч у Державному департаменті США з керівництвом Агенції з міжнародного розвитку.

Черговий урядовий «похід» за кредитом викликає в Україні суперечливі думки. Президент Центру економічного розвитку Олександр ПАСХАВЕР сказав «Дневі»: «Мені здається, що економічні питання, пов’язані з умовами МВФ, не перешкоджають позитивному закінченню візиту. Є якісь неузгоджені моменти, які просто треба обговорювати з МВФ, що ми й можемо виконати, а що ні, є розбіжності, пов’язані з розумінням умов МВФ. Була ж взаємна згода на те, що основні умови виконано».

Доктор економічних наук Олексій ПЛОТНИКОВ вважає, що зараз навряд чи щось проясниться з фінансуванням. «Незавершено остаточно аудит НБУ, не оприлюднено його результати. Крім того, у МВФ є великі проблеми з тим, що зараз «виробляє» Кабінет Міністрів. Від нього йде багато розмов, але немає реального зростання, реальних результатів реформ», — сказав О. Плотников.

Як відомо, у вересні 1999 року МВФ припинив фінансування України за програмою EFF обсягом $2,6 млрд., що її було відкрито у вересні 1998 року, через невиконання українською стороною ряду умов. Досі Україна отримала за цією програмою $965 млн. Останнім часом почастішали розмови про те, що Україна справляється й без кредитів МВФ. «Це нездоровий підхід. Це навіть не «суперпатріотизм», а лише бажання зробити урядові приємне. Зараз не той етап у розвиткові держави, щоб вважати, що кредити нам не потрібні. Їх просто треба ефективно використати, а не проїдати», — говорить О. Плотников.

А варіант «проїдання», на думку експертів «Дня», дуже вірогідний у тому випадкові, якщо кредит МВФ, зрештою, буде отримано. Про це, як вважають експерти, свідчать популістські заяви керівництва українського уряду, котрі почастішали останнім часом.

Для нас більш важливим є той факт, сказав О. Пасхавер, що МВФ, коли надає кредити, то дає сигнал всім іншим міжнародним кредиторам, що ця країна «пристойна», вона викликає довіру. Якщо ж МВФ вирішить почекати з фінансуванням, то, як сказав О. Пасхавер, «почекають і інші кредитори та інвестори».

Що ж нас чекає в цьому випадкові? Зрозуміло, що новий Податковий кодекс перетвориться на збірник старих податків, і промисловці з підприємцями навряд чи зможуть відпочити від впливу податкового пресу. Сектор «тіні» не поменшає, а ще більше розшириться. А урядові доведеться вибирати між відмовою від своїх амбіційних обіцянок і карбуванням грошей. Проте, невиділення кредиту цілком ймовірно означає зміну самого уряду. Так що за його векселями, скорiше за все, доведеться платити іншим.

Нинішній візит, на думку О. Плотникова, «може нічим не закінчитися, просто вони дуже мило поспілкуються один з одним. Але якщо буде конкретна обіцянка відновити фінансування, скажімо, наприкінці року, то це можна розглядати як відчутну підтримку й нинішнього Кабінету, і загалом того, що цей Кабінет робить. Якщо нічим не закінчиться, тоді можна буде говорити про те, що МВФ вже охолонув і конкретно до пана Ющенка, і до діяльності нинішнього Кабінету», — вважає О. Плотников.

Юлія ШАЙДА, «День»
Газета: