Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Тимошенко спалює мости і соратників

10 квітня, 2001 - 00:00

Вчора відбувся студентський «Похід правди» до Президента України з вимогою дотримати слово — поклястися на Конституції України, що він не здійснював злочинів. Перш, ніж вирушити «за правдою», біля «червоного корпусу» університету близько тисячі студентів з Києва, Львова Чернівців, Тернополя, Рівного, Івано-Франківська та інших міст провели мітинг, організований комітетом «За правду» та Форумом національного порятунку. Без ексцесів похід дійшов до місця призначення — Адміністрації Президента, де студенти читали уривки з Конституції та Тараса Шевченка.

Тим часом директор інституту політики Микола Томенко, відомий своєю прихильністю до опозиції, сказав учора, що всі ідеї, які висловила Юлія Тимошенко після арешту, послабили статус ФНП і внесли певний хаос у його діяльність. Як передає кореспондент УНІАН, політолог вважає, що «для ФНП Ю.Тимошенко під арештом набагато вигідніша, аніж Ю.Тимошенко як один iз діючих лідерів».

Форум національного порятунку поводився протягом минулого тижня, щонайменше, двоїсто. Його представники заявляли, що, оскільки влада так і не продемонструвала готовності до діалогу, немає сенсу обнародувати програму. В суботу ж на загальних зборах ФНП програму (мінімум і максимум) було затверджено. Як і очікувалося, програма зведена до відставок (Президента, безпосередньо винних у «злочинах) та до ліквідацій («політичної влади кланово-олігархічних угруповань»). На такому тлі бажання ФНП добитися внесення змін у Конституцію, які перерозподілять владні повноваження в трикутнику президент — парламент — уряд, можна вважати конструктивом.

На пропозицію лідера соціалістів, члена ради ФНП Олександра Мороза, вирішено розпочати процедуру організаційно-юридичної підготовки проведення референдуму стосовно дострокового припинення повноважень Президента. Автор ідеї — лідер партії «Батьківщина», екс-віце-прем’єр України Юлія Тимошенко, яка заявила на загальних зборах ФНП, що референдум із народної ініціативи є єдино можливим шляхом відставки Президента, повідомляє Корреспондент.net.

Навряд чи активізація ФНП просто збіглася з поверненням Юлії Тимошенко. Неважко передбачити, що саме вона спробує зіграти роль негласного, але яскравого лідера опозиції, особливо акцентуючи на переслідуванні з боку влади й на недавньому перебуванні під вартою. До того ж не секрет, що Тимошенко чи не єдина в опозиційному середовищі має у своєму розпорядженні чималі матеріальні ресурси. Утрачати ж їй, проте, як і Морозу, практично нiчого. І хоч саме її позиція переважала над думкою інших, навряд чи це з великим захопленням сприйняли інші «рятувальники». До речі, представники правих сил останнім часом намагалися ненав’язливо дистанціюватися від Тимошенко, натякаючи, що її лідерства не сприймають.

Характерно, мабуть, і те, що чи не вперше про саму можливість діалогу із владою, про який так багато (також і опозиціонерами) мовилося останнім часом, не сказано жодного слова. Отже, йдеться вже про війну, — у той же час навряд чи всі з-поміж опозиціонерів готові сьогодні зіграти ва- банк і далеко не всі представники опозиції вірять у те, що «війна до переможного кінця» закінчиться саме таким кінцем для них. Акції минулими вихідними на підтримку Ющенка, на які прийшли від кількох десятків до кількох сотень осіб, і тільки у Львові на мітинг зібралося декілька тисяч, свідчать, що заручитися народною підтримкою буде архіскладно.

До речі, в Конституції України нічого не мовиться про те, що повноваження президента країни можуть бути достроково припинені на підставі підсумків референдуму. Невипадково (і навряд чи лише тому) член ради ФНП, народний депутат Тарас Стецьків назвав ідею референдуму «красивою, але нереальною». Для оголошення всеукраїнського референдуму з народної ініціативи необхідно зібрати 3 млн. підписів виборців на підтримку референдуму (не менше ніж у 2/3 областей і не менш ніж по 100 тис. підписів у кожній із них). І якщо ідея з референдумом провалиться, тоді це буде серйозним ударом по опозиції.

Крім того, останні дні засвідчили різночитання між трьома опозиційними організаціями — УБК, ФНП та Комітетом «За правду!». Спочатку в повідомленні для друку Комітету «За правду» твердилося, що він не давав ніяких повноважень із координації опозиційного руху Форумові нацпорятунку. І в інтерв’ю УНІАН член президії комітету Володимир Чемерис вимушений був терміново вчора заявляти, що рішення про доручення ФНП координувати дії опозиції є «абсолютно легітимними». Появу ж повідомлення для преси він пояснив тим, що такою була особиста думка члена президії комітету Олеся Донія, «яку ніхто не підтримує». Іще один член президії комітету й прес-секретар ФНП Олександр Кривенко пояснив «Дню» таке розходження тим, що відбувається становлення організації й тому існує збій у технології ухвалення рішень, який буде усунуто вже найближчими днями. За його словами, остаточну позицію Комітету «За правду!» буде оголошено в четвер.

Примітний і ще один факт. У суботу в Черкасах відбулася установча конференція обласної організації народно-патріотичного об’єднання «За Україну!», очолюваного героєм «конституційної ночі» Михайлом Сиротою та Борисом Олійником. На думку керівників об’єднання, сьогодні не вони мають приєднуватися до опозиції, а, навпаки, опозиція — до них. При цьому, на думку народного депутата Олійника, в нинішньої опозиції «також є круті олігархи», передає «Форум» (www.for-ua.com).

Віктор ЗАМ’ЯТІН, «День», Антон ЄФІМЕНКО
Газета: