Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Тирасполь хоче пограти м’язами

17 серпня, 2001 - 00:00

Придністровське агентство «Ольвія-Прес» повідомило, що цього тижня в Придністров’ї була підготовлена чергова партія танків для розрізки. І, таким чином, відбувається «варварський процес знищення російської бронетехніки, не узгоджений з керівництвом Придністров’я». Прокуратура ПМР минулого місяця порушила навіть кримінальну справу за фактом знищення військового майна. Основними фігурантами за нею проходять командувач оперативного угруповання російських військ у Придністров’ї генерал-лейтенант Валерій Євневич, два його заступники та начальник бронетанкової служби, яких можуть засудити «за шкідництво в особливо великих розмірах». Численні громадські організації — вочевидь, не без допомоги придністровського керівництва — виступили з протестом проти знищення бронетехніки. Тирасполь лякає, нібито в недалекому майбутньому слід очікувати ще потужнішого протесту придністровців проти знищення, як вважають у республіці, їхнього майна.

Поряд із «розборками» щодо російської військової техніки Придністров’я знову заявило, що в жодному разі не збирається скорочувати чисельність своєї армії, а тим більше у Тирасполі не припускають реалізації молдовської пропозиції про об’єднання збройних сил. Помічник придністровського міністра оборони Володимир Атаманюк назвав «не дуже продуманою» пропозицію президента Молдови Володимира Вороніна, з якою той виступив два тижні тому. Розрахунок молдовської сторони цілком зрозумілий: у Кишиневі намагаються зменшити сепаратистські амбіції Тирасполя. Спочатку йшлося про об’єднання митних пунктів. Звівши докупи дві армії, Тирасполь утратив би свій фактично єдиний аргумент у вимозі повного відокремлення ПМР від Молдови. На переконання Атаманюка, «у світі ще не було такого, аби дві держави, між якими не вирішені політичні питання, почали об’єднувати свої збройні сили». За його словами, «це те ж само, що ставити візок попереду коняки». Одностороннє скорочення армії молдованами у Придністров’ї вважають приватною справою Кишинева, який нібито просто не в змозі економічно утримувати наявні там війська. За твердженням Атаманюка, Молдова не зовсім чесно повелася, оприлюднюючи інформацію про збройні сили двох сторін. По-перше, на його думку, молдовський президент значно зменшив кількісний склад своїх військ (вони нібито становлять не 8,5 тис. військовослужбовців, а 42 тисячі). По-друге, придністровський генерал вважає, що Воронін перебільшив кількість солдатів у ПМР. Кишинів повідомляв, що таких у Придністров’ї — 7,5 тис. чоловік. Скільки ж насправді військовослужбовців у Придністров’ї, Атаманюк не став називати.

Україні в цій ситуації відведена досить невдячна роль. З одного боку, — непередбачуваний придністровський сусіда з власною армією. Із другого боку, Київ має виконувати взяту місію гаранта мирних переговорів у регіоні. При цьому Україні доводиться ще й наголошувати про неподільність Молдови.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: