Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Траєкторiя ПЛЮЩА

21 квітня, 2001 - 00:00

Як повідомив учора в інтерв’ю агентству Інтерфакс- Україна голова регламентного комітету ВР Віктор Омелич (група «Трудова Україна»), комітет пропонує 24 квітня розглянути питання про відповідальність уряду, при цьому парламент заслухає не доповідь від прем’єр-міністра, а «доповідь від уряду».

У четвер увечері в сесійній залі Верховної Ради відбувся збір підписів за відсторонення Плюща від ведення сесії, який забезпечив «відстрочку вироку» урядові. Свої підписи поставили всі депутати фракції Компартії, підписний лист перейшов до фракції СДПУ(о). Паралельно збирали підписи «Трудова Україна» і «Демсоюз». За підтримку Плюща висловилися фракції, що вважаються пропрем’єрськими. Сам Плющ був у п’ятницю в лікарні.

Представник фракції комуністів Георгій Крючков вважає високою ймовірність відсторонення Плюща. За його словами, спікер «грубо порушує регламент», «вибірково» веде засідання, крім того, «прозвучали образи на адресу окремих народних депутатів і всього депутатського корпусу». До того ж, нагадав Крючков, раніше спікер заявляв про те, що він піде у відставку, якщо буде ухвалено рішення про висловлення урядові недовір’я.

А пропрем’єрські сили та опозиція поки що поводяться так, неначе життя після Ющенка не існує. Учора Форум національного порятунку у властивій йому лозунговій манері зробив заяву, в якій оцінив результати голосування у Верховній Раді за підсумками звіту уряду як формування необхідної Президентові України «продажної комуно-олігархічної депутатської більшості». Його завданням, мовиться в документі, «є небачений за цинізмом переділ України, за якого комуністи віддають Кремлю незалежність України, а злочинці-олігархи неподільно привласнюють її національні багатства». До речі, згідно з інформацією аналітичного відділу Кабміну, найпослідовніше всі важливі законопроекти уряду, з-поміж них і низку кодексів, підтримували фракції «Трудова Україна», НРУ та СДПУ(о). Схоже, тут не до законодавчої роботи: треба рятувати суспільство від «комуно-олігархів».

Опозиція та прихильники прем’єра готуються до шоу. Комітет «За правду!» планує провести 21 квітня пікетування приміщень «формальних і неформальних» лідерів парламентських фракцій, які «хочуть відставки уряду Ющенка». А 24—26 квітня члени правих партій, зокрема УНР, НРУ, ПРП, КУН, біля стін парламенту проведуть акцію підтримки уряду Ющенка та спікера Плюща. Плюс активізація зовнішньої підтримки шляхом торгівлі «небезпекою українським реформам та незалежності».

Примітним є виступ Юрія Костенка в прямому ефірі лондонського бюро Бі-Бі-Сі, в якому він заявив, що «уряд, який у разі відставки прем’єра В. Ющенка буде сформовано, опиниться в умовах міжнародної ізоляції, оскільки міжнародні фінансові організації не працюватимуть із Кабінетом Міністрів, який у своїй діяльності спирається на ліву більшість». До речі, одночасно в Києві Валерій Литвицький, керівник групи радників прем’єра, заявив, що в разі заміни уряду змін у стосунках із цими шановними організаціями не передбачує.

Була і не менш гучна PR думка лідера ПРП Віктора Пинзеника, що в четвер «усі ми стали свідками спроби антидержавної контрреволюції».

«Справа Ющенка» тим часом, схоже, стала каталізатором нового об’єднання Рухів: учора фракції УНР, НРУ і «Реформи — Конгрес» заявили про намір працювати в парламенті України на основі єдиного блоку. Лідери цих фракцій заявили про початок роботи над створенням єдиного центристського блоку національно-демократичних сил. Юрій Костенко пояснив, що це буде міжфракційне правоцентристське об’єднання, яке вироблятиме консолідовану позицію щодо голосувань. Костенко при цьому, як передає Інтерфакс-Україна, заявив, що фракція УНР збирається вийти зі складу парламентської більшості, «тому що вона ідеологічно змінила свою спрямованість». Чи триватиме при цьому партнерство УНР та «Батьківщини», поціновувач ідеологічної чистоти Ю.Костенко не уточнював.

Президент, який перебував учора в Харкові, у свою чергу, заявив, що не збирається висловлюватися на підтримку будь-якої зі сторін, бо це може бути розцінене як тиск. У той же час він, повідомляє Інтерфакс-Україна, виступив категорично проти відставки Плюща. Загалом, глава держави вважав за краще залишатися понад сутичкою: урядові, як і раніше, надано можливість самостійно «розгрібати» результати свого стилю взаємодії з більшістю. А більшості — можливість спростувати факт власної смерті.

У будь-якому випадку, наступний тиждень стає з багатьох поглядів кульмінаційним, а отже, незабаром має бути і розв’язка.

КОМЕНТАР



Олександр ДЕРГАЧОВ , політолог:

— Якщо аналізувати ситуацію з урахуванням сьогоднішніх подій, то шансів на збереження уряду Ющенка майже немає. Очевидно, що треба готуватися до періоду ще більшого загострення і заплутування політичної ситуації. Зараз ні Азаров, ні Банкова не можуть достатнім чином вплинути на тих, хто об’єднався сьогодні проти уряду Ющенка. Президент, в принципі, ще має якийсь маневр, оскільки він не висловився досить чітко, але його можливості впливати на ситуацію вже обмежені.

Після підтвердження недовіри урядові Ющенка з боку парламенту внаслідок голосування 26 квітня пропрем’єрська частина парламентської більшості втратить смислову основу свого існування, а що стосується пропрезидентської частини парламентської більшості, то це не буде вже більшість як така. Інша справа, що в зв’язку з обговоренням роботи уряду вже виникла нова, безумовно ситуативна, більшість, яка може спрацювати ще в ряді випадків, і багато провідних питань, пов’язаних з підготовкою до парламентських виборів, можуть вирішуватися вже цією більшістю. Решта ж буде залежати від того, в чиїх руках опиниться адміністративний ресурс.

Наталя ТРОФIМОВА, «День»
Газета: