Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Траншева» пастка

Доля кредиту МВФ залежить ще й від підсумків газових перемовин із Росією
7 жовтня, 2011 - 00:00

Нинішній жовтень уряд України зустрів у підвішеному стані. З одного боку, цього місяця він чекає на візит місії Міжнародного валютного фонду, яка повинна визначитися, що робити з упертою країною, яка ніяк не погоджується підвищити ціни для населення на газ. Інша розтяжка, що загрожує бюджету країни, а отже й уряду, це позиція Росії у переговорах щодо ціни газу. Зрушити її з місця передбачається 18 жовтня у Донецьку, де за участю президентів України й Росії пройде регіональний економічний форум. Паралельно з ним може відбутися засідання міждержавної російсько-української комісії, якій доручать розглянути проект нової газової угоди між Україною і Росією. Зниження ціни на імпортний газ, як передбачається, дасть підставу МВФ зняти або ослабити вимоги щодо вартості для українців газу вітчизняного видобутку. В усякому разі, на це сподівається віце-прем’єр — міністр соціальної політики Сергій Тігіпко.

Але ситуація в Україні, якій, за словами віце-прем’єра, для обслуговування існуючих кредитів потрібно знайти 2011 року 95 мільярдів гривень, а 2012 року — 121 мільярд, це за нинішніх умов ще далеко не все, що зумовлює кредитне рішення МВФ. Тігіпко нагадує, що згідно з програмою співпраці з МВФ stand by за Україною зарезервовано 13 млрд. дол. «І це дуже добре, оскільки багато хто потребує грошей», — додав він, натякаючи в першу чергу на Грецію, що знаходиться останнім часом на межі дефолту. Проте наш уряд сповнений амбіцій. Він сподівається отримати одразу два транші, що дозволить поповнити валютні резерви НБУ приблизно на 3 мільярди дол. і завдяки цьому утримати національну валюту від девальвації.

МВФ доки відбувається загальними вказівками. Так у середу стало відомо його розпорядження урядам європейських країн з економікою, що розвивається, включаючи й Україну, підвищувати бюджетну дисципліну і допомагати банкам у скороченні об’єму проблемних кредитів з тим, аби успішно впоратися з наслідками боргової кризи в єврозоні. У регіональному економічному прогнозі МВФ для країн Європи зазначається, що Фонд прогнозує зростання ВВП європейських emerging markets (ринків, що розвиваються) на 4,4% 2011 року і 3,4% 2012 року, оскільки «уповільнення світового зростання буде відчутним і в цій групі країн».

Економіст банку Citi у Росії і СНД Наталія Новікова передбачає, що курс гривні до кінця цього року може знизитися до 8,2/1 дол., до кінця 2012 року — до 8,25/1 дол. Причина цього, на її думку, полягає в тому, що «є величезна дірка в платіжному балансі і є на сьогодні поки обмежена пропозиція гривні». Стабільність на ринку стримується інтервенціями Нацбанку, говорить Новікова. Але, на її думку, в четвертому кварталі слід чекати погіршення платіжного балансу. «Тиск на валютні резерви, який станеться в результаті того, що Нацбанк стримує волатильність, яка виникає на валютному ринку, — розповідала експерт в середу журналістам, — відновлює питання про необхідність залучення засобів Міжнародного валютного фонду».

Природно, з такою постановкою питання Тігіпко сповна згоден. Він вважає, що в умовах несприятливої цінової кон’юнктури на зовнішніх ринках Україні не варто сподіватися на залучення портфельних інвестицій і спекулятивного капіталу «за будь-яку ціну». Таке розміщення цінних паперів, на його думку, означатиме, «що в країні дуже погана ситуація, діватися нікуди..., і ринки одразу закриються». Окрім МВФ, він сподівається також на міжнародні програми з Усесвітнім банком і Євросоюзом, за якими Україна може легко залучити додатково 1,5 мільярда дол. Варто лише внести деякі зміни до 3-4 законів...

І народним депутатам, вочевидь, з цим доведеться поквапитися. Як повідомляє веб-сайт Нацбанку України дефіцит поточного рахунку в серпні зріс до 1 млрд. дол.(у липні — 557 млн. дол.), а за вісім місяців — до 4,5 мільярда дол. НБУ всі надії покладає на те, що провали в зовнішній торгівлі будуть компенсовані зростанням фінансового і капітального рахунків. Але чи доречний в цій справі оптимізм, якщо за підсумками січня-серпня платіжний баланс зведений з профіцитом 2,117 мільярда дол., тоді як за аналогічний період минулого року він був у 2,5 разу більше (5,237 млрд. дол.)?

Отже без МВФ не обійтися. Погано лише те, що полювання за його траншами може завести Україну в газову пастку, викопану Росією. Чи станеться це в Донецьку 18 жовтня?

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: