Учора міністр фінансів Віктор Пинзеник повідомив, що його відомство планує відновити достроковий викуп відсоткових облігацій внутрішньої державної позики. Якщо, звісно, ціна продажу «Криворіжсталі» дозволить перевиконати бюджетний план приватизації на 2005 рік. При цьому міністр уточнив, що в разі успішного продажу та з урахуванням проведеного раніше розміщення єврооблігацій для України немає необхідності поновлювати внутрішні позики.
Цей намір Мінфіну дуже втішив і Нацбанк, основною функцією якого, як відомо, є стійкість національної валюти. Повідомивши «Дню» про своє спілкування на цю тему з головою Мінфіну, керівник групи радників голови НБУ Валерій Литвицький наголосив, що ініціатива Мінфіну — хороший крок назустріч спільним інтересам у підтримці цінової та курсової стабільності. Якщо ж використати центробанківські терміни, можна сказати, що Мінфін вирішив провести неминучу за нинішніх умов стерилізацію багатомільярдної доларової маси. Ця маса загрожує країні рецидивом ревальвації (зміцнення) гривні та відповідного падіння «українського» долара.
У чому тут проблема? Долар у нас, як і в усьому світі, називають зеленим. Радянський карбованець, пригадується, називали дерев'яним. А ось гривня поки що другої назви не отримала (хоча на базарі нерідко можна почути, як її за давньою звичкою називають рублем). Пам'ять — штука міцна. Наприклад, із неї дуже важко викинути інфляційний шок, який доводилося в 1990-і роки переживати нашим громадянам. Спершу купоно-карбованець, а потім уже й гривня «худнули» зі скаженою швидкістю. Зате долар на той час на українському ринку постійно набирав ваги. І, подумати тільки, до цього, виявляється, можна звикнути. І, хай як це непатріотично, навіть бажати, щоб зміцнювалася не гривня, а хоч і дружня, але все ж таки чужа валюта, уже п'ятнадцять років використовувана нашими громадянами як засіб накопичення.
Якщо щось трапляється на нашому політичному олімпі — ми, громадяни України, одразу, не вдаючись до жодного економічного аналізу, «зраджуємо» рідній національній валюті та «йдемо» в долар. А потім не вголос, а в якихось темних закутках душі бажаємо процвітання та зростання вже не гривні, а саме йому, оскільки сподіваємося, що багатіємо разом із ним. Це, звісно, природно. Оскільки, навіть і не оволодівши навичками глибокого економічного аналізу, громадянин в умовах ринкової економіки дедалі більше стає людиною економічною, яку найбільше цікавлять свої, а не державні інтереси.
Проблема лише в тому, що ми ще аж ніяк не завжди здатні зрозуміти, в чому саме вони полягають і наскільки все-таки перетинаються з інтересами всього суспільства та держави. Буває, навіть банкіри, чиї особисті та професійні інтереси, по суті, повинні відповідати, грубо кажучи, також і принципам, якими керується центробанк, виходять на публіку з думками, що провокують її до неадекватної поведінки. Пан Литвицький вигадав для визначення їхніх дій навіть спеціальний термін — «оральні (від слова оракул) інтервенції». І промовляє такий оракул про можливе або неможливе подальше зростання курсу долара на готівковому ринку. І мимохіть ненав'язливо вимагає від Нацбанку також і заходів із девальвації гривні...
Тим часом у головному банку країни не налаштовані приймати швидкі, а тим паче необачні рішення. Тут щодня тримають руку на пульсі економіки та мають перевірені часом методики відстеження стану зовнішньої торгівлі. На думку нацбанківських аналітиків, її стан зараз не викликає побоювань. Навіть сальдо торгівлі товарами останнім часом і погіршилося, про що недавно повідомив Держкомстат, є ще й обмін міжнародними послугами, в якому Україна своїх позицій не здала. Банкіри також вважають, що протягом останніх місяців активізувався інвестиційний процес, а інфляція, навпаки, пригальмувала. Та й політичні ризики із закінченням формування уряду Юрія Єханурова суттєво знизилися. Звідси впевнений прогноз про те, що дуже скоро припиниться падіння темпів зростання економіки. Усе це дозволило керівнику радників голови Нацбанку твердо запевнити кореспондента «Дня» в тому, що офіційний курс гривні до кінця року буде непохитний й утримається на позначці 5,05 грн./$1. А ось готівковий обмінний курс, який, за словами Литвицького, сьогодні трохи нижчий, незабаром встановиться на позначці, адекватній курсу Нацбанку. Не минуло й півгодини після закінчення цієї розмови, і в «Дні» знову пролунав телефонний дзвінок. Торжествуючий голос із НБУ повідомив, що, згідно з отриманими з областей даними, готівкові курси національної валюти в областях вирівнялися та не перевищують 5,08 грн./$1.